Chęć prowadzenia działalności gospodarczej powiązana jest z koniecznością posiadania odpowiednich funduszy. Również, jeżeli chodzi o rozwój swojej firmy. Brak pieniędzy nie powinien zatrzymać osób, które są „głodne sukcesu”. Tym bardziej że do wyboru są różne produkty finansowe, udostępniane przez banki.
Doradca finansowy
Statystyki pokazują jednak, że wielu przedsiębiorców, zaliczanych do sektora małych, nie korzysta z takich możliwości, blokując tym samym samodzielnie możliwość rozwoju. Dlaczego? Ponieważ ich wiedza o dostępnych kredytach dla firm, jest znikoma. Uwaga ta odnosi się również do większych firm. Pomocą w tej kwestii okazać się może doradca finansowy, np. Expander.Jest to pierwszy, niezależny doradca finansowy, obecnie pośrednik finansowy. Swoje placówki posiadają oni w różnych miastach.
Oferta tej firmy skierowana jest nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla klientów indywidualnych. Dzięki nim można zdobyć wiedzę także odnośnie do emerytur, ubezpieczeń, czy też dotacji unijnych.
O czym warto pamiętać?
Doradca finansowy, biorąc pod uwagę indywidualne czynniki, jest w stanie wskazać najkorzystniejsze rozwiązanie dofinansowania.
Decydując się na wybór kredytu firmowego, należy pamiętać o kilku istotnych czynnikach:
- Na co potrzebny jest kredyt?
- Czy firma ma już stabilną pozycję na rynku, czy dopiero będzie wkraczać na niego?
- Wybór dogodnego okresu spłaty.
- Wkład własny — możliwość jego posiadania lub ewentualnie innego zabezpieczenia.
Różne rodzaje kredytów do wyboru
Banki oferują różnego rodzaju kredyty dla przedsiębiorców. Do wyboru jest:
- Kredyt odnawialny na rachunku firmowym — polecany dla tych, którzy stracili płynność finansową. Działa ona na zasadzie kredytu debetowego, więc za każdym razem nie trzeba składać wniosku. Bank nalicza odsetki tylko od kwoty, która faktycznie zostaje wykorzystana.
- Kredyt obrotowy — produkt polecany na bieżącą realizację potrzeb firmy. Przykładem może być m.in. wypłata wynagrodzeń, rozliczenia z ZUS i US. Najczęściej korzystają z nich średnie i duże firmy, które wiedzą, że ich finanse są „zamrożone” u kontrahentów. Okres spłaty kredytu obrotowego wynosi od 12 do 36 miesięcy.
- Kredyt finansowy — polecane dla firm, które mają pewną sytuację finansową i rynkową. Muszą one jednak znajdować się na rynku od min. roku do dwóch lat. Warunkiem jego uzyskania jest ściśle określony cel, który należy doprecyzować. To dzięki niemu będzie można rozwinąć swoją działalność. Spłata tego kredytu może być rozłożona nawet na 20 lat.
- Kredyt lombardowy — udzielany jest pod zastaw nieruchomości. Cechą charakterystyczną jest niższa wartość kredytu niż wartość ustalonego zastawu. Można jednak liczyć na niską stopę oprocentowania.
- Kredyt gotówkowy — polecany ze względu na to, że nie trzeba określać celu, jak pieniądze zostaną wykorzystane w przyszłości. Banki wymagają jednak min. półrocznego lub rocznego okresu stażu firmy na rynku. Wadą tego rozwiązania jest jednak bardzo wysokie oprocentowanie i powiązane z tym tematem koszty.
Jakie są warunki ubiegania się o kredyt firmowy?
Oczywiście każdy bank posiada swoje zasady udzielania kredytów, czy to obrotowych, czy inwestycyjnych. W naszym interesie jest zapoznanie się z warunkami i wymaganiami stawianymi przez instytucje finansowe. Na pozytywną opinię banku wpływa szereg czynników, z których najczęstsze to: Okres prowadzenia działalności (co najmniej 6 lub 12 miesięcy). Jeżeli nie staramy się o kredyt na nowo założoną działalność gospodarczą, musimy liczyć się z tym, że czas potrzebny na prowadzenie działalności gospodarczej może wynieść nawet pół roku lub rok, Pozytywna historia kredytowa z BIK, KRD i BIG. Bank musi pilnować, abyśmy spłacali raty zaciągniętych kredytów. Jeśli nie jesteśmy w stanie spłacić naszych bieżących zobowiązań, skąd bank może mieć pewność, że kolejna płatność zostanie zrealizowana? Bank musi potwierdzić, że jesteśmy wypłacalni.
Należy również uregulować płatności z ZUS i Urzędami Skarbowymi. Niektóre banki mogą akceptować krótkie opóźnienia. Trzeba jednak pamiętać, że zwłoka w spłacie wszystkich opłat może działać na naszą niekorzyść. Musimy też wziąć pod uwagę inne ograniczenia. Wymogiem może być brak ogłoszenia o rozpoczęciu aukcji dla naszej firmy. Do uzyskania kredytu może być również wymagany poręczyciel lub hipoteka na nieruchomości. Wszystko zależy od sytuacji naszej firmy i wysokości kredytu, jaki chcemy uzyskać.