Jak założyć firmę krok po kroku

Jeszcze kilka lat temu założenie własnej firmy było długim i żmudnym zadaniem. Dziś proces rejestracji działalności gospodarczej zajmuje kilka minut. Co więcej, aby zostać przedsiębiorcą, wystarczy jedna wizyta w urzędzie i wypełnienie kilku dokumentów. Warto jednak pamiętać, że oprócz prawnych formalności, na właściciela firmy czekają też inne ważne zadania, np. wybór biura czy firm outsourcingowych, np. z zakresu księgowości. Jak założyć firmę w Polsce krok po kroku? Oto praktyczna instrukcja, która przyda się każdemu, kto chce przejść na „swoje”.

Pierwsze kroki do założenia własnej firmy

Jak pokazują badania, o tzw. pracy na swoim marzy większość Polaków. Założenie własnej firmy nie jest trudne – dopełnienie formalności obecnie faktycznie trwa zaledwie kilka minut, a co więcej, większość spraw można załatwić bez wychodzenia z domu – przez Internet! Zanim jednak zacznie się wypełniać dokumenty, warto przemyśleć takie aspekty, jak:

  • forma prawna działalności gospodarczej – w polskim porządku prawnym funkcjonują takie formy, jak: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka prawa handlowego, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna; 
  • forma opodatkowania firmy – zgodnie z prawem dopuszczalne są cztery formy opodatkowania – PIT, CIT, ryczałt od przychodów, karta podatkowa;
  • zakres działania firmy określony kodami PKD.

Jak założyć własną firmę?

Założenie firmy należy zgłosić do urzędu. Zgłoszenia dokonuje się za pomocą formularza CEIDG-1 (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Dokument można złożyć osobiście w urzędzie, ale o wiele prościej jest przesłać go online. Należy jednak pamiętać, że formularz musi być zawsze opatrzony albo podpisem elektronicznym, albo tzw. Profilem Zaufanym. W przyszłości również przez Internet na tym formularzu można zgłaszać wszystkie zachodzące zmiany, np. w zakresie adresu siedziby czy profilu działalności (kodów PKD). Aktualizacje CEIDG należy również zrobić po założeniu firmowego konta bankowego.

Oprócz druku CEIDG-1 młody przedsiębiorca musi również dokonać zgłoszenia do ZUS, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do tej instytucji składa się jeden z dwóch podstawowych dokumentów ZZA (rejestracja tylko do składki zdrowotnej) lub ZUA (rejestracja do wszystkich składek). Właściwy formularz można wypełnić już w momencie zakładania działalności jako dodatkowy druk, który jest wysyłany i podpisywany wraz z CEIDG-1. Jeśli się o tym zapomni, formalności trzeba dokonać do 7 dni od daty rozpoczęcia działalności. Na podstawie zgłoszenia ZUS zacznie naliczać co miesiąc składki do opłacenia. Ich pełny wymiar jest dość dużą kwotą, szczególnie dla nowego na rynku przedsiębiorcy bez przychodów, dlatego w pierwszych latach prowadzenia firmy można skorzystać z ulg m.in. małego ZUS i ulgi na start.  

Firmy, które chcą być VAT-owcami, muszą zgłosić się do właściwego dla adresu firmy urzędu skarbowego. Aby zostać czynnym płatnikiem VAT, w tej instytucji składa się dokument o nazwie VAT-R.

O czym pamiętać, zakładając własną firmę?

Dopełnienie formalności w urzędach to niejedyny ważny krok w zakładaniu własnej firmy. Aby mogła działać bez przeszkód już w pierwszych dniach, warto zatroszczyć się też o takie kwestie, jak np. rachunek bankowy. Po wprowadzeniu mechanizmu split payment jest on konieczny. Na szczęście dziś założenie konta firmowego trwa kilka minut i można to zrobić przez Internet. Do jego utworzenia wystarczy dowód osobisty przedsiębiorcy oraz oryginał wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Przez Internet można również wybrać program do obsługi księgowej lub nawiązać współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym. Warto też pamiętać, że jednym z pierwszych działań młodej firmy powinno być zatroszczenie się o reklamę, marketing i promocje. Obecnie te działania są prowadzone niemal całkowicie przez Internet, dlatego każdy przedsiębiorca powinien w pierwszych dniach zadbać o dobre łącze.  

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą pakietu internetu dla firm UPC: https://www.upc.pl/biznes/internet/kup-internet/ są dostępne już od 50,64 zł netto za miesiąc. Ten koszt firma może odliczyć sobie od podatku, zmniejszając tym samym jego wysokość. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię