Innowacyjne technologie w fotelikach samochodowych dla starszaków

Foteliki dla starszaków przede wszystkim powinny rosnąć razem z nimi. Liczne regulacje sprawiają, że można je w łatwy sposób dopasować do potrzeb dziecka od 15 do 36 kg. Innowacyjne rozwiązania w modelach Britax Romer Kidfix M i-Size, Britax Romer Kidfix i-Size oraz Cybex Solution S2 i-Fix ułatwiają obsługę i zapewniają optymalny poziom bezpieczeństwa. A to właśnie dwie najważniejsze funkcje fotelików samochodowych.

Zgodność z normą i-Size

Aby każda podróż samochodem odbywała się w wygodnej dla dziecka pozycji, przy zachowaniu względów bezpieczeństwa warto wybrać nowoczesny model, który spełnia rygorystyczne normy. Jedne z najważniejszych wytycznych zawiera obecnie dokument nazywany UN R129/03, a w praktyce znany jako norma i-Size.

Fotelik samochodowy, który jest oznaczony jako i-Size dopasowuje się na podstawie wzrostu dziecka, a nie jak dotychczas wagi. Modele Kidfix M i-Size, Kidfix i-Size oraz Solution S2 i-Fix pozwalają na przewożenie dzieci od 100 do 150 cm wzrostu. Wszystkie są zatem zgodne z tą najnowszą normą bezpieczeństwa. Wymienione foteliki zostały także szczegółowo sprawdzone podczas testów pod kątem ochrony szyi i karku, co również określa wspomniana wyżej norma.

Wbudowane systemy poprawiające bezpieczeństwo

Najnowszy z serii Kidfix model i-Size został udoskonalony pod względem bezpieczeństwa. Technologia SICT zmniejsza siłę uderzenia podczas kolizji bocznej nawet o 20 procent w porównaniu do modeli, które nie posiadają tego systemu. Fotelik posiada XP-Pad – specjalną nakładkę na pas naramienny, która pochłania nadmierną energię, chroniąc klatkę piersiową dziecka. Prowadnica SecureGuard zapewnia lepsze poprowadzenie pasa biodrowego, ponieważ zapobiega przesuwaniu się pasa na brzuszek dziecka. Dla porównania fotelik Kidfix M i-Size posiada wyłącznie prowadnicę pasa biodrowego i nie ma nakładki XP-Pad. Natomiast Solution S2 i-Fix został wyposażony w zintegrowany System Ochrony Bocznej, który czuwa nad bezpieczeństwem dziecka w czasie kolizji bocznej. Więcej o funkcjach zwiększających bezpieczeństwo w fotelikach dziecięcych można przeczytać na stronie bloga: https://boboking.pl/blog

Regulowane elementy i praktyczna tapicerka

Fotelik Solution S2  posiada zagłówek z miękkim wypełnieniem z kilkustopniową regulacją, a dodatkowo ma funkcję odchylania w płaszczyźnie góra-dół, przez co ułatwia utrzymanie dziecku głowy w bezpiecznej strefie nawet podczas snu. Oczywiście wysokość oparcia można w dogodny sposób wyregulować, więc wybrany model będzie „rósł” razem z dzieckiem. Zarówno modele z serii Kidfix jak i Solution to wygodne i proste w obsłudze foteliki, a ich tapicerki są przyjemne w dotyku i łatwe w utrzymaniu czystości. Producenci dopuszczają nawet samodzielne pranie pokrowców w pralce w temperaturze 30 stopni, przez co jeszcze łatwiej można zapewnić dziecku podróż w higienicznych warunkach.

Ergonomiczny kształt Kidfix i Solution

Dużą zaletą tych fotelików z kategorii 15-36 kg jest ich ergonomiczny kształt. W większości  samochodów można jednocześnie zamontować aż 3 takie same foteliki na tylnej kanapie. Wbrew pozorom nie wszystkie dostępne na rynku modele dają taką możliwość. Przy podróżowaniu z trójką dzieci ta opcja pozwala zapewnić im maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Dualny system montażu

Wszystkie porównywane modele posiadają popularny system montażu Isofix. Dwie klamry umieszczone w podstawie fotela łączy się z uchwytami wbudowanymi w karoserię auta. Dodatkowo, pas samochodowy, którym zabezpiecza się dziecko, jednocześnie stabilizuje również fotelik. Takie podwójne zabezpieczenie, pozwala uniknąć między innymi efektu „latającego fotelika”, gdy podczas jazdy nie ma w nim dziecka. Bez względu na wyposażenie samochodu, większość fotelików w kategorii 15-36 kg. można zamontować przy użyciu samochodowego pasa. Isofix jest ważnym elementem dodatkowym, w przypadku modeli Kidfix czy Solution producent zaleca montaż fotelików właśnie za jego pomocą.

Wygoda podczas każdej podróży

Jeśli rodzice szukają fotela o smukłej sylwetce, który zapewni wysoki komfort jazdy nawet podczas kilkugodzinnych podróży, to wszystkie opisywane modele będą odpowiednie. Charakteryzują się one dobrym wyprofilowaniem oparcia, miękkim wypełnieniem tapicerki oraz głębokimi osłonami barkowymi. Solidna konstrukcja fotelika chroni ciało dziecka  z każdej strony podczas jazdy.

W kolejce do udziału w testach ADAC

Zarówno dwa nowe modele z serii Kidfix jak i fotel Cybex Solution S2 nie brały jeszcze udziału w teście ADAC. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostaną wytypowane do rundy jesiennej 2021, po której być może będzie już wiadomo, na ile gwiazdek eksperci ocenili zastosowane przez producentów rozwiązania.

Zarówno Britax Romer jak i Cybex to marki o ugruntowanej pozycji nie tylko na rynku europejskim, ale także światowym. Od dekad pracują nad poprawą bezpieczeństwa dzieci w czasie jazdy samochodem. Liczne badania i własne laboratoria testowe sprawiają, że każdy zaprojektowany model jest jeszcze lepszy od poprzedniego, a innowacyjne systemy bezpieczeństwa są zawsze gotowe, by pełnić swoje funkcje ochronne.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię