Kuchnia retro lub vintage niesie ze sobą pewne warunki, które musimy spełnić aby uzyskać dobry efekt. Czym dokładnie charakteryzują się te dwa style czyli retro oraz vintage i na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania mebli i innych sprzętów?
1. Najważniejsze założenia kuchni stylu retro
2. Najważniejsze założenia kuchni stylu vintage
3. Jak urządzić dużą, a jak małą kuchnię retro?
4. Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię retro w dawnym stylu?
Kuchnia retro – Najważniejsze założenia kuchni stylu retro
Wbrew pozorom styl retro różni się od vintage. Rzeczy wyprodukowane w ramach tego nurtu są specjalnie projektowane i tworzone tak, aby wyglądały na starsze, chociaż w rzeczywistości wcale nie mają na sobie bagażu wielu lat. W przypadku mebli i wyposażenia domowego zwykle oznacza to wykorzystywanie konkretnych materiałów, postarzanie powierzchni czy stosowanie specyficznej gamy kolorystycznej. Obecnie dla rzeczy stworzonych w stylu retro nie wykorzystuje się jedynie trendów i pomysłów z dawnych lat, a raczej używa ich w formie akcentu lub w nowoczesnym wydaniu. Wykonana kuchnia retro może być więc bardzo efektowna, a jednocześnie nadal w pełni funkcjonalna i nowoczesna, jak na współczesne standardy.
Kuchnia vintage – Najważniejsze założenia kuchni stylu vintage
Nazwa tego stylu pochodzi od wina, a dokładniej od win które powstały w czasie jednego sezonu. W przypadku vintage rzeczy są faktycznie wiekowe, nie młodsze niż dwadzieścia lat. Podobnie, jak w przypadku alkoholu, wystrój wnętrza utrzymanego w takiej aranżacji również powinien być spójny. Pod względem wyglądu mebli czy innego wyposażenia, również możemy zauważyć, które materiały były powszechnie wykorzystywane, a których nie używano w ogóle. Jeżeli zależy nam na prawdziwie vintage wnętrzu, powinniśmy skierować się raczej w stronę drewna, a plastiku stanowczo unikać. Chociaż na pierwszy rzut oka może nie być to zauważalne, to jednak kuchnia retro i kuchnia vintage będą się od siebie różnić, nie tylko wiekiem mebli, ale również wzornictwem.
Kuchnia retro – Jak urządzić dużą, a jak małą kuchnię retro?
Wyposażenie i zaplanowanie wyglądu kuchni musi być jednak nie tylko ładne, ale przede wszystkim praktyczne. Osoby posiadające dużo przestrzeni lub kuchnię połączoną z jadalnią są w bardzo dobrej sytuacji. Możemy wtedy zdecydować się na wyspę, gdzie umieścimy zlew, trochę blatu i samą kuchenkę, a szafki rozmieścić dookoła. Taki układ umożliwia również zawieszenie stelażu nad wyspą, na którym możemy trzymać sprzęt do gotowania lub suszyć zioła i inne produkty. W przypadku, gdy jadalnia jest częścią kuchni, warto zwrócić uwagę na to, jak dobierzemy stół i krzesła. One również powinny być dopasowane do stylu, na jaki się zdecydowaliśmy.
Posiadacze niewielkich kuchni mogą mieć więcej kłopotu z zaplanowaniem wykorzystania przestrzeni, jednak i na to znajdzie się sposób. Nasza kuchnia retro np. lofra.pl/kuchnie-wolnostojace lub kuchnia vintage może być zaplanowana na modłę frankfurcką. Jest to specjalny sposób organizowania przestrzeni w niewielkiej kuchni, który zakłada zmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia w jak najbardziej ergonomiczny sposób – tak, że stojąc w jednym miejscu możemy wygodnie sięgnąć praktycznie po każdą rzecz czy sprzęt. Te założenia da się również spełnić w przypadku stylów retro i vintage, musimy jednak dobrze dobrać wielkość i rozmieszczenie mebli, a także sprzętu AGD. Jeżeli sami nie umiemy tego zrobić, dobrze jest poradzić się projektanta wnętrz.
Kuchnia vintage – Na co zwrócić uwagę urządzając kuchnię w dawnym stylu?
Urządzając kuchnię vintage w tak specyficznej stylizacji musimy uważać na kilka aspektów, które – niedopatrzone – mogą bardzo szybko popsuć cały efekt. Zaliczamy do nich kolejno:
- materiały i jakość mebli: jeżeli odwołujemy się do stylistyki, którą wykorzystywano w czasach, gdzie każdy sprzęt był planowany na wiele lat użytkowania, musimy także zwrócić na to uwagę. Meble i wyposażenie powinno być solidne i trwałe. W przypadku umeblowania dobrze jest się skłonić w kierunku elementów wytworzonych z drewna, metalu i szkła. Jeżeli chcemy uzyskać naprawdę dobry efekt, powinniśmy wystrzegać się plastików. Dla kuchni vintage dobrze jest wyszukać naprawdę wiekowe, a nie tylko postarzone wyposażenie;
- oświetlenie: w obydwu przypadkach przestrzeń powinna być jasna i dobrze doświetlona. Warto wykorzystać żarówki stylizowane na dawne czasy, najlepiej o barwie ciepłej żółtej – najmniej zmęczą nasze oczy i jednocześnie będą bardzo dobrze pasować;
- dekoracje, dodatki i inne drobiazgi: pamiętajmy, że kuchnia ma przede wszystkim wymiar praktyczny. Wykorzystanie kilku charakterystycznych dla stylu dodatków będzie dobrym pomysłem, jednak nie zagracajmy bez potrzeby naszej przestrzeni roboczej. Warto pomyśleć o ładnych doniczkach na kwiaty i zioła, metalowych puszkach na przyprawy i tym podobnych detalach;
- umiarkowanie w stylizacji: zarówno styl retro, jak i vintage to bardzo wyrazista opcja sama w sobie. Starajmy się więc utrzymać balans pomiędzy elementami wystroju, dodatkami i wyposażeniem. W innym wypadku efekt końcowy może być bardziej komiczny, niż „starodawny”.