Każda wizyta u ortodonty wiąże się zwykle z dużą ilością strachu, który nie jest nam do niczego potrzebny. W dużej mierze wynika on z braku wystarczającej ilości informacji na temat badań, które zostaną przeprowadzone. Dlatego też warto zawsze wyszukać uprzednio wszelkie dane na temat zalecanej nam procedury – w ten sposób możemy psychicznie przygotować się do badania i upewnić się, że na pewno nie grozi nam nic złego. Obecnie jednak wszelkie promieniowanie, na jakie jesteśmy narażeni podczas tego typu badań, jest bardzo niewielkie. Jeżeli będziemy stosować się do zaleceń specjalistów i poinformujemy go o wszelkich czynnikach, które mogłyby wpłynąć na przebieg leczenia – zdjęcie rentgenowskie nie zrobi nam krzywdy.
Dobrym przykładem badania, o którym wiemy bardzo niewiele jest cefalometria. Sama nazwa powoduje już w nas dreszcze – nie wiemy, jak działają narzędzia cefalometryczne oraz czy sama procedura jest bolesna. Warto więc wiedzieć, że za tą nazwą kryje się boczne zdjęcie rentgenowskie szczęki oraz czaszki. Jego wykonanie w znacznym stopniu ułatwia pracę ortodontów, którzy mogą uzyskać jasny i klarowny obraz tego, co dzieje się w jamie ustnej pacjenta. Dzięki skorzystaniu z przystawki cefalostatycznej można uzyskać wyraźne zdjęcie, które pozwoli na zaplanowanie leczenia stomatologicznego. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie, gdyż na jego podstawie można uzyskać także wiele informacji na temat procesów rozwojowych, jakie zachodzą w organizmie człowieka – będzie to szczególnie przydatne w procesie leczenia młodych pacjentów.
Jak przygotować się do badania?
Skorzystanie z narzędzi cefalometrycznych nie wymaga szczególnego przygotowywania się. Jedyne, o co na pewno zostaniemy poproszeni to ściągnięcie z siebie wszelkich ozdób i metalowych elementów, które nie mogą znaleźć się wewnątrz maszyny wykonującej zdjęcie rentgenowskie.
W trakcie badania zostaniemy również poproszeni o trzymanie głowy w pozycji nieruchomej, co będzie bardzo istotne dla uzyskania prawidłowego obrazu. Nasza głowa tak czy inaczej zostanie na kilka sekund unieruchomiona przez maszynę, co może dla niektórych być odrobinę niekomfortowe. Warto wcześniej wytłumaczyć całą sytuację dzieciom, które mogą w takiej chwili odrobinę panikować. W cefalometrze konieczne będzie również założenie specjalnych uchwytów na nos i uszy. Wszystko to ma na celu ograniczenie możliwości nawet mimowolnego przemieszczania głowy.
Narzędzia cefalometryczne działają w oparciu o bardzo zaawansowaną technologię, dzięki której jakość zdjęcia jest o wiele lepsza niż w przypadku wcześniej przeprowadzanych badań.
Bezpieczne badanie można wykonać w punktach XRAY w Warszawie.