Idealna apteczka dla firmy – co powinniśmy w niej znaleźć?

Co powinno być w apteczce? Wbrew pozorom to trudne pytanie, na które nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przykładowo apteczka turystyczna zwykle skrywa nieco inne produkty, niż wersja dedykowana dla działalności gospodarczych. Z czego wynikają różnice?

Profesjonalne apteczki dla przedsiębiorstw — co warto wiedzieć?

Warto zwrócić uwagę na to, że — zgodnie z literą prawa — w Polsce nie funkcjonuje żadna norma, która regulowałaby wyposażenie apteczek. To o tyle ciekawe, że samo miejsce, gdzie ta będzie się znajdować, jest już dość dokładnie opisane w zakresach do Polskiej Normy (PN-EN ISO 7010).

Zatem gdzie kupić apteczkę pierwszej pomocy i jak powinna być ona wyposażona? Na pewno warto zainteresować się normami DIN: 13157 i 13164. To wywodzący się z Niemiec standard, który bardzo dobrze przyjął się nie tylko w Polsce, ale i w niemal całej Unii Europejskiej. Takie apteczki znajdziesz na przykład tutaj: https://sklep.centrumratownictwa.com/pl/c/APTECZKI/16.

Skład apteczki powinien bezpośrednio wynikać z analizy ryzyka, jaką przeprowadziliśmy w firmie. Różne branże to zupełnie różne zagrożenia, na jakie narażeni są pracownicy. To właśnie dlatego profesjonalna apteczka dla firmy zajmującej się np. składowaniem wielkopowierzchniowym czy pracą w wysokiej temperaturze, musi być zupełnie inna, niż w działalności zajmującej się księgowością.

apteczka medyczna

Apteczka medyczna

Mimo tych różnic można jednak wskazać na szereg punktów wspólnych. Profesjonalna apteczka pierwszej pomocy powinna mieć na wyposażeniu m.in.:

  • ustniki,
  • opatrunki (G,M,K),
  • koce termiczne,
  • zestawy plastrów w różnych rozmiarach,
  • bandaże usztywniające,
  • chusty trójkątne i flizelinowe,
  • kompres do oczu,
  • nożyczki,
  • kompres do chłodzenia ran.

Czy apteczka w firmie jest obowiązkowa?

W zdecydowanej większości przypadków, tak, jest ona wymagana przez prawo. Można tu wskazać na artykuł 209 Kodeksu Pracy. Zgodnie z przepisami, stanowi ona punkt systemu pierwszej pomocy. Przedsiębiorcy powinni też wiedzieć o tym, że jedna apteczka dla całej firmy nie wypełnia jeszcze narzuconego przez ustawodawcę obowiązku.

Coraz częściej można spotkać się z interpretacją, jakoby każdy pracownik miał mieć taką apteczkę w zasięgu wzroku. To szczególnie ważne na dużych halach magazynowych czy w firmach produkcyjnych. Pamiętajmy, że każda sekunda ma znaczenie — im szybciej dobiegniemy do apteczki, by np. zabezpieczyć krwotok, tym większe szanse na to, że osoba poszkodowana szybciej wróci do zdrowia.

Czy apteczki są wymagane poza firmą?

Na dziś dzień wciąż nie są one wymagane np. w samochodach (za wyjątkiem autobusów, taksówek i pojazdów kierowców zawodowych) czy w domach. Nie brakuje jednak osób, które w trosce o bezpieczeństwo tak swoje, jak i innych osób, kupują np. apteczki turystyczne z wyposażeniem.

To niewielkie, niezajmujące dużo miejsca w plecaku akcesoria, które można wziąć ze sobą zarówno na wycieczkę pieszą, jak i na rower. Atutem takich apteczek jest też cena — zwykle nie przekracza ona kilkudziesięciu złotych. W zamian za dodatkowy bufor bezpieczeństwa, jaki zyskujemy, nie jest to wygórowana kwota.

Bez względu na to, jaką apteczkę kupujemy, zawsze warto upewnić się, czy opakowanie jest wykonane z profesjonalnych, wzmocnionych tworzyw. Uważnie spójrzmy też na wyposażenie, by to było możliwie jak najbardziej dopasowane do naszej pracy czy stylu życia, jeśli chcemy zabierać apteczkę na przykład na długie, górskie wędrówki.

Ostatnie Wpisy

Kiedy warto rozpocząć pozycjonowanie firmy?

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej to jedna z najlepszych taktyk na uzyskanie rozpoznawalności w wyszukiwarce Google. Warto o nie zadbać w zasadzie już...

Najpopularniejsze walutowe pary handlowe

Ludzie inwestują w rozmaite pary handlowe, takie jak Forex, materiały surowe (jak złoto, miedź) i akcje, aby zyskać dobry zwrot inwestycyjny. Rynek...

Płyty drogowe z tworzywa – zalety i wady

Płyty drogowe wykonane z tworzywa sztucznego to ciekawa alternatywa dla klasycznych, betonowych lub gumowych płyt drogowych. Co je wyróżnia, jakie są ich...

Biuro open space – Zdesk podpowiada, jak je zaaranżować

Moda na otwartą przestrzeń biurową przyszła ze Stanów Zjednoczonych. Początek XX wieku zaowocował koncepcją budowania bliższych relacji między pracownikami i usprawniania przepływu...

Podatki w Niemczech – najważniejsze informacje

Nasi zachodni sąsiedzi mają rozbudowany system podatkowy, który opiera się na różnych rodzajach danin publicznych. Podatki w Niemczech opierają się m.in. na...

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię