Jak odpowiednio planować infrastrukturę magazynową?

Transport i magazynowanie to jeden z kluczowych elementów działalności firm, dla których zapewnienie ciągłości ruchu towarów jest podstawowym elementem ich funkcjonowania. Logistyka magazynowa to różnego rodzaju rozwiązania, które pozwolą na ograniczenie kosztów i zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania przedmiotów. Odpowiednie zaplanowanie magazynu, uwzględnia zastosowanie rozwiązań systemowych, opartych na systemie regałów magazynowych, możliwości ich magazynowania i bezpieczeństwie prac z tym związanych.

Rodzaje regałów magazynowych

Każdy magazyn wymaga odpowiednich rozwiązań. Rozwiązania te będą związane nie tylko z rodzajem i powierzchnią magazynową, ale przede wszystkim rodzajem materiałów, sposobem składowania, dostępnością rozwiązań technicznych, dzięki którym możliwa jest płynność. Jak wiadomo, magazyn to nie tylko miejsce, w którym towary leżą i czekają. To ciągły ruch, to operacje, które powinny być płynne. Zapewnienie odpowiednich systemów regałowych to jeden z kluczowych elementów planowania infrastruktury magazynowej.

Do najczęściej wykorzystywanych regałów magazynowych, zalicza się:

– pojedyncze zestawy magazynoweregały i systemy regałowe, które zapewniają miejsce dla towarów o uniwersalnych rozmiarach. Są to m.in. systemy Meta Clip, Easy Rock, regały na kółkach, regały archiwalne. Każdy z nich można dostosować do różnych gabarytów, poprzez łatwe montowanie i demontowanie półek.

Dla magazynów przemysłowych, stosowane są natomiast regały paletowe. Mają one odpowiednio zwiększone parametry obciążeniowe, jak również są dostosowane do rozmiarów standardowych palet.  Regały paletowe wymagają jednak używania odpowiedniego sprzętu, czyli wózków mechanicznych, dzięki którym możliwe jest składowanie palet na różnych wysokościach. Wszystkie systemy regałowe do magazynu można znaleźć pod linkiem: https://hhl-regaly.pl/regaly-magazynowe

Wyposażenie magazynów

Warto nadmienić, że systemy regałowe, to nie tylko gotowe konstrukcje, które będą dostosowane do operatywności magazynów, ale również szereg funkcjonalnych rozwiązań, które będą ograniczały koszty logistyczne. Jak wiadomo, czas to pieniądz, a logistyka to jeden z działów, który będzie podlegał ciągłym kontrolom, obliczaniu płynności i przepustowości, jak również kosztów magazynowych. Aby zapewnić ciągłość operacji, najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej infrastruktury technicznej, do której będą zaliczały się również:

– wyposażenie magazynowe,

– akcesoria magazynowe

– zestawy transportowe.

Wyposażenie magazynowe to szereg elementów, służących do składowania i magazynowania towaru. To różne akcesoria, pojemniki, wózki koszowe, ale również infrastruktura, która wiąże się z wygospodarowaniem odpowiedniego miejsca na różne prace poboczne, które wiążą się z działalnością magazynów. To m.in. zapewnienie miejsca do składowania śmieci, wózków, palet czy szafek i elementów BHP.

Zestawy transportowe to chyba najbardziej istotny element, który może znaleźć się w każdym magazynie. Począwszy od bardzo prostych wózków, a skończywszy na wózkach mechanicznych, transportowych, podnośnikach. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię