Jak zamontować oświetlenie led w meblach?

Obecnie oświetlenie LED jest coraz bardziej popularne jako sposób na stworzenie funkcjonalnego i estetycznego oświetlenia w domowej kuchni. Wykorzystane na przykład do podświetlenia blatów kuchennych może nie tylko zwalczyć niezdrowy półmrok, ale także rozjaśnić przestrzeń, w której spędzamy dużo czasu. W związku z tym, jakie są najlepsze sposoby na szybkie i skuteczne zamontowanie oświetlenia ledowego w kuchni?

Rodzaje oświetlenia led do kuchni

Najprostszym sposobem na oświetlenie blatów kuchennych jest zainstalowanie zasilanych bateriami lampek LED od spodu szafki. Pojedyncze lampki są po prostu przyklejane do podstawy szafki, dzięki czemu ten rodzaj oświetlenia podszafkowego jest bardzo prosty. Akumulatory można również ładować za pomocą alternatora, który nie ma połączenia z układem elektrycznym pojazdu, ponieważ nie wymagają one zasilania. Ponadto praca na akumulatorach nie wymaga dostępu do energii elektrycznej. Jednak ze względu na niską trwałość i wady estetyczne, rozwiązania te są stosowane tylko w miejscach, gdzie nie ma możliwości doprowadzenia energii elektrycznej.

W tym konkretnym celu niektóre taśmy są trwalsze i bardziej wszechstronne niż inne. Mimo że sposób montażu i wytwarzane światło są porównywalne, często klasyfikuje się je razem ze względu na ich podobieństwo. Pasek ledowy umieszczony pod szafką jest grubszy niż taśma ledowa i trudniejszy w montażu, ale dzięki większej wytrzymałości emituje więcej światła.

Ten sam typ paska ledowego powinny wybrać osoby, którym zależy na prostym w montażu, ale nadal bardzo pięknym źródle światła do szafek kuchennych, które może zapewnić jedynie oświetlenie uzupełniające (nie tak jasne jak paski ledowe do kuchni). Do ich montażu często wykorzystuje się profile aluminiowe lub plastikowe (metal jest trwalszy, ale plastikowe są dostępne w szerszej gamie kolorów i łatwiejsze do pomalowania). Ta podstawowa listwa ledowa poprawia wygląd przedmiotów, nie wpływając na ich trwałość ani ochronę, np. przed zachlapaniem. Jeśli zdecydujesz się na tę opcję, będziesz mógł wybierać spośród różnych kolorów i mocy świateł. Taśmy można w każdej chwili przyciąć nożyczkami, dzięki czemu można łatwo dostosować ich długość do miejsca, w którym będzie świecić światło.

Jak zamontować taśmę led, bo pierwszym etapem procesu instalacji jest przygotowanie się

Przed zainstalowaniem oświetlenia ledowego należy zrozumieć, że należy skompletować wszystkie niezbędne elementy i urządzenia. W związku z tym, jeśli instalujemy taśmę LED, na naszej liście zakupów remontowych powinna znaleźć się wybrana taśma i paski (najlepiej z osłoną polaryzacyjną). Jeśli wiemy, że taśma będzie umieszczona w profilu, nie powinna to być taśma silikonowa (ip65 lub ip67), ponieważ może to spowodować późniejsze problemy z wentylacją lampy. Ważne jest także oświetlenie led wysokiej jakości. Liczy się nie tylko jasność, ale także to, jak dobrze wygląda światło i czy zapewnia wystarczające oświetlenie. Ponadto potrzebny jest zasilacz i to taki, który umożliwia zasilanie diod LED (zwłaszcza że są one wrażliwe na wszelkiego rodzaju usterki i zakłócenia w sieci). Jeśli nie jesteś pewien, czy taśma świetlna wystarczy, zastanów się, czy nie wystarczyłaby Ci sama taśma LED do kuchni.

Jeśli chodzi o elementy montażowe, będziemy potrzebować wkrętów, izolacji oraz wyłącznika do planowanego oświetlenia. Wiertarka z małym wiertłem, np. 10 mm, taśma miernicza, wkręty i pistolet do klejenia na gorąco to wszystko, czego będziemy potrzebować do ukończenia instalacji oświetlenia wewnątrz szafek kuchennych.

Zanim przejdziemy dalej, należy przyjrzeć się poszczególnym światłom.

Nie będziemy musieli demontować oprawy w przypadku jakichkolwiek trudności technicznych lub po prostu chęci zmiany barwy czy natężenia światła. Po wykonaniu wszystkich prac przygotowawczych możemy przystąpić do pomiarów i przycinania taśmy, tak aby można ją było zamontować w wyznaczonych miejscach.

Jak zamontować taśmę led pod szafkami – o czym należy pamiętać

Montaż tego rodzaju oświetlenia pod szafką zajmuje mniej niż pięć minut, jeśli jest dobrze przygotowany. Wybrany profil mocuje się za pomocą przygotowanej taśmy. Do tego celu używa się taśmy dwustronnej, która zawsze ma z tyłu taśmę ledową. Aby wykonać otwory na lampkę, musimy ją najpierw zamontować i przymocować do szafki za pomocą wkrętów. Następnie wystarczy przylutować styki zasilacza na taśmie i podłączyć kabel. W ten sposób praktycznie cała instalacja jest zakończona, a kuchnia powinna być oświetlona zgodnie z planem.

Jak zrobić oświetlenie led w pokoju?

Skoro mamy już wiedzę i rozumiemy, jak używać żarówek ledowych, aby dodać więcej światła, warto wykorzystać ją podczas instalacji oświetlenia w danym pomieszczeniu. Wybierając tę metodę instalacji, można skorzystać z dodatkowego i nastrojowego oświetlenia w sypialniach, salonach czy biurach. W przypadku sufitów podwieszanych najczęściej wykorzystuje się je po prostu do stworzenia naturalnego miejsca, w którym można zastosować taśmę montażową i pozwolić, aby światło odbijało się od ściany lub sufitu. W ten sposób uzyskuje się piękne, a zarazem delikatne oświetlenie. Ponadto, oczywiście, możemy wykorzystać tę samą technikę w kuchni do oświetlenia szafek, a także innych pomieszczeń.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię