Jak wybrać odpowiednie głośniki do komputera?

Każdy użytkownik komputera stacjonarnego, a coraz częściej także i laptopa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że głośniki do komputerów są niezbędnym elementem wyposażenia. Niestety, jeśli zależy nam na wysokiej jakości dźwięku i jego czystości, nie obejdzie się bez inwestycji w dodatkowy sprzęt. Jednak oferta głośników jest obecnie niezwykle szeroka. Jak więc wybrać idealny model dla siebie?

Odpowiedni rodzaj głośników

Głośniki do komputerów obecnie są różnorodne. Z tego też powodu, zanim zdecydujemy się na ich zakup, warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami. Możemy wyróżnić:

  • głośniki do komputerów i laptopów- to najczęściej wybierane urządzenia o kompaktowych rozmiarach. Można je podłączyć również do innych sprzętów elektronicznych, a składają się one z dwóch głośników i subwoofera.
  • głośniki bezprzewodowe- to z pewnością jeden z wygodniejszych modeli głośników, gdyż nie wymagają one dodatkowego okablowania. Łączą się one z urządzeniem za pomocą modemu Bluetooth lub Wi-Fi.
  • głośniki wolnostojące- to rozwiązanie dla prawdziwych fanów dobrych dźwięków. Głośniki te występują w różnych konfiguracjach, w zależności od ilości dodatkowych kolumn.

Głośniki do komputerów przyjmują różne formy, warto więc wybrać ich rodzaj tak, by najlepiej odpowiadał on naszym potrzebom i wpisywał się w nasze preferencje.

Zwróć uwagę na moc głośników

Dla każdego fana dobrych dźwięków, to właśnie moc głośników powinna być wiodącym parametrem przy ich wyborze. Okazuje się, że moc RMS głośników do komputerów wyrażona jest zarówno w decybelach jak i w watach. Analogicznie można powiedzieć, że im wyższe będą te parametry tym większa będzie moc głośników i głośność odtwarzania. Wobec tego jeśli lubimy posłuchać ulubionego utworu trochę głośniej niż zazwyczaj, warto zdecydować się na modele o najwyższej mocy RMS. Jeśli sprawdzamy już parametr mocy, to nie można również pominąć tak istotnego wskaźnika jakim jest pasmo przenoszenia. Jest ono wyrażane w hercach i warto wiedzieć, że przeciętny człowiek może usłyszeć dźwięki o częstotliwości od 20 do 20 000 herców. Takie też wartości pasma przenoszenia powinny znaleźć się w specyfikacji technicznej danego modelu głośników. Warto wspomnieć, że na rynku można znaleźć również modele o większym zakresie pasma przenoszenia. Co prawda nie usłyszymy tych dźwięków, ale z pewnością je poczujemy, gdyż zapewnią nam niesamowicie głębokie doznania.

Złącza i obudowa w głośnikach do komputera

Głośniki do komputerów powinny standardowo posiadać złącza USB. Niemniej jednak w zaawansowanych modelach wykorzystywane jest złącze optyczne, dzięki któremu dźwięk przesyłany jest przy pomocy światłowodu, a tym samym zyskuje o wiele wyższą jakość. Złącza analogowe i cyfrowe w dalszym ciągu zagwarantują nam odtwarzanie bez zakłóceń, a cena takich głośników będzie znacznie niższa. Nie zapomnijmy również zwrócić uwagi na obudowę. Te z tworzyw sztucznych nie oferują dobrej jakości dźwięku. Warto stawiać na modele, których obudowa została wykonana z drewna, które wspomagane jest materiałem MDF.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię