Kuchnia retro – Jak urządzić kuchnię w stylu retro lub vintage?

kuchnia retro

Kuchnia retro lub vintage niesie ze sobą pewne warunki, które musimy spełnić aby uzyskać dobry efekt. Czym dokładnie charakteryzują się te dwa style czyli retro oraz vintage i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania mebli i innych sprzętów?

1. Najważniejsze założenia kuchni stylu retro

2. Najważniejsze założenia kuchni stylu vintage

3. Jak urządzić dużą, a jak małą kuchnię retro?

4. Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię retro w dawnym stylu?

Kuchnia retro – Najważniejsze założenia kuchni stylu retro

Wbrew pozorom styl retro różni się od vintage. Rzeczy wyprodukowane w ramach tego nurtu są specjalnie projektowane i tworzone tak, aby wyglądały na starsze, chociaż w rzeczywistości wcale nie mają na sobie bagażu wielu lat. W przypadku mebli i wyposażenia domowego zwykle oznacza to wykorzystywanie konkretnych materiałów, postarzanie powierzchni czy stosowanie specyficznej gamy kolorystycznej. Obecnie dla rzeczy stworzonych w stylu retro nie wykorzystuje się jedynie trendów i pomysłów z dawnych lat, a raczej używa ich w formie akcentu lub w nowoczesnym wydaniu. Wykonana kuchnia retro może być więc bardzo efektowna, a jednocześnie nadal w pełni funkcjonalna i nowoczesna, jak na współczesne standardy.

Kuchnia vintage – Najważniejsze założenia kuchni stylu vintage

Nazwa tego stylu pochodzi od wina, a dokładniej od win które powstały w czasie jednego sezonu. W przypadku vintage rzeczy są faktycznie wiekowe, nie młodsze niż dwadzieścia lat. Podobnie, jak w przypadku alkoholu, wystrój wnętrza utrzymanego w takiej aranżacji również powinien być spójny. Pod względem wyglądu mebli czy innego wyposażenia, również możemy zauważyć, które materiały były powszechnie wykorzystywane, a których nie używano w ogóle. Jeżeli zależy nam na prawdziwie vintage wnętrzu, powinniśmy skierować się raczej w stronę drewna, a plastiku stanowczo unikać. Chociaż na pierwszy rzut oka może nie być to zauważalne, to jednak kuchnia retro i kuchnia vintage będą się od siebie różnić, nie tylko wiekiem mebli, ale również wzornictwem.

Kuchnia retro – Jak urządzić dużą, a jak małą kuchnię retro?

Wyposażenie i zaplanowanie wyglądu kuchni musi być jednak nie tylko ładne, ale przede wszystkim praktyczne. Osoby posiadające dużo przestrzeni lub kuchnię połączoną z jadalnią są w bardzo dobrej sytuacji. Możemy wtedy zdecydować się na wyspę, gdzie umieścimy zlew, trochę blatu i samą kuchenkę, a szafki rozmieścić dookoła. Taki układ umożliwia również zawieszenie stelażu nad wyspą, na którym możemy trzymać sprzęt do gotowania lub suszyć zioła i inne produkty. W przypadku, gdy jadalnia jest częścią kuchni, warto zwrócić uwagę na to, jak dobierzemy stół i krzesła. One również powinny być dopasowane do stylu, na jaki się zdecydowaliśmy.

Posiadacze niewielkich kuchni mogą mieć więcej kłopotu z zaplanowaniem wykorzystania przestrzeni, jednak i na to znajdzie się sposób. Nasza kuchnia retro np. lofra.pl/kuchnie-wolnostojace lub kuchnia vintage może być zaplanowana na modłę frankfurcką. Jest to specjalny sposób organizowania przestrzeni w niewielkiej kuchni, który zakłada zmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia w jak najbardziej ergonomiczny sposób – tak, że stojąc w jednym miejscu możemy wygodnie sięgnąć praktycznie po każdą rzecz czy sprzęt. Te założenia da się również spełnić w przypadku stylów retro i vintage, musimy jednak dobrze dobrać wielkość i rozmieszczenie mebli, a także sprzętu AGD. Jeżeli sami nie umiemy tego zrobić, dobrze jest poradzić się projektanta wnętrz.

Kuchnia vintage – Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię w dawnym stylu?

Urządzając kuchnię vintage w tak specyficznej stylizacji musimy uważać na kilka aspektów, które – niedopatrzone – mogą bardzo szybko popsuć cały efekt. Zaliczamy do nich kolejno:

  • materiały i jakość mebli: jeżeli odwołujemy się do stylistyki, którą wykorzystywano w czasach, gdzie każdy sprzęt był planowany na wiele lat użytkowania, musimy także zwrócić na to uwagę. Meble i wyposażenie powinno być solidne i trwałe. W przypadku umeblowania dobrze jest się skłonić w kierunku elementów wytworzonych z drewna, metalu i szkła. Jeżeli chcemy uzyskać naprawdę dobry efekt, powinniśmy wystrzegać się plastików. Dla kuchni vintage dobrze jest wyszukać naprawdę wiekowe, a nie tylko postarzone wyposażenie;
  • oświetlenie: w obydwu przypadkach przestrzeń powinna być jasna i dobrze doświetlona. Warto wykorzystać żarówki stylizowane na dawne czasy, najlepiej o barwie ciepłej żółtej – najmniej zmęczą nasze oczy i jednocześnie będą bardzo dobrze pasować;
  • dekoracje, dodatki i inne drobiazgi: pamiętajmy, że kuchnia ma przede wszystkim wymiar praktyczny. Wykorzystanie kilku charakterystycznych dla stylu dodatków będzie dobrym pomysłem, jednak nie zagracajmy bez potrzeby naszej przestrzeni roboczej. Warto pomyśleć o ładnych doniczkach na kwiaty i zioła, metalowych puszkach na przyprawy i tym podobnych detalach;
  • umiarkowanie w stylizacji: zarówno styl retro, jak i vintage to bardzo wyrazista opcja sama w sobie. Starajmy się więc utrzymać balans pomiędzy elementami wystroju, dodatkami i wyposażeniem. W innym wypadku efekt końcowy może być bardziej komiczny, niż „starodawny”.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię