Harmonogram czasu pracy – jak go stworzyć w kilka chwil?

Wykonanie harmonogramu czasu pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Jego sporządzenie zgodnie z aktualnie obowiązującymi normami prawnymi i preferencjami pracowników jest niełatwym zadaniem. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość pracodawców rezygnuje z ręcznego przygotowywania grafików, wspomagając się w tym zakresie praktycznymi, łatwymi w obsłudze programami dostępnymi online. To świetna propozycja dla wszystkich firm, które pragną skupić się na tym, co najważniejsze, czyli własnym rozwoju.

Czym jest harmonogram czasu pracy?

Harmonogram czasu pracy, czyli grafik lub rozkład czasu pracy, to z góry ustalony, zaplanowany przez pracodawcę czas pracy, w którym pracownik ma świadczyć swoje usługi na rzecz zatrudniającej go firmy. W dzisiejszych czasach grafik pracy może być sporządzany zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej i według przepisów prawnych obejmować swoim zakresem przynajmniej jeden miesiąc. Pracodawca ma prawny obowiązek przekazania gotowego harmonogramu pracy pracownikowi na co najmniej tydzień przed jego wejściem w życie.

Sporządzenie prawidłowego harmonogramu czasu pracy, który będzie uwzględniał zarówno przepisy prawne, jak i osobiste preferencje oraz prośby pracowników jest sporym wyzwaniem. Osoba odpowiedzialna za jego wykonanie musi brać pod uwagę szereg czynników i zmiennych, w tym także zapotrzebowanie firmy na pracowników w danym okresie. Szczególnie problematyczne jest przygotowanie grafików w firmach zatrudniających dużą liczbę pracowników. Na szczęście, w dzisiejszych czasach pracodawcy mają do dyspozycji szereg praktycznych narzędzi, które znacząco ułatwiają im przygotowywanie grafików pracy.

Harmonogram czasu pracy online – jak działają programy do tworzenia grafików?

Jednym z najbardziej przydatnych w tworzeniu harmonogramu czasu pracy narzędzi jest grafik czasu pracy online, z którego mogą skorzystać firmy dowolnych rozmiarów, zatrudniające dowolną liczbę pracowników. Jest to dostępny online, specjalny program dedykowany przygotowywaniu harmonogramów czasu pracy. Grafiki są w pełni zgodne z Kodeksem Pracy oraz mogą być tworzone dla różnego rodzaju umów i wymiarów etatu, w tym także dla pracowników niepełnosprawnych lub sprawujących opiekę nad dzieckiem. Program oferuje szeroką i rozbudowaną funkcjonalność, pozostając przy tym narzędziem bardzo prostym i intuicyjnym w obsłudze. Co istotne, pełny dostęp do jego funkcjonalności można uzyskać online, z dowolnego urządzenia oraz miejsca na świecie.

Tworzenie harmonogramu czasu pracy online przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim znacząco eliminuje ryzyko nadgodzin, gwarantując przy tym dostosowanie obsady pracowników do ilości pracy dostępnej w danym okresie. W efekcie firma zyskuje lepszą kontrolę nad wydatkami, obniżając koszty związane z utrzymaniem kadry pracowniczej oraz maksymalizując zyski. Automatyczna ewidencja czasu pracy dostępna z poziomu grafiku czasu pracy online skutecznie usprawnia pracę działu kadr i płac w zakresie naliczania wynagrodzeń, dostarczając wszystkich potrzebnych informacji o czasie pracy, nieobecnościach, godzinach nocnych oraz ewentualnych nadgodzinach. Grafiki są tworzone w oparciu o deklarowaną dyspozycyjność pracowników oraz terminowo przekazywane im w wersji elektronicznej.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię