Jaki powinien być dobry laptop biznesowy?

Z każdym kolejnym rokiem, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na przejście w tryb zdalny bądź hybrydowy. Jeszcze do niedawna było to spowodowane pandemią, a dziś – wygodą. Prawdę mówiąc, praca zdalna znacznie wpływa na efektywność pracowników, co powinno być najważniejsze dla właścicieli firm.

Czym są laptopy biznesowe?

Pierwszym krokiem w kontekście przechodzenia na tryb zdalny, powinna być zmiana sprzętu. Większość biur wyposażona jest w komputery stacjonarne, co nie jest zbytnio praktyczne z perspektywy pracy poza siedzibą. Najlepszym rozwiązaniem okażą się więc laptopy do pracy zdalnej.

Nazwa tej odmiany laptopów sugeruje, że znajdują one zastosowanie wyłącznie u ludzi biznesu czy przedsiębiorców. Okazuje się, że nie tylko. Komputery te służą po prostu do pracy. Cechuje je różnorodność w zakresie parametrów i mogą być wykorzystywane przez specjalistów z różnych dziedzin. Istnieje jednak kilka różnic pomiędzy laptopami biznesowymi, a zwykłymi komputerami przenośnymi. Mianowicie, wysoka wydajność i wytrzymałość.

Laptopem biznesowym może być zarówno sprzęt ze specyfikacjami umożliwiającymi prowadzenie firmy, jak i tworzenie grafik czy kampanii reklamowych. Wszystko to zależy od parametrów wewnętrznych urządzenia. Niemniej jednak, jeśli taki komputer nie będzie działał wystarczająco szybko przy obsłudze potrzebnych programów, to sama praca okaże się uciążliwa i trudna. Warto więc zwracać uwagę na szczegół, jakim jest zdolność laptopa do prowadzenia biznesu, ale z drugiej strony – nie jest to jedyny wyznacznik.

Na jakie podzespoły zwracać uwagę?

Parametry komputera są najważniejszym czynnikiem, na podstawie którego sprzęt powinien być wybierany. Każdy laptop biznesowy posiada odrębną i nieco różniącą się od siebie specyfikację. Paradoksalnie, wiemy że nic nie wiemy. Postaramy się więc po kolei objaśnić, co wpływa na wydajność sprzętu oraz co poszczególne podzespoły mają za zadanie robić.

Niezależnie od przeznaczenia, podstawowymi komponentami, na które warto zwracać uwagę przy wyborze laptopa są procesor i pamięć RAM. Aktualnie, procesory w laptopach biznesowych powinny posiadać co najmniej cztery rdzenie o wysokim taktowaniu, co gwarantuje wielozadaniowość. Oczywiście, im bardziej w górę, tym lepiej.

Pamięć RAM jest natomiast odpowiedzialna za procesy, które wykonuje się na bieżąco. Przykładowo, im większa pamięć ulotna, tym więcej kart przeglądarki będziemy mogli otworzyć, bez obaw o utratę wydajności. Absolutnym minimum na dzisiejsze czasy jest 8GB, natomiast optymalną wartością – 16GB.

Kolejnym elementem jest dysk SSD. Służy on nie tylko do przetrzymywania danych, ale także jest odpowiedzialny za szybkość odczytu i zapisu danych. Najlepiej szukać laptopów z dyskiem SSD. Istotna jest również karta graficzna. Dla grafika, dobra karta jest koniecznością, jednak nawet w przypadku pracy niewymagającej dostrzegania detali wizualnych, taki podzespół w wersji rozszerzonej jest zalecany.

Bardzo ważna w kontekście pracy zdalnej lub hybrydowej jest pojemna i dobra bateria. To ona decyduje o tym, ile nasz laptop będzie w stanie wytrzymać bez ładowania.

Budowa i wygląd laptopa biznesowego

Oczywiście, przez wzgląd na konieczność przenoszenia takiego laptopa z biura do domu i na odwrót, warto by wszystkie komponenty były zamknięte w szczelnej i mocnej obudowie. Z reguły, producenci laptopów dostrzegają ten problem i tworzą obudowy z dodatkami wzmocnionego tworzywa czy metalu.

Laptopy biznesowe są z reguły lekkie i posiadają wąski profil. Ma to na celu ich swobodne przenoszenie. Co więcej, lekkość i metalowa obudowa wcale się nie wyklucza. Istnieją bowiem takie rodzaje, które łączą ze sobą obie te cechy. Warto pamiętać także o optymalnej ilości złącz i portów.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię