Ryzyko monotonii istnieje właściwie w przypadku każdej pracy. Lektorzy języka obcego także są narażeni na poczucie powtarzalności i schematyczności – można mu jednak skutecznie przeciwdziałać.
Nie bój się przyznać
Zawsze towarzyszyło Ci przekonanie, że praca lektora to nieustanny dopływ adrenaliny, ciągła zmiana, brak nudy i ciągła stymulacja intelektualna? Wiele jest w tych przekonaniach prawdy, natomiast stan ten nie trwa wiecznie. Praca, która nastawiona jest na nieustanny kontakt z innymi, pożera spore pokłady energii, angażuje i wyczerpuje jak poważny maraton, dlatego ryzyko, że w pewnym momencie zaczynamy stosować powtarzalne tricki, sięgać jedynie po sprawdzone rozwiązania, jest zupełnie normalne. Niestety efektem takiego podejścia jest niestety wkradająca się do naszej pracy po cichu monotonia. Jeśli masz poczucie wypalenia, rezygnacji, albo po prostu trudno Ci się zmobilizować, miej odwagę się do tego przyznać. Ci, którzy są obok, często pochłaniają Twoją energię, mogą jednak Cię nią także doładować.
Twój najcenniejszy stymulant – feedback
Konstruktywna krytyka może być bezcennym narzędziem do walki z monotonią. Feedback od uczniów, rodziców, podpowiedzi innych nauczycieli lub lektorów mogą okazać się tym bezcennym impulsem, który skłoni Cię do zmiany, do nieco innego podejścia i przeformułowania rozwiązań, które przestają się sprawdzać. Nie bez powodu w Early Stage tak wielką wagę przywiązuje się do feedbacku. Więcej o tej szkole dowiesz się tutaj: https://universe.earlystage.pl. Oczywiście warunek jest jeden – krytykę musisz potraktować twórczo, jako pomoc, a nie atak. Wtedy na podstawie informacji zwrotnej od pracujących z tobą osób możesz wyciągnąć naprawdę sporo inspiracji, pomysłów, wskazówek. Z pomocą może przyjść także metodyk – jeśli szkoła językowa umożliwia korzystanie z jego wsparcia, warto z tego skorzystać.
Otwórz się
Najlepszą obroną przed monotonią w pracy lektora jest nieustanne poszukiwanie inspiracji. Możesz je znaleźć na wielu edukacyjnych eventach, które powoli powracają po pandemicznej przerwie. Szkolenia, warsztaty i konferencje to bezcenne źródło nie tylko konkretnych wskazówek. Czasami sam udział w takim wydarzeniu może pomóc Ci nieco inaczej ustawić punkt widzenia na własną pracę, zmienić perspektywę, co w niej jest po prostu konieczne. Nieustannie to Ty dbasz o rozwój innych, nie możesz jednak w tym wszystkim zapominać o własnej ścieżce, marzeniach, dążeniach, planach.
Zrób sobie przerwę
Czasami najlepszym lekarstwem na monotonię pracy jest przerwa od niej. Powtarzalność i schematyczność często pojawiają się wtedy, gdy obowiązków mamy zbyt dużo, nie radzimy sobie z ich ilością, czujemy się przepracowani, tracimy entuzjazm. Nie musisz od razu rzucać pracy. Pomóc może tygodniowy lub dłuższy urlop, wakacyjna przerwa od uczenia. Czasami w spuszczeniu edukacyjnego powietrza może pomóc nawet weekend na mazurskiej wsi z dala od komputera i telefonu. Pamiętaj, sprawna, twórcza i efektywnie działająca głowa to wypoczęta głowa.