Wzrost konkurencyjności w biznesie wymaga od przedsiębiorstw poszukiwania nowych sposobów na wyprzedzenie innych firm, a tym samym zwiększenie zysków. Jedną ze skutecznych metod, które sprawdzają się w tym przypadku, jest lean manufacturing. Dowiedz się, co to jest, jakie są jego zasady oraz metody.
Co to jest lean manufacturing?
Lean manufacturing to system zarządzania, który zakłada dostarczanie klientowi najwyższej jakości produktów przy równoczesnej redukcji niepotrzebnych operacji zachodzących podczas procesu oraz marnotrawienia zasobów. Metoda ta dotyczy wielu poziomów organizacji, m.in. inwestycji w ludzki wysiłek, pracę inżynierską, czas i narzędzia, a także zapasy oraz przestrzeń produkcyjną. Aby osiągnąć zakładane cele tego systemu zarządzania, konieczne jest zaangażowanie w proces wszystkich pracowników przedsiębiorstwa. To podstawowa cecha różniąca lean manufacturing od tradycyjnych systemów zarządzania. Do innych wyróżników i charakterystycznych cech należą m.in.: wykorzystanie systemu ssącego zamiast pchającego oraz zastąpienie produkcji w dużych partiach zasadą ciągłego przepływu.
Najważniejsze zasady lean manufacturing
System ten opiera się na pięciu podstawowych zasadach. Należą do nich:
- Określenie z perspektywy klienta wartości danego produktu.
- Zdefiniowanie strumienia wartości dla owego towaru.
- Stworzenie systemu swobodnego przepływu dla materiałów i surowców.
- Wykorzystywanie systemu ssącego w relacjach pomiędzy dostawcą a klientem.
- Stałe dążenie do uzyskania lepszych rozwiązań.
Wdrożenie owych zasad w przedsiębiorstwie to początek do wprowadzania w życie dalszych zmian.
Narzędzia lean manufacturing
W lean manufacturing wykorzystywane są różnego rodzaju narzędzia. Do najpopularniejszych należy m.in. 5S. To metoda polegająca na wykonaniu 5 działań: sortowania, systematyki, sprzątania, standaryzacji oraz samodoskonalenia. Umożliwia ona stworzenie optymalnie zorganizowanego, ergonomicznego stanowiska pracy.
Kolejną metodą jest Poka-Yoke, zakładająca, że za błędy są odpowiedzialne procesy, a nie ludzie, którzy są z natury omylni. W lean manufacturing wykorzystywane jest także narzędzie Kaizen, które zakłada, że dla lepszego rozwoju przedsiębiorstwa ważniejsze jest ulepszanie procesów małymi krokami, a nie duże, lecz sporadycznie wykonywane udoskonalenia.
Metoda VSM polega z kolei na mapowaniu strumienia wartości oraz weryfikowaniu przepływu informacji i materiałów w procesach produkcji, a także podczas dostarczania produktu klientowi.
Lean manufacturing – dlaczego warto wdrożyć je w przedsiębiorstwie?
Uruchomienie w przedsiębiorstwie systemu lean manufacturing pozwala zoptymalizować wykorzystanie maszyn, zmniejszyć zapasy, poprawić jakość produktów oraz zwiększyć wydajność firmy. Rozwiązanie to służy też ograniczeniu powierzchni niezbędnej do produkcji, a także wiąże się ze skróceniem czasu, jaki upływa od chwili uzyskania surowców, aż do otrzymania końcowego produktu. Umożliwia ponadto poprawę procesów komunikacji w przedsiębiorstwie.
Partnerem materiału jest TQMsoft.