Jak działają kable HDMI i dlaczego są tak popularne?

Jeśli kiedykolwiek kupiłeś kabel HDMI, wiesz, że jest to coś więcej niż tylko podłączenie go do telewizora lub odtwarzacza DVD. Sekcja „Typ” złącza HDMI odnosi się do jego współczynnika kształtu – sposobu, w jaki złącze zostało zaprojektowane, aby pasowało do portu w urządzeniu takim jak telewizor lub odtwarzacz DVD. Istnieją cztery typy złączy: Standard, Mini, Micro i Automotive (do użytku w samochodach).

Kabel HDMI to interfejs umożliwiający przesyłanie danych audio i wideo w jednym kablu.

Interfejs HDMI to cyfrowe połączenie, które umożliwia przesyłanie danych audio i wideo w jednym kablu. Służy do łączenia urządzeń takich jak telewizory, komputery i konsole do gier.

Kable HDMI są standardem dla telewizorów HD, ponieważ umożliwiają podłączenie telewizora do komputera bez konieczności stosowania innych adapterów lub kabli. Oznacza to, że możesz odtwarzać filmy Blu-ray na komputerze bez konieczności zakupu drogiego konwertera!

HD: High-Definition

HDMI to cyfrowy standard audio/wideo, który obsługuje wideo o wysokiej rozdzielczości. Obsługuje następujące rozdzielczości: 480p, 720p i 1080i/1080p.

HDMI jest w stanie przesyłać nieskompresowane cyfrowe sygnały audio za pomocą jednego kabla bez utraty jakości. Ponieważ wykorzystuje złącza DVI (Display Interface) zamiast analogowych złączy RCA używanych w kablach kompozytowych lub złączy SPDIF (Sony/Philips Digital Interface) używanych w kablach S/PDIF (Sony/Philips Digital Interface), kable HDMI mogą być krótsze niż ich analogowe odpowiedniki bez utraty jakości sygnału – są również bardziej elastyczne pod względem umieszczenia w zestawie kina domowego, ponieważ nie mają żadnych fizycznych ograniczeń co do miejsca, w którym można je umieścić.

MI: Interfejs multimedialny

HDMI to cyfrowy interfejs do przesyłania sygnałów audio i wideo. Został opracowany przez HDMI Licensing LLC i jest używany w wielu urządzeniach, w tym telewizorach, konsolach do gier, odtwarzaczach Blu-ray i komputerach.

Specyfikacja HDMI określa sposób łączenia kabli między urządzeniami poprzez zastosowanie różnych typów wtyczek na każdym końcu kabla. Sam kabel wykorzystuje prosty standard, który nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu ani oprogramowania do pracy z nim – po prostu działa!

Kable HDMI zostały stworzone po to, aby nie trzeba było podłączać więcej niż jednego kabla między komponentami.

Używasz kabla, który jest zbyt długi lub niewystarczająco długi.

Nie masz odpowiedniego typu kabla HDMI.

Urządzenie nie jest zgodne z portem wejściowym HDMI telewizora.

Standardowe HDMI wykorzystuje osiem żył do przesyłania sygnałów, ale sam kabel ma 19 pinów.

HDMI to cyfrowy sygnał, który przesyła dźwięk i obraz między urządzeniami. Wykorzystuje osiem przewodów, ale sam kabel ma 19 pinów. Dodatkowe piny są wykorzystywane do przesyłania sygnałów zasilania i sterowania, a także do komunikacji danych między urządzeniami.

Standardowa wersja HDMI może przesyłać sygnały w rozdzielczości do 4K przy 30 klatkach na sekundę (fps). Ponadto istnieje również wersja 1.4, która obsługuje 4K60fps i 8K60fps do odtwarzania w zwolnionym tempie podczas oglądania filmów na ekranie telewizora lub komputera!

Z ośmiu przewodów cztery służą do przesyłania sygnałów audio lub wideo. Pozwala to na uzyskanie trzykanałowego dźwięku stereo (lewy, prawy i centralny) plus dodatkowy kanał dla subwoofera lub dźwięków przestrzennych.

Kable HDMI to standard łączenia takich komponentów jak telewizory i odtwarzacze Blu-ray. Mogą być również wykorzystywane do łączenia urządzeń takich jak komputery i laptopy z wyświetlaczami, a nawet pomiędzy wieloma wyświetlaczami.

Pierwszy typ kabla HDMI jest kablem pasywnym, co oznacza, że do pracy nie potrzebuje żadnego źródła zasilania. Kable pasywne przesyłają zarówno sygnał audio, jak i wideo za pomocą jednego przewodu, ale tylko jeden kanał w danym czasie – pozostałe kanały są pomijane (nie są przesyłane). Drugi typ kabla HDMI wykorzystuje aktywny układ scalony wewnątrz wtyczki, który przełącza się z przesyłania jednego kanału na drugi, gdy nie jest przez niego przesyłany żaden sygnał; umożliwia to uzyskanie trzykanałowego sygnału stereo (lewy, prawy i centralny) oraz dodatkowego kanału dla subwoofera lub dźwięku przestrzennego.

HDMI w wersji 1.4 może przesyłać sygnał w rozdzielczości do 4K przy 30 klatkach na sekundę, przy czym 24 klatki na sekundę są zarezerwowane dla celów kinowych, a 50/60 klatek na sekundę jest wykorzystywane w grach i aplikacjach nadawczych. Obsługuje również dwa kanały sygnałów audio, a także formaty 3D, takie jak pakowanie klatek (dwa obrazy 1080p wyświetlane jednocześnie).

Kabel HDMI działa poprzez przesyłanie danych cyfrowych przez pojedynczą parę przewodników wewnątrz kabla światłowodowego, który łączy urządzenie z telewizorem HDTV lub ekranem wyświetlacza. Sygnał podróżuje przez światłowód, aż dotrze do jednego końca, gdzie rozdziela się na trzy pary, które łączą się z trzema różnymi urządzeniami: odtwarzaczem, nadajnikiem i odbiornikiem (dwa ostatnie urządzenia są zwykle umieszczone po obu stronach tej samej ściany).

„Typ” złącza HDMI odnosi się do jego współczynnika kształtu — jak złącze jest zaprojektowane, aby pasowało do portu w urządzeniu takim jak telewizor lub odtwarzacz DVD. Istnieją cztery typy złączy, w tym Standard, Mini, Micro i Automotive (do użytku w samochodach).

Rodzaje złączy HDMI

  • Standard: Jest to najczęstszy typ złącza HDMI i działa z każdym urządzeniem, które obsługuje ten standard. Można go znaleźć na telewizorach HD, odtwarzaczach DVD i konsolach do gier.
  • Mini: Ta mniejsza wersja standardowej wtyczki pasuje do portów w odtwarzaczach Blu-ray, dekoderach i innych urządzeniach, które nie obsługują pełnowymiarowych kabli HDMI.
  • Micro: Najmniejszy dostępny współczynnik kształtu oznacza, że może być używany w telefonach komórkowych lub tabletach z mniejszymi ekranami, ale nadal wymaga adaptera, więc nie musisz kupować osobnego dla każdego urządzenia, które chcesz podłączyć za pomocą kabla.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię