Przez wiele lat roboty przemysłowe wykorzystywane były głównie przez większe fabryki. Ich duże rozmiary i waga sprawiały, że nie były mobilne i wymagały odpowiedniej przestrzeni. Ramię robota współpracującego to sposób na automatyzację w każdej firmie bez względu na jej wielkość. Jakie jeszcze korzyści niesie współpracujące ramię robota?
Ramię robota współpracującego, czy praca człowieka? Co jest bardziej opłacalne?
Roboty przemysłowe, w przeciwieństwie do pracownika mogą wykonywać tę samą czynność przez wiele godzin bez zmęczenia. Automat działa nawet w nocy, bez płatnych nadgodzin. Monotonia nie jest powodem do przerywania pracy i odpoczynku, by odzyskać sprawność i koncentrację. Praca, którą wykonuje ramię robota, wykonywana jest ciągle w ten sam sposób i nie traci na jakości. Robot eliminuje błędy popełniane przez człowieka i gwarantuje spójność produktów. Dzięki temu artykuł zyskuje na jakości przy równoczesnym zwiększeniu wydajności. Współpracujące ramię robota nie zajmuje dużo miejsca i może funkcjonować nawet tam, gdzie warunki pracy byłyby dla człowieka niekomfortowe, trudne lub niebezpieczne.
Ramię robota – narzędzie spełniające różne potrzeby
Współpracujące ramię robota doskonale sprawdza się przy produkcji seryjnej. Może zostać łatwo zaprogramowane i skonfigurowane, co pozwala na sprawne wdrożenie robota do różnych zadań. Dzięki temu w małej firmie jeden automat może obsługiwać różne stanowiska pracy w zależności od potrzeb. Możliwa jest integracja robota z innymi maszynami i urządzeniami. Proces produkcyjny przebiega pod nadzorem niewielu pracowników lub nawet bez ich obecności. Pozwala to na wykorzystanie urządzenia w warunkach niebezpiecznych dla człowieka. Ramię robota z powodzeniem może zostać umieszczone w pomieszczeniu wąskim lub niskim, co pozwala na rozbudowę firmy bez konieczności inwestycji w zmianę infrastruktury i zaoszczędzić miejsce pracy w przedsiębiorstwie.
Jakie ramię robota współpracującego wybrać?
Rodzina robotów Universal Robots to cztery rodzaje ramion o różnym udźwigu. Model UR3e to robot ultralekki, przeznaczony do zastosowań stołowych lub w ciasnych przestrzeniach roboczych. To idealne rozwiązanie do lekkich prac montażowych. UR5 e doskonale radzi sobie ze średnio obciążonymi aplikacjami. Ten niewielki, uniwersalny robot nie potrzebuje barierki ochronnej, co pozwala na oszczędność miejsca. Sprawdzi się w pracach takich, jak np. współpraca z tokarką i przenoszenie elementów.UR10e to z kolei ramię, które podnosi do 12,5 kg i ma zasięg 1300 mm. Jest to uniwersalne narzędzie, odpowiednie do szerokiego zakresu zastosowań, jak np. pakowanie oraz paletyzacja. Do ciężkich zadań najlepszy będzie model UR16e, który może współpracować z dużymi maszynami. Obsługuje ładowność 16 kg i pozwala na cięższe oprzyrządowanie końca ramienia oraz obsługę wielu części.
Ramiona robotów to niedrogie i niezwykle przydatne urządzenia pozwalające na automatyzację procesów produkcyjnych nawet w małej firmie. Dają możliwość zwiększenia produkcyjności i konkurencyjności bez konieczności inwestycji w infrastrukturę i siłę roboczą.