Narzędzia CAD są wykorzystywane na coraz szerszą skalę, a to głównie ze względu na to, iż sprzyjają wydajnemu i efektywnemu projektowaniu CAD w rozmaitych branżach, w tym m.in. meblarskiej, elektrotechnicznej oraz tworzyw sztucznych. Takie rozwiązania zmieniły sposób testowania i walidacji projektów, dzięki czemu oszczędza się sporo czasu i ma się całkowitą pewność tego, że projekty są pozbawione błędów. Co jeszcze trzeba wiedzieć o funkcjonalnych i wydajnych narzędziach CAD?
Testowanie i optymalizowanie produktów bezpośrednio w środowisku CAD
Z jakiego powodu narzędzia CAD mają obecnie tak szerokie grono odbiorców? To bardzo proste. Mają wszechstronne zastosowanie, a ponadto pozwalają na testowanie i optymalizowanie produktów bezpośrednio w środowisku CAD. To spore ułatwienie dla inżynierów z podstawowymi, jak i nieco bardziej zaawansowanymi umiejętnościami. Od tej pory testowanie projektów i wdrażanie ich na rynek jest zdecydowanie szybsze oraz niezwykle precyzyjne. W projektowaniu CAD nie ma miejsca na żadne błędy, a zaletą jest też to, iż unika się konieczności wprowadzania przeróbek. Wszelkie zmiany projektowe są natomiast wprowadzane automatycznie. Doskonałym przykładem takiego narzędzia jest SOLIDWORKS CAD 3D dostarczany przez DPS Software, dzięki któremu skraca się czas wprowadzania produktu na rynek, eliminuje się błędy i usterki projektowe oraz korzysta się z narzędzi analizy ruchu i naprężeń.
Rzetelna ocena konkretnego projektu i potwierdzenie spełnienia określonych wymagań
Testy CAD kryją w sobie wiele różnych zalet. Najistotniejsze jest to, że ich przeprowadzanie doprowadza do rzetelnej oceny konkretnego produktu/projektu bez konieczności czekania na powstanie prototypu. Testy odbywają się w środowisku wirtualnym, a w trakcie ich realizowania inżynierowie korzystają z wielu przydatnych narzędzi analizujących. Godne uwagi jest to, że w ten sposób oszczędza się dużo czasu i zdobywa się niezbędną wiedzę na temat doskonałej jakości produktu, który w bezpieczny sposób trafia potem na wybrany przez zakład przemysłowy rynek. Projekt CAD jest też poddawany walidacji, a więc potwierdza się spełnienie określonych wymagań i założeń w zakresie:
- przestrzegania obowiązujących procedur,
- przeprowadzonych procesów,
- wykorzystanych urządzeń i akcesoriów,
- wykorzystanych materiałów i komponentów,
- przeprowadzonych czynności i zastosowanych systemów.
Walidacja ma udokumentować, że realizowane prace prowadzą do osiągnięcia zaplanowanych rezultatów, a po drodze nie przytrafiło się nic nieoczekiwanego. Z racji tego tak ważne jest cierpliwe wykonywanie walidacji i testów poszczególnych produktów. Za każdym razem muszą nad tym czuwać doświadczeni specjaliści, którzy świetnie znają się na projektowaniu CAD. Przy pomocy testów CAD można analizować zarówno mniejsze, jak i zdecydowanie bardziej obszerne projekty. Właśnie z tego powodu korzystają z nich rozwijające się firmy oraz duże przedsiębiorstwa. To ogromna szansa na rozwój własnej działalności i zdobycie przewagi nad konkurencyjnymi firmami.