Rozwód coraz częściej uważany jest przez Polaków za jedyne rozsądne zakończenie związku, od wielu lat nie stygmatyzujemy też rozwiedzionych par. Nie oznacza to jednak, że złożenie pozwu i uzyskanie rozwodu przebiega teraz bez skrajnych emocji i konfliktów. Jak wywalczyć opiekę nad dziećmi i alimenty? Jak wygląda definicja rozwodu od strony prawnej? Wszystkie wątpliwości wyjaśnia adwokat Iwo Klisz z Wrocławia w obszernym wywiadzie.
Jak Pan myśli, co jest najczęściej przyczyną złożenia wniosku o rozwód?
Na początku należy podkreślić, że rozwód w rozumieniu prawa to rozwiązanie istniejącego związku małżeńskiego, na podstawie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego lub na podstawie orzeczenia o winie. Co ciekawe, każde państwo ma własną definicję rozwodu – na przykład Malta nadal zakazuje rozwodów, a w Irlandii są legalne dopiero od 1995 roku. W Polsce orzeczenie rozwodu również jest niedopuszczalne, jeśli na skutek takiej decyzji miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków lub gdy rozwodu życzy sobie tylko winny rozkładu pożycia małżonek, a druga strona nie zgadza się na zakończenie związku. W takich sytuacjach sąd musi też sprawdzić, czy dalsze kontynuowanie małżeństwa będzie zgodne z zasadami współżycia społecznego. Pani pytanie zahacza więc o wiele problemów, nie tylko w związku, ale też w całej rodzinie, związanych ze zdradą, uzależnieniami czy separacją. Najczęściej prawnicy Wrocław uznają jako powód wniesienia pozwu o rozwód niezgodność charakterów, która jako trudna do zdefiniowana przyczyna daje stosunkowo duże szanse na uzyskanie rozwodu.
Jakie jest zadanie prawnika podczas sprawy rozwodowej?
Nasza kancelaria adwokacka Wrocław zajmuje się w takich przypadkach kompleksową opieką. Sprawy rozwodowe często rodzą bardzo skrajne emocje, od stresu i niepewności po lęk przed rozpoczęciem nowego etapu życia. Adwokat rozwodowy musi w takim przypadku zająć się nie tylko sprawami formalnymi, ale też wsparciem emocjonalnym klienta. Dobry prawnik sprawia, że nie musisz już martwić się o podział wspólnego majątku i uregulowanie kwestii dotyczących opieki nad dziećmi. Zadba też o reprezentację przed sądem w postępowaniu rozwodowym, chociaż jako powód w sprawie klient ma obowiązek stawić się na pierwszą rozprawę przed sądem. Dobra wiadomość jest taka, że postępowanie rozwodowe odbywa się poza tym początkowym wyjątkiem bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron. Pomoc prawnika w sprawie rozwodowej jest właściwie niezbędna – bez niej postępowanie może stać się jeszcze bardziej skomplikowane, a negatywne emocje przesłaniają dostępne wyjścia.
W sprawach rozwodowych największe chyba emocje budzi ustalenie sprawowania opieki nad dziećmi. Czy sąd zawsze musi ograniczać wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców?
Jeśli małżonkowie wnieśli pozew o rozwód z nieorzekaniem o winie, mogą przedstawić przed sądem porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dziećmi po rozwodzie. Dzięki temu sąd rodzinny może za obopólną zgodą pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom. To z pewnością najbardziej korzystne rozwiązanie dla dzieci, sprawdza się jednak tylko w sytuacji, gdy dalej ufamy i szanujemy swojego byłego partnera. W przeciwnym wypadku sąd może orzec pozbawienie lub zawieszenie władzy rodzicielskiej oraz wysokość alimentów na dziecko. W takiej sytuacji sąd, ograniczając władzę rodzicielską drugiego rodzica, ustala też zasady jego kontaktu z dziećmi.
Sporo nerwów może też kosztować podział majątku. Jak wygląda kwestia podziału majątku wspólnego dla małżonków?
Przeprowadzenie rozwodu z podziałem majątku następuje na wniosek jednej ze stron, o ile nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w toku sprawy. Zwykle jednak jest wprost przeciwnie – podział majątku wspólnego dla małżonków jest bardzo trudny i wymagający pod względem psychicznym. Ważna jest umiejętność negocjacji i świadomość potencjalnych zagrożeń, mimo że po przeciwnej stronie siedzi niegdyś bliska nam osoba. Majątek wspólny obejmuje wszystkie dobra, inwestycje i oszczędności nabyte przez małżonków w trakcie trwania ich małżeństwa. To ten majątek dzieli się, zazwyczaj na pół. Warto wiedzieć, że w jego skład nie są wliczane darowizny czy spadki nabyte przez jednego z małżonków. Inne są też zasady podziału majątku, jeśli przed zawarciem ślubu została spisana małżeńska umowa majątkowa. Kancelarie Wrocław często muszą jednak bronić majątku osobistego swoich klientów, ponieważ granice prawa są niejednoznaczne. Jeśli nie wiesz, gdzie przeprowadzić z korzyścią rozwód, Wrocław to miejsce pełne specjalistów z zakresu prawa rodzinnego.
Podsumowanie – kiedy kancelaria prawna Wrocław to dobry wybór?
Jak podkreśla adwokat rozwodowy Iwo Klisz z Wrocławia, sprawy rozwodowe bez orzekania o winie zazwyczaj nie wymagają kontaktu z prawnikiem. Jednak jeśli nie chcesz narażać się na stres i formalności, wybierz usługi adwokata rozwodowego. Gdy sprawa rozwodowa łączy się z udowodnieniem winy, orzeczeniem opieki i płatności na dziecko, doświadczony prawnik staje nieodzowny do szybkiego zakończenia sprawy.
Artykuł powstał przy współpracy z https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/
Kancelaria Spraw Rozwodowych – Rozwód Wrocław i Podział Majątku
adres: ul. Kazimierza Wielkiego 1, 50-077 Wrocław
telefon: 697 945 000