Kontrola smartfona dziecka

Obecnie dzieci korzystają ze smartfonów w coraz młodszym wieku. Nikogo nie dziwi już widok kilkulatka z komórką w ręce. Smartfon służy dziecku do kontaktu z rodzicami, zabawy i pozyskiwania wiedzy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie treści, które dziecko może zobaczyć korzystając z telefonu komórkowego, są dla niego odpowiednie. Kontrola smartfona dziecka nie jest trudna, wystarczy kilka kliknięć, by uruchomić ją w urządzeniu malucha. Co zrobić, aby mieć smartfon swojego dziecka pod kontrolą?

Narzędzia dostarczone przez dostawcę systemu

Wszystkie smartfony, niezależnie od tego, na jakim systemie pracują, dają możliwość zablokowania niektórych funkcji. Dotyczy to dostępu do Internetu, aparatu, płatności lub pobierania nowych aplikacji. Takie działania mogą być zabezpieczone ustawionym przez rodzica hasłem lub kodem. Dzięki temu mamy pewność, że dziecko nie skorzysta z tych funkcji podczas obsługi telefonu.

Systemy operacyjne Android oraz iOS, na których działają niemal wszystkie nowe telefony komórkowe, pozwalają też na ustawienie filtra wiekowego w sklepie z aplikacjami. Dzięki temu dziecko będzie miało dostęp tylko do tych, które są przeznaczone dla jego grupy wiekowej.

Aby znaleźć ustawienia systemowe pozwalające na ustawienie kontroli rodzicielskiej, trzeba odnaleźć opcję „Ograniczenia” lub „Kącik dziecięcy” (funkcja może się nazywać inaczej w zależności od konkretnego urządzenia).

Aplikacje do kontroli rodzicielskiej

Jeszcze większą funkcjonalność, niż sam system operacyjny, mają aplikacje zewnętrzne. Pozwalają na kontrolowanie wielu parametrów telefonu i umożliwiają zablokowanie dostępu do niektórych funkcji i treści. Warto wybierać aplikacje do kontroli rodzicielskiej pochodzące z zaufanych źródeł, mające wiele pozytywnych opinii od dotychczasowych użytkowników.

Niektóre aplikacje pozwalające na kontrolę smartfona dziecka umożliwiają pewnego rodzaju powiązanie urządzenia z telefonem rodzica. Dzięki temu rodzic ma stały wgląd do przeglądanych przez dziecko treści, a także na przykład do lokalizacji GPS telefonu dziecka.

Filtrowanie treści w Internecie

Jednym z najważniejszych działań pozwalających na kontrolę smartfona dziecka jest filtrowanie stron WWW i treści, które dziecko może zobaczyć w Internecie. W tym celu można zdać się na zaawansowane ustawienia w przeglądarce Google lub np. aplikacji YouTube na telefonie. Można tam zaznaczyć, by na danym urządzeniu dziecko miało dostęp jedynie dla treści przeznaczonych dla dzieci.

Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie zewnętrznej aplikacji. Wiele z nich pozwala na odfiltrowanie nieodpowiednich treści na wszystkich przeglądarkach i w aplikacjach zainstalowanych na telefonie.

Przede wszystkim edukacja

Mimo kilku różnych możliwości włączenia kontroli smartfona dziecka, najważniejsza pozostaje edukacja. Podczas rozmowy z dzieckiem warto uświadomić je, jakie niebezpieczeństwa mogą na nie czekać w Internecie. Rozsądne postępowanie dziecka wsparte odpowiednim oprogramowaniem sprawi, że korzystanie przez malucha z telefonu komórkowego będzie bezpieczne.

W celu odnalezienia dodatkowych informacji na temat kontroli smartfona dziecka warto na bieżąco śledzić artykuły na stronie MobileClick – https://mobileclick.pl/

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię