Gdzie są najwyższe zarobki w Polsce? Miasta i stanowiska

Wynagrodzenie to główne kryterium, którym kierujemy się podczas poszukiwania pracy. Nie ma się co oszukiwać — pieniądze są niezwykle istotne. W jakich miastach i na jakich stanowiskach można otrzymać najwyższe zarobki w Polsce? Prezentujemy listę.

Najwyższe zarobki w Polsce: miasta, w których zarobisz najwięcej

Nie jest tajemnicą, że najwyższe pensje otrzymują mieszkańcy największych miast wojewódzkich. Oczywiście jest to podyktowane nie tylko stale rosnącymi cenami utrzymania się (szczególnie cenami mieszkań), ale także proporcjonalnie dużym zapotrzebowaniem na rynku pracy w poszczególnych miejscowościach. Poniżej prezentujemy zestawienie miast i stanowisk z najwyższymi pensjami. Warto także porównać swoje zarobki na forum: https://www.gowork.pl/forum/praca-w-polsce.

Gdzie są najwyższe zarobki w Polsce? 

W jakim mieście zarabia się najwięcej? O ile w przypadku złotego medalu nie mamy specjalnych wątpliwości, o tyle dwa kolejne miejsca mogą nieco zaskoczyć.

1. Warszawa

Od kilku lat niekwestionowanym liderem wśród miast wojewódzkich pozostaje Warszawa, gdzie miesięczna średnia zarobków wynosi prawie 6300 zł brutto. Jeśli chodzi o zawody, które w stolicy cieszą się największym zapotrzebowaniem, a co za tym idzie – oferują także najwyższe zarobki w Polsce, są to wszystkie posady związane z rozwojem oprogramowania. To właśnie specjaliści pracujący w branży IT w warszawskich korporacjach osiągają najwyższe wynagrodzenia.

2. Wrocław

Na drugim miejscu znalazł się Wrocław, w którym mediana miesięczna osiąga kwotę 5600 zł brutto. Podobnie jak w Warszawie, najwięcej zarabiają specjaliści pracujący w IT. Jest to również najszybciej rozwijająca się branża. Drugie miejsce przypadło natomiast pracownikom sektora administracyjnego.

3. Kraków

Ostatnie miejsce na podium zajął Kraków: większe i gęściej zaludnione miasto, niż stolica województwa dolnośląskiego. Różnica w wynagrodzeniach nie jest duża, bo średnia zarobków miesięcznych wynosi tutaj prawie 5500 zł brutto. Poza specjalistami z branży IT, największe wynagrodzenie Kraków oferuje osobom zatrudnionym w sektorze administracyjnym oraz bankowym. 

Miasta, które znalazły się tuż za podium to: Gdańsk (5100 zł), Katowice (5000 zł) oraz Poznań (5000 zł).  

Najwyższe zarobki w Polsce: zawody, które warto wykonywać

Oczywiście nie tylko wielkość miasta ma znaczenie, gdy próbujemy ustalić, gdzie są najwyższe zarobki w Polsce. Równie istotna jest branża, w której pracujemy i obowiązki, jakie spoczywają na naszych barkach. Jakie zawody są najbardziej opłacalne? 

1. Key account manager

Pierwsze miejsce w rankingu najbardziej opłacalnych zawodów przypadło key account managerowi, którego średnie, miesięczne wynagrodzenie wynosi około 9800 zł brutto. Osoba pracująca na tym stanowisku odpowiedzialna jest nie tylko za utrzymywanie pozytywnych stosunków z partnerami (najczęściej korporacyjnymi). Na ich barkach spoczywa przede wszystkim obowiązek pozyskania ich i wynegocjowania najbardziej opłacalnych warunków umowy. Dlatego też nie jest to zajęcie dla każdego. Od key account managera oczekuje się nie tylko wysoko rozwiniętych zdolności interpersonalnych, ale także doskonałej znajomości branży, w której ma się poruszać. 

2. Specjaliści IT

Drugie miejsce przypada osobom zatrudnionym w branży IT, najczęściej tym, którzy odpowiadają za najwyższy poziom zabezpieczeń firm korporacyjnych. Pracownicy, fachowo nazwani specjalistami ds. bezpieczeństwa danych zarabiają średnio w miesiącu 8200 zł brutto. Warto podkreślić, że ze względu na stały rozwój branży informatycznej, rynek ten cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Od kandydatów zwykle wymaga się znajomości programowania oraz ukończenia kierunkowych studiów. Pozwala to jednak na zagwarantowanie sobie w przyszłości jednych z najwyższych zarobków w Polsce.

3. Brand manager

Zestawienie trzech najbardziej opłacalnych zawodów zamyka posada brand managera, gdzie średnia kwota zarobku brutto wynosi 8000 zł. Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna jest za promocję firmowych produktów oraz dopilnowanie marketingowego sukcesu. Z tego tytułu posady te częściej zajmują osoby po studiach wyższych, najczęściej związanych z marketingiem czy zarządzaniem. 

Jaki zawód jest najlepiej opłacany w Polsce?

Największą popularnością cieszą się aktualnie specjaliści z branży IT – szczególnie w miastach, które oferują najwyższe wynagrodzenie. Dlatego też jeśli jesteś dopiero na początku swojej drogi zawodowej lub szukasz zajęcia, które pozwoli ci na uzyskanie najwyższych zarobków w Polsce, warto w pierwszej kolejności zainteresować się sektorem bezpieczeństwa danych.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię