Jak bezpiecznie przechowywać pliki ze zdjęciami?

Codziennie wykonuje się nieprawdopodobną liczbę zdjęć. Tak naprawdę wszystkie one są narażone na bezpowrotną utratę. A wystarczy tylko zorganizować sobie odpowiednie miejsca przechowywania zdjęć i zadbać o systematyczne wykonywanie kopii zapasowych. Przyda się przy tym wydajny dysk zewnętrzny czy karta pamięci. Zobacz, jak bezpiecznie przechowywać zdjęcia.

Jak zabezpieczyć zdjęcia przed utratą? 

Utrata zdjęć jest bardzo dotkliwa. Mogą przez to zniknąć bezcenne wspomnienia lub ważne pliki, wykonane dla klientów. Za każdym razem jest to nieprzyjemna sytuacja, którą można stosunkowo łatwo uniknąć. Najważniejsze jest zadbanie o odpowiednie przechowywanie plików i systematyczne tworzenie kopii zapasowej. 

Zanim przejdziemy do tego, gdzie przechowywać fotografie, zastanówmy się chwilę, jak to robić. Warto uporządkować zdjęcia, w odpowiednich katalogach, usuwając przy tym zdublowane kadry czy nieudane ujęcia. Dzięki temu łatwiej będzie odnajdywać potrzebne fotografie i z pewnością nic się nie zgubi czy przypadkowo usunie podczas przenoszenia danych. 

Kopie zapasowe zdjęć 

Kluczowe jest jednak systematyczne robienie kopii zapasowej zgromadzonych zdjęć. Warto zapisać pliki na różnych nośnikach, takich jak np. dysk zewnętrzny, dyski flash czy karta SDXC/SD, a następnie umieścić je w różnych miejscach, a nawet w różnych budynkach. Kopie zapasowe dobrze jest także robić możliwie jak najszybciej po udanej sesji czy wakacjach. 

Karta pamięci do przechowywania zdjęć 

Będąc w podróży, czy realizując zlecenie fotograficzne, warto od razu zadbać o bezpieczeństwo fotografii. Pomoże w tym wysokiej klasy, wydajna karta pamięci, która nie ulegnie uszkodzeniu pod wpływem niesprzyjających czynników atmosferycznych, promieniowania rentgenowskiego itp. Świetnym rozwiązaniem są bardzo wytrzymałe karty pamięci XQD, które posiadają specjalną konstrukcję dużo odporniejszą na urazy mechaniczne. 

Nie warto przy tym trzymać wszystkie zdjęcia na jednym nośniku. Dlatego dobrze jest czasami wyposażyć się w kilka mniejszych kart pamięci zamiast jednej o bardzo dużej pojemności. Ilość miejsca powinna być oczywiście dostosowana do liczby realizowanych zdjęć. 

Przechowywanie cyfrowych zdjęć na dysku zewnętrznym

Do zbudowania domowego archiwum dobrze jest posłużyć się zewnętrznym dyskiem HDD lub SSD. Takie urządzenie umożliwia przechowywanie plików RAW, JPG i innych formatów, zapewniając przy tym ogromną ilość miejsca na dane. Można więc z łatwością gromadzić duże biblioteki zdjęć z wakacji czy wykonywanych w ramach pasji. 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem są tzw. banki pamięci czy dyski sieciowe, które obejmują po 2 lub więcej dysków twardych. Można je ustawić tak, aby wykonywały na bieżąco kopię zapasową pierwszego dysku na drugim (lub kolejnych). Dzięki temu gdy dojdzie do uszkodzenia jednego z dysków, zawsze będzie się miało do dyspozycji kopię zapasową. 

Chmura – świetny sposób przechowywania zdjęć cyfrowych

Inną ciekawą opcją jest przechowywanie zdjęć online w chmurze. To rozwiązanie pozwala na uniknięcie ryzyka, że coś fizycznie stanie się z nośnikiem, który posiadamy w domu. Fajnym udogodnieniem jest też to, że można mieć dostęp do takich zdjęć z dowolnego miejsca – po prostu logując się na odpowiedniej stronie. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię