Lokata na nowe środki – co to jest i jak działa?

Lokata na nowe środki zazwyczaj jest oferowana na lepszych warunkach niż ta standardowa, więc większość osób się na nią decyduje. Ale w zasadzie co znaczy „lokata na nowe środki” i jak to dokładnie działa? Bez obaw, wszystko wyjaśniamy!

Lokata bankowa na nowe i „stare” środki

Lokata bankowa to sposób na przechowywanie zaoszczędzonych pieniędzy. Jest to produkt bankowy, na który wpłaca się określoną kwotę na określony czas i na określone oprocentowanie. Po upływie umówionego czasu (zazwyczaj 1, 3, 6 lub 12 miesięcy, ale bywają dłuższe lokaty) bank wypłaca z powrotem na podstawowe konto środki powiększone o skapitalizowane odsetki. Wypłata środków z lokaty bankowej w trakcie jej trwania jest możliwa, ale traci się zarobione oprocentowanie.

Lokaty bankowe można podzielić na te na „nowe” i „stare” środki. Ta druga to po prostu lokata bankowa na dowolne środki, które możesz wpłacić na ustalone oprocentowanie. Lokata bankowa na nowe środki ma atrakcyjniejsze oprocentowanie dla środków, które dopiero pojawiły się na koncie, na przykład przelewem z innego konta, jako wynagrodzenie, przelew od kogoś bliskiego, darowizna czy w inny dowolny sposób. Przez jakiś czas pieniądze te są traktowane jako „nowe” i można przeznaczyć je na lokatę dla nowych środków.

Lokaty tego rodzaju są atrakcyjniej oprocentowane. W ten sposób banki przyciągają nowych klientów i nakłaniają ich do przeniesienia pieniędzy z innych rachunków. Warto skorzystać z takiej opcji, ponieważ jest naprawdę korzystna z punktu widzenia zysków. Lokaty na nowe środki czasami wymagają założenia osobistego rachunku rozliczeniowego lub oszczędnościowego, ale czasami banki nie mają takich wymagań.

Lokata na nowe środki – co to znaczy?

Lokata na nowe środki to lokata, która ma korzystne oprocentowanie dla pieniędzy, które niedawno pojawiły się na koncie. Co to w zasadzie oznacza „nowe środki”? To pojęcie można rozumieć różnie, a szczegóły są na pewno ujęte w regulaminie i umowie podpisywanej przy zawieraniu lokaty.

W skrócie można powiedzieć, że nowe środki stanowią te pieniądze, które pojawiły się na koncie niedawno, czyli po jakiejś dacie. Nowe środki to różnica między sumą pieniędzy na rachunku bankowym, także na rachunkach oszczędnościowych czy inwestycyjnych, a sumą pieniędzy w dniu odniesienia. Ten dzień odniesienia może być różny. Często jest to pierwszy dzień miesiąca lub dzień, w którym pojawiła się oferta otworzenia nowej lokaty.

Najczęściej by skorzystać z lokaty na nowe środki, trzeba zrobić przelew z konta w innym banku. Można przelewać pieniądze od siebie – liczy się tylko moment wpłynięcia środków, nie muszą pochodzić z wynagrodzenia czy innych źródeł, jest to dowolne.

Lokata na nowe środki – wady i zalety

Lokata bankowa na nowe środki, tak jak wszystko, ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim lokaty dla nowych środków to korzystny produkt bankowy. Masz na nich pewny zysk po zakończeniu okresu lokowania pieniędzy, więc poziom bezpieczeństwa jest naprawdę bardzo wysoki. Oprocentowanie jest korzystne, a często naprawdę atrakcyjne, jest to więc skuteczny sposób na pomnażanie oszczędności.

Oczywiście takie rozwiązanie ma także pewne wady. Lokaty na nowe środki są w jakiś sposób ograniczające – nie możesz wykorzystać jej do tego, by wpłacić pieniądze po już zakończonej lokacie, więc środki muszą wędrować z konta na konto. Do tego często jest także niski limit kwotowy, a to, co ponad niego, jest często oprocentowane minimalnie.

Mimo wszystko jednak warto założyć lokatę na nowe środki. Dobre oprocentowanie gwarantuje najlepszą ochronę oszczędności przed inflacją i największy możliwy zysk. Lokaty są także bardzo bezpieczne, więc chociaż część pieniędzy warto na nich trzymać na stałe. To powinien być jeden ze sposobów przechowywania zaoszczędzonych pieniędzy.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię