Jakie usługi wchodzą w skład doradztwa personalnego?

Doradztwo personalne obejmuje różne procesy skupiające się na wsparciu zarządzania zasobami ludzkimi, szczególnie w obszarze rekrutacji i rozwoju pracowników. Co warto wiedzieć na ten temat? Jakie usługi wchodzą w zakres doradztwa personalnego?

Doradztwo personalne – co to jest?

Termin „doradztwo personalne” odnosi się do usług związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi w firmach. Działania w tym zakresie skupiają się przede wszystkim na wspieraniu rozwoju pracowników, a także na obsłudze procesów rekrutacji, by zwiększyć atrakcyjność przedsiębiorstwa i efektywność pracy. To obszar, który zyskuje coraz większe znaczenie z uwagi na rosnącą rolę kapitału ludzkiego w rozwoju firmy. Do tego dochodzi również konkurencyjność – obecnie jednym z najlepszych sposobów, by wyróżnić się na rynku, jest zapewnienie korzystnych warunków dla zatrudnionych osób.

Grupowe i indywidualne doradztwo personalne

Rozwiązania z zakresu doradztwa personalnego mogą dzielić się na doradztwo grupowe i indywidualne. W pierwszym przypadku mowa o czynnościach, które mają na celu wspierać całe zespoły lub nawet wszystkie osoby zatrudnione w firmie. Wsparcie tego typu ma najczęściej formę szkoleń, konferencji i warsztatów. Równie istotne jest jednak doradztwo indywidualne – mowa o wsparciu konkretnych pracowników, co obejmuje m.in. opracowanie ścieżki rozwoju czy ocenę umiejętności i predyspozycji. W tym przypadku dokładny przebieg i zakres usług jest w dużym stopniu zależny od indywidualnej sytuacji danej osoby, jak również od sytuacji przedsiębiorstwa.

Co wchodzi w skład doradztwa personalnego?

Usługi doradztwa personalnego muszą brać pod uwagę potrzeby klienta, przez co mogą znacznie się różnić pomiędzy poszczególnymi firmami. Zazwyczaj jednak można wyszczególnić kilka najważniejszych obszarów, które niemal zawsze towarzyszą korzystaniu z tego typu usług. Często najistotniejszym z nich jest rekrutacja – zarówno mniejsze, jak i większe przedsiębiorstwa coraz chętniej stawiają na zewnętrzne wsparcie w tym zakresie. Dzięki temu można łatwo i skutecznie zidentyfikować dobrych kandydatów, znacznie ograniczając zaangażowanie własnych pracowników w ten proces.

Rekrutacja to jednak dopiero początek – należy również zadbać o osoby, które już są zatrudnione. Doradztwo personalne w tym przypadku może dotyczyć oceny kompetencji, a także tzw. oceny 360 stopni, która pozwala uzyskać pełne spojrzenie na sytuację pracownika. Doradcy mogą również zajmować się szkoleniami i prowadzeniem spotkań z zakresu coachingu.

Doradztwo personalne – korzystne rozwiązanie w każdej branży

Warto podkreślić, że usługi doradztwa personalnego mogą być dostosowywane do potrzeb różnych firm. Z tego typu rozwiązań korzystają zarówno niewielkie przedsiębiorstwa, jak i międzynarodowe korporacje, niezależnie od branży. Wynika to z faktu, że kapitał ludzki to z reguły najważniejszy zasób firmy, co generuje potrzebę odpowiedniego zajęcia się rozwojem, rekrutacją i utrzymaniem pracowników. Aby skorzystać z tego typu usług, warto skontaktować się z doświadczonymi, zaufanymi partnerami działającymi na tym polu od wielu lat – jednym z przykładów jest firma HRK – https://hrk.pl/pl/baza-wiedzy/artykuly-eksperckie/doradztwo-personalne-specyfikacja-i-zakres-uslugi.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię