Jak się pompuje szambo na prywatnej posesji?

Jak się pompuje szambo na prywatnej posesji?

Temat brudny, ale ważny – opróżnianie szamba. Większość właścicieli gospodarstw domowych poza obszarem miejskim musi się z nim od czasu do czasu zmierzyć. To samo dotoczy domków letniskowych. Początkujący gospodarz powinien zatem poznać szczegóły związane z odprowadzaniem ścieków, zanim popełni kilka śmierdzących błędów. W niniejszym artykule opiszemy, jak się pompuje szambo i jaką rolę odgrywają w tym pompy ściekowe.

Przepisy dotyczące opróżniania szamba

Pierwszą sprawą jest zapoznanie się z obowiązującymi przepisami prawa. Zarówno w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej, zasady odprowadzania ścieków z prywatnych posesji są dość precyzyjne. Każda gmina musi prowadzić ewidencję zbiorników oraz tego, czy są utrzymane w odpowiedni sposób. Chodzi nie tylko o umiejscowienie szamba (jego lokalizacja nie może być przypadkowa!), ale i jego szczelność oraz proces oczyszczania. Jednak to właściciel posesji ma obowiązek regularnego opróżniania szamba. Czy można to zrobić we własnym zakresie?

Nie do końca. Otóż właściciel szamba jest prawnie zobowiązany do posiadania rachunków za czyszczenie i wywóz szamba. Musi się tym zająć firma świadcząca usługi asenizacyjne wymagające stosownych uprawnień, które gmina będzie mogła skontrolować. Może to zrobić w każdej chwili. A jak często należy oczyszczać prywatne szambo? Przynajmniej raz na kwartał, jeśli w danym okresie korzystało się z własnej sieci kanalizacyjnej. Zaleca się jednak, aby robić to częściej.

Nie da się ominąć wydatków związanych z firmą ściekową, niemniej nic nie stoi na przeszkodzie, aby w prywatnych zbiornikach znalazły się stacjonarne pompy ściekowe. Można je obejrzeć pod wskazanym linkiem. To urządzenia przeznaczone do brudnej roboty, krócej rzecz ujmując. Taki sprzęt na wyposażeniu przyspiesza proces oczyszczania szamba. Znajdziesz je w ofercie sklepu dostudni.pl: https://www.dostudni.pl/pompy-zatapialne-do-szamba-z-rozdrabniaczem,c76.html

Co istotniejsze, profesjonalne wypompowywanie nieczystości powinno się odbywać w obecności gospodarza, aczkolwiek do własnej pompy ściekowej można użyć dodatkowego przewodu, którego koniec znajdzie się przy granicy posesji. W związku z tym firma ściekowa nie musi wjeżdżać na działkę. Wystarczy, że specjalny pojazd podjedzie do wyznaczonego miejsca i to wszystko. Takie rozwiązanie to dobry pomysł zwłaszcza w przypadku domków, z których korzysta się wyłącznie w weekendy.

Pompy ściekowe do szamba… i nie tylko

Wspomniane powyżej czynności wymagają konkretnego sprzętu. Dlatego trzeba poświęcić trochę uwagi na to, co trzeba kupić. Dobre pompy do szamba powinny być wykonane z odpowiednich materiałów, które będą odporne na korozję oraz działania toksycznych substancji. Chodzi też o stosunkowo mocny silnik, ponieważ proces wypompowywania wody zanieczyszczonej wiąże się z wydajnością. Mierzy się ją w litrach na minutę. Im większa wydajność, tym szybciej pompa poradzi sobie z nieczystościami. Ważna jest też zdolność do unoszenia słupa wody, czyli wysokość podnoszenia. Ten parametr ma znaczenie, jak się pompuje szambo na dużej głębokości lub o znacznych gabarytach.

Rozkład związków organicznych trwa zbyt wolno, aby uniknąć elementów stałych w szambie. Zatem warto rozważyć pompy ściekowe z rozdrabniaczem. Taka maszyna wypompuje zarówno nieczystości płynne, jak i te o bardziej zwartym charakterze. To istotne, ponieważ na dnie zbiornika nie może nic zostać. Zgodnie z przepisami całość musi być wypompowana. Skuteczny rozdrabniacz poradzi sobie z tym zadaniem.

Wydajne pompy ściekowe można też wykorzystać, aby we własnym zakresie wypompować wodę z dna zbiornika, jeśli ma być nieużywany przez dłuższy czas. Poza tym przydadzą się w trakcie ewentualnych prac budowlanych lub oczyszczania stawu, chociażby. Rozdrabniacz to świetna opcja do brudnej wody z mułem. Maszyna pozwoli także usunąć nieczystości stałe z gliny czy zbitego piachu. Jest to zatem dość uniwersalny sprzęt.

Jak się pompuje szambo za pomocą pompy zatapialnej?

Jeśli chodzi o pompy do szamba, kwestia ich użycia jest dość nieskomplikowana. Ważne jest to, aby dobrać urządzenie do warunków, w jakich będzie pracować. Chodzi o głębokość szamba, oczekiwaną wydajność itd. Należy także pamiętać o osprzęcie. Przewód wodny musi być odporny na nieczystości i pompowanie pod dużym ciśnieniem.

Instalacja pompy zatapialnej musi się odbyć zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli oznaczony jest jakiś limit urządzenia, nie należy tego lekceważyć. Dlatego zawsze warto się konsultować przed zakupem. Samo pompowanie zaś to kwestia uruchomienia sprzętu i wyłączenia go, kiedy jest już po wszystkim. Wysokiej klasy pompy zatapialne do szamb są wyposażone w automatyczne systemy kontroli pracy, co dotyczy także bezpieczeństwa. Inwestycja w taki sprzęt to odpowiedź na pytanie, jak pompować szambo w XXI wieku!

Podsumowując, dbałość o szczegóły przy wyborze pompy do szamba znacząco ułatwi zadania w przyszłości. Dzięki temu wyczyści się brudną wodę, jak i dno zbiornika, gdzie mogą osiadać nieczystości stałe. Szczególnie cenne są więc urządzenia z rozdrabniaczem. Warto poczytać więcej o tym, jak działają pompy ściekowe tego typu oraz ile mogą kosztować.

Ostatnie Wpisy

5 powodów, dla których warto dać szansę sprzętowi poleasingowemu

W dobie ciągłych nowości technologicznych wiele firm i użytkowników indywidualnych zastanawia się, jak efektywnie i ekonomicznie zaktualizować swój sprzęt komputerowy. Jednym z...

Jak wybrać hurtownię do dostawy kartonów fasonowych?

Wybór odpowiedniej hurtowni do dostawy kartonów fasonowych jest istotny dla wielu firm, które potrzebują tego rodzaju opakowań do swoich produktów. Oto kilka...

Skuteczny Monitoring Marki: Klucz do Utrzymania Pozytywnego Wizerunku

Twoja marka to twój skarb. Skuteczny monitoring marki jest kluczem do utrzymania pozytywnego wizerunku w erze cyfrowej. W dzisiejszych...

Strefa Q&A Inelo – uzyskaj wsparcie ekspertów

Dostęp do wsparcia eksperckiego jest bardzo istotny. Inelo to lider w dziedzinie rozwiązań dla transportu. Firma dostarcza nie tylko specjalistyczne oprogramowanie i...

Słaby zasięg sieci? Przetestuj routery WiFi Mesh!

Słaby zasięg sieci to poważne zmartwienie przede wszystkim dla tych osób, które mieszkają na co dzień w wielopoziomowych i dużych budynkach lub...

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię