Jak wybrać dobry telefon do robienia zdjęć?

Współcześnie produkowane telefony to kompaktowe centra operacyjne oferujące wsparcie na bardzo wielu obszarach. Nie inaczej jest w przypadku wykonywania zdjęć. Wie to każdy, kto lubi uwieczniać chwile z przyjaciółmi czy piękne widoki, ale nie czuje potrzeby inwestowania w profesjonalny aparat. Tutaj pojawia się jednak problem – propozycji na rynku jest mnóstwo, więc jak wybrać dobry telefon do robienia zdjęć? Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, na co zwracać uwagę.

Liczba obiektywów

Obecnie większość telefonów wchodzących na rynek posiada więcej niż jeden obiektyw. Dzięki temu możliwe staje się jeszcze efektywniejsze wykorzystanie aparatu. Producenci implementują najczęściej teleobiektyw pozwalający na wykonywanie zbliżeń z jak najmniejszą utratą jakości. Innym typem jest obiektyw do zdjęć ultra szerokich, co umożliwia uchwycenie bardzo rozbudowanych kadrów – to funkcja ceniona przez miłośników panoram i krajobrazów. Z kolei osoby preferujące fotografowanie detali i drobnych szczegółów docenią obiektyw dający szansę na robienie dobrych zdjęć z odległości kilku centymetrów.

Podstawowe parametry techniczne – rozdzielczość i liczba pikseli

Do najważniejszych aspektów, które decydują o gatunkowości zdjęć, na pewno należy maksymalna rozdzielczość, w jakiej aparat jest w stanie uchwycić obraz. Im więcej megapikseli, tym lepiej, ponieważ fotografie wychodzą wtedy dokładniejsze. Wyróżnia je wysoka jakość oraz, co bardzo ważne, większa trwałość. Co to oznacza? W skrócie: jesteś w stanie poddać zdjęcie bardziej zaawansowanej obróbce i nie ryzykujesz tym samym utratą jakości obrazu. Obecnie użytkownicy szukający dobrego telefonu do robienia zdjęć wybierają modele z wartością 48 bądź 64 Mpix. Podobnie jest z parametrem dotyczącym wielkości jednego piksela. Im mniejszy pojedynczy piksel, tym mniej światła zostanie przechwycone, a to oznacza oczywiście gorszą jakość fotografii.

Technologie stabilizujące obraz

Większość osób, szukając dobrego telefonu do robienia zdjęć, nie dysponuje zaawansowanym sprzętem, który skutecznie niwelowałby drgania, a zamierza raczej wykonywać standardowe ujęcia z ręki. Dlatego dobrze wiedzieć, że w produkowanych współcześnie smartfonach można znaleźć rozwiązania odpowiadające na te potrzeby użytkowników i szukać modeli oferujących takie wsparcie.

Mowa na przykład o systemie OIS, a więc optycznym stabilizowaniu obrazu za pomocą żyroskopu, który wychwytuje drgania i dostosowuje do nich system obiektywu. Najpopularniejszą metodą jest EIS (elektroniczne stabilizowanie obrazu), a więc technologia bazująca na pracy specjalistycznego oprogramowania. Wśród rozwiązań dostępne jest także wsparcie sztucznej inteligencji (system AIS).

Dodatkowe tryby i ich funkcjonalność

Dzięki dodatkowym funkcjom aparat w telefonie staje się jeszcze praktyczniejszy, dlatego przed zakupem koniecznie zorientuj się, na co możesz liczyć w tym obszarze. Dużą popularnością cieszy się tryb portretowy umożliwiający wyostrzenie głównego planu. Z kolei po zmierzchu świetnie spisują się tryb nocny lub tryb gwiaździstego nieba, dzięki którym jako fotograf możesz wykonać dobre zdjęcia w słabo doświetlonych pomieszczeniach lub na zewnątrz po zmroku. Ważne jest, aby utrzymać stabilnie telefon, ponieważ mechanizm wykonuje najczęściej kilka ujęć i łączy je w jedno. Ponadto im dłuższy czas wykonania zdjęcia, tym więcej światła pada na matrycę. To z kolei przekłada się na finalne efekty. Przeczytaj artykuł dostępny na stronie https://komorkomat.pl/telefon-najlepszy-aparat/ i poznaj modele telefonów z najlepszym aparatem.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię