Jak działa fotowoltaika? Działanie instalacji fotowoltaicznej w pigułce

Chciałbyś ograniczyć lub nawet całkowicie wyeliminować rachunki ponoszone z tytułu ogrzewania domu oraz zasilania odbiorników energii elektrycznej za pomocą instalacji fotowoltaicznych? W takim razie koniecznie zapoznaj się z tym krótkim artykułem, który wyjaśni Ci podstawy działania fotowoltaiki!

O co chodzi w fotowoltaice?

Fotowoltaika to nic innego jak proces zamiany energii słonecznej w energię elektryczną przy użyciu paneli fotowoltaicznych. Ogromne tempo rozwoju technologii sprawia, że branża fotowoltaiczna z roku na rok dysponuje coraz efektywniejszymi i wydajniejszymi rozwiązaniami, które pozwalają na jeszcze skuteczniejsze czerpanie darmowej energii wprost ze słońca i zamienianie jej w energię elektryczną kompatybilną z urządzeniami elektrycznymi.

Prąd generowany przez instalację fotowoltaiczną najczęściej pożytkowany jest do:

  • ogrzewania budynków,
  • zasilania instalacji oświetleniowych
  • do zasilania różnego rodzaju odbiorników energii elektrycznej.

Jak działa proces zamiany promieniowania słonecznego w prąd?

Proces ten jest dość prosty. Fotony doprowadzane do powierzchni roboczej ogniw fotowoltaicznych zostają zamienione w prąd stały w ramach zjawiska fotowoltaicznego. Prąd ten zostaje transportowany przez instalację solarną do falownika, który zamienia prąd stały w prąd przemienny o odpowiedniej częstotliwości i parametrach dostosowanych do parametrów sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu tak wytworzony prąd przemienny może zarówno zasilać wszelkie urządzenia elektryczne podpięte do instalacji elektrycznej obiektu budowlanego, jak i być dostarczany do sieci dystrybucyjnej na zasadzie prosumpcji.

Prosument – kto to i o co w tym chodzi?

Aby zostać prosumentem, konieczne jest zainstalowanie dwukierunkowego licznika, który pozwala mierzyć prąd pobierany z sieci energetycznej oraz prąd dostarczany do sieci. Za każdą 1 kWh oddaną do sieci prosument może w późniejszym czasie pobrać za darmo 0,8 kWh na pokrycie bieżących potrzeb. Jest to świetnie rozwiązanie, które pozwala oddawać do sieci nadmiar energii produkowanej podczas słonecznych dni, aby później odbierać ją za darmo w nocy czy w innych sytuacjach, w których instalacja fotowoltaiczna generuje zbyt mało energii elektrycznej na pokrycie bieżących potrzeb gospodarstwa domowego.

Z czego skonstruowane są ogniwa fotowoltaiczne?

Ogniwa fotowoltaiczne to nic innego jak ogniwa z materiału półprzewodnikowego (zwykle krzemu), który pod wpływem dostarczanej do niego energii słonecznej zmienia się z izolatora w przewodnik.

Obecnie na rynku dostępne są ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz amorficzne. Najwydajniejszą charakterystyką pracy odznaczają się ogniwa PV wykonane z krzemu monokrystalicznego.

Pierwszy krok ku instalacji fotowoltaicznej

Chcesz czerpać korzyści z tytułu posiadania instalacji fotowoltaicznej? W takim razie Twoim pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z firmą projektującą i wykonującą tego typu instalacje. Najpierw należy oszacować wielkość instalacji fotowoltaicznej na bazie rocznego zużycia prądu przez Twoje gospodarstwo domowe. Poza tym niezbędna jest wizja lokalna oraz optymalny dobór technologii.

Fotowoltaika w Warszawie zwykle realizowana jest przez doświadczoną i rekomendowaną firmę Alians OZE.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię