Od dłuższego czasu coraz więcej firm decyduje się na wprowadzanie tzw. programów wellbeingowych dla pracowników. Trzeba bowiem zauważyć, że istnieje związek między dobrym samopoczuciem zatrudnionej osoby a jej motywacją i zaangażowaniem do pracy. Sposobów na to, jak zadbać o wellbeing jest wiele. O czym w takim razie należy pamiętać?
Wellbeing w firmie — benefity pozapłacowe
Jednym z najprostszych i zarazem najważniejszych czynników wpływających na dobre samopoczucie pracownika, są benefity pozapłacowe. Mowa tutaj zarówno o tych prozdrowotnych, jak i mniej standardowych rozwiązaniach. Najpopularniejszymi z nich są karty sportowe, które uprawniają pracownika do korzystania z wielu ośrodków sportowych (basenów, siłowni itd.). Firmy oferują często także prywatną opiekę medyczną lub dodatkowe zajęcia w trakcie godzin pracy.
Firma musi też dbać o ogólną atmosferę w firmie. Kierownicy powinni wykazywać się empatią i współpracować w taki sposób, by obniżać stres, który może prowadzić do szybszego wypalenia zawodowego. Dobrostan pracownika to przecież nie tylko zdrowie fizyczne, ale również aspekty psychiczne.
Na dobre samopoczucie w pracy wpływają m.in.:
- odpowiednie wynagrodzenie,
- możliwości rozwoju,
- benefity pozapłacowe,
- różnorodność przydzielonych zadań,
- empatia i zrozumienie,
- przyjazna atmosfera w zespole.
Właściwy program wellbeing można wdrożyć po wnikliwej analizie potrzeb pracowników. Należy jednak mieć świadomość, że będą się one różnić w zależności od konkretnej osoby. Zadbanie o wellbeing w firmie niesie ogromne korzyści — szczęśliwi pracownicy rzadziej zmieniają pracę, rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich i lepiej radzą sobie ze stresem.
Dlaczego wellbeing w firmie jest aż tak ważny?
Jeśli pracownik zmaga się z nieustannym stresem, nie jest w żaden sposób nagradzany i nikt się z nim nie empatyzuje, to firma zwyczajnie na tym traci. Niewydajny pracownik to mniejszy zysk. Zadowolone z pracy osoby czują się przywiązane do firmy i do współpracujących z nimi ludzi. Będą one uczciwsze, bardziej zmotywowane i gotowe na dynamiczne zmiany np. w strukturach firmy.
Ważny jest tutaj również tzw. work-life balance. Pracownicy będą odczuwać większą satysfakcję z wykonywanych zadań, jeśli zachowają równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Pracodawca lub manager zespołu powinni też rozmawiać ze swoimi podwładnymi o ich potrzebach i zachęcać ich do dzielenia się swoimi obawami.
Podstawą wellbeingu jest kultura organizacyjna i właściwy system motywacyjny. Benefity nie powinny być z góry narzucone — zaleca się, aby to pracownik wybrał, która oferta go najbardziej interesuje. Można tutaj wrzucić różne niestandardowe pomysły, takie jak catering dietetyczny, darmowe gry dla gamerów, bilety do teatru lub kina, kupony do restauracji, dodatkowe dni urlopowe, dostęp do wybranych serwisów VOD czy treningi z wykwalifikowanym trenerem personalnym. Możliwości jest mnóstwo, a atrakcyjny system benefitów z pewnością przysłuży się nie tylko samym pracownikom, ale również procesom rekrutacyjnym.
Ekspertów specjalizujących się w wellbeingu w firmie znajdziesz na: https://humanpower.pl/