Jakie są rodzaje ubezpieczeń samochodu?

Ubezpieczenie samochodu – co trzeba wiedzieć na temat ubezpieczenia swojego pojazdu?

Posiadaczy pojazdów mechanicznych obowiązuje wykupienie ubezpieczenia OC i kilku innych pakietów. Mogą oni również skorzystać z dużego wyboru ubezpieczeń opcjonalnych. Warto wiedzieć jak najwięcej na ten temat jeszcze przed zakupem samochodu, żeby być przygotowanym na każdą ewentualność. Wraz z ubezpieczeniem można zyskać dodatkowe korzyści, m.in. samochód zastępczy w razie uszkodzenia własnego.

Ubezpieczenie auta – rodzaje ubezpieczeń

Najważniejszym ubezpieczeniem, obowiązkowym bez możliwości uchylenia się, jest ubezpieczenie oc. Nie można korzystać z samochodu w sposób standardowy bez ważnego ubezpieczenia oc – jego brak wiąże się z karą finansową. Ogólnie, ubezpieczenie samochodu jest bardzo korzystne i dla właściciela pojazdu, i dla innych uczestników ruchu drogowego, czyli kierowców, przechodniów. Dysponując ważną polisą oc można czuć się dużo pewniej i bezpieczniej, liczyć na pokrycie kosztów naprawy i cieszyć się z posiadania rozbudowanej ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli dojdzie do stłuczki, wypadku na drodze i istnieje konieczność likwidacji szkody, zakres ochrony z tytułu ubezpieczenia oc zapewnia właścicielowi pojazdu pokrycie całości kosztów z tym związanych.

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Poza stałą kwestią, jaką jest obowiązek wykupienia tej polisy, istnieje wiele zmiennych dotyczących ogólnych kosztów ponoszonych przez właściciela. Na cenę ogólną i wysokość składki wpływają szczegóły dotyczące zarówno kierowcy, jak i samochodu. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu może być tańsze lub droższe, kwoty różnią się w zależności od miejsca zamieszkania, rodzaju pojazdu, wieku, stażu osoby za kierownicą itd. W większości przypadków można to przekalkulować wcześniej, nabywając ubezpieczenie oc. Wiedza o ubezpieczeniach obowiązkowych pozwala właścicielom samochodów dużo lepiej dobrać polisę i zyskać niewątpliwe korzyści podczas różnych sytuacji na drodze.

Ubezpieczenia samochodu – co zapewniają dostępne polisy?

Ważne jest nie tylko ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ale też inne polisy dodatkowe, na przykład bardzo często wykupywane AC. Takie ubezpieczenie samochodu jest związane z przeróżnymi zdarzeniami losowymi, jakie mogą pojawić się w czasie korzystania z auta. Podobnie jak ubezpieczenie oc jest opłacane w formie regularnych składek. To popularne ubezpieczenie komunikacyjne pozwala uzyskać pokrycie kosztów za naprawę samochodu uszkodzonego np. w wyniku pożaru lub stłuczki bez winy kierowcy. Często razem z oc i ac wykupuje się też ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Ogólny koszt polisy również zmienia się w zależności od wielu czynników, wśród których bardzo istotny jest wiek samochodu – za ubezpieczenie nowego zapłaci się więcej niż starszego z dużym przebiegiem. Wszystkie czynniki brane pod uwagę przy szacowaniu kwoty składki można sprawdzić na tematycznych stronach internetowych, np. pod adresem https://www.ubezpieczenie.com.pl/ile_kosztuje_ubezpieczenie_samochodu/28,12354.html

Obecnie z uwagi na konieczność ubezpieczenie oc samochodu mają wszyscy kierowcy, ale nie każdy decyduje się na wykupienie dodatkowych polis. Tymczasem już samo ubezpieczenie ac (auto casco) wielokrotnie ułatwia naprawienie auta zniszczonego w mniejszym lub większym stopniu. Pełen pakiet polis, oc ac assistance nnw sprawia, że kierowca może poczuć się dużo pewniej i bezpieczniej. Wśród popularnych pakietów pojawia się wiele dodatkowych opcji, np. ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie opon. Wybór takich rozwiązań najlepiej przedyskutować i przekalkulować z ubezpieczycielem, albo poprosić o konsultację w polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych.

Ubezpieczenie samochodu oc – co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Obowiązkowa polisa oc może zostać dostosowana do potrzeb właściciela auta w różny sposób, np. możliwe jest opłacenie jej w korzystnych ratach. Ta opcja ułatwia uregulowanie kosztów ubezpieczenia nawet mniej zamożnym kierowcom i przydaje się w przypadku doraźnych kłopotów finansowych. O możliwość rozłożenia na raty kwoty ubezpieczenia należy poprosić wybranego ubezpieczyciela, przy czym trzeba mieć na uwadze, że ogólny koszt polisy może być przez to wyższy. O ile będzie wyższy – zależne jest od oferty, na którą zdecyduje się kierowca. Nie każdy może uiszczać opłatę za ubezpieczenie w ten sposób, przeszkodą jest np. negatywna historia w BIK.

Obecnie można bez problemu przejrzeć oferty polskich firm ubezpieczeniowych i zakupić wybraną polisę bez wchodzenia z domu. Możliwe jest podpisanie umowy ubezpieczenia korzystając z opcji zdalnej. Zakup polisy w ten sposób nie różni się od nabycia jej w biurze stacjonarnym. Do tego strony internetowe posiadają często wbudowane wygodne narzędzia do samodzielnego sprawdzenia wszelkich kosztów związanych z ubezpieczeniem oraz późniejszych korzyści. Służy do tego m.in. kalkulator oc. Warto też skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, szczególnie zamierzając wykupić jedną z nieobowiązkowych polis. Taka wygodna forma porównania zawiera najbardziej aktualne dane i pozwala podjąć najbardziej opłacalną decyzję.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię