Magazyny mają ograniczoną pojemność. Gdy zwiększy się skalę produkcji, może okazać się, że dotychczas użytkowana przestrzeń nie jest już wystarczająca. W takiej sytuacji nie zawsze trzeba decydować się na budowę nowego magazynu. Istnieją bowiem rozwiązania, które pozwalają na zwiększenie jego powierzchni niskim kosztem.
Lepsza organizacja przestrzeni magazynowej
W niektórych przypadkach za niewystarczającą ilość miejsca w magazynie odpowiada jego nieprzemyślane zatowarowanie. Produkty powinny być bowiem rozmieszczone tak, by móc jak najszybciej kompletować zamówienia i zapobiegać zaleganiu niektórych egzemplarzy przez zbyt długi czas (zgodnie z zasadą First In, First Out).
W odpowiednim planowaniu układu poszczególnych artykułów pomocne są elektroniczne systemy, które zbierają dane o wszystkich towarach znajdujących się w magazynie. Dzięki nim można szybko określić aktualny stan zapasów (i nie doprowadzić do ich nadmiaru) czy zlokalizować przedmioty wchodzące w skład zamówienia.
Regały i wózki wysokiego składowania
Jeśli budynek magazynu jest wysoki, dobrym pomysłem może okazać się wymiana regałów na nowe konstrukcje sięgające aż do sufitu. Pozwalają one na przechowywanie zdecydowanie większej liczby przedmiotów bez konieczności rozbudowy obiektu. W przypadku takich regałów konieczne jest jednak zainwestowanie w specjalny wózek wysokiego składowania. Pojazd ten umożliwia przemieszczanie towaru i jego podnoszenie na wysokość nawet kilkunastu metrów. Bez problemu unosi one całe palety o masie nawet 1 t.
Dobrym wyborem są też akumulacyjne systemy magazynowe. Pozwalają one na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni niskim kosztem. Towary są tam składowane w głębokich kanałach lub rzędach, co umożliwia zrezygnowanie z wielu korytarzy roboczych. W tego typu magazynach najczęściej montuje się regały wjezdne lub systemy przepływowe. Do umieszczania na nich produktów można wykorzystać wspomniane wózki wysokiego składowania lub zautomatyzowane maszyny transportowe.
Automatyzacja rutynowych czynności
Korzystne jest również zautomatyzowanie niektórych czynności. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i przekierować pracowników tam, gdzie są obecnie najbardziej potrzebni. Takie rozwiązanie usprawnia przepływ towarów, a co za tym idzie – pozwala na uniknięcie gromadzenia zbyt dużych zapasów produktów, półproduktów i surowców.
Autonomiczne systemy transportowe do magazynów nie muszą być drogie. Czasem wystarczy jedynie inwestycja w wózki bezobsługowe, które będą automatycznie dostarczać towar do innych sekcji budynku. Wówczas nie trzeba rezygnować ze standardowych modeli widłowych, które sprawdzą się przy wielu innych operacjach.
Aby zwiększyć przestrzeń magazynową, często nie trzeba budować nowego obiektu. W wielu przypadkach wystarczy jedynie zmienić organizację danego miejsca czy zainwestować w nowsze systemy składowania, w tym innowacyjne regały i wózki widłowe.