Lomabard – dlaczego jest popularny i na co zwracać uwagę?

Lombard to miejsce, które kojarzy nam się w dwójnasób. Z jednej strony to szczególny sklep, gdzie możemy nabyć towary z drugiej ręki po niezwykle atrakcyjnej cenie. Z drugiej strony, jest to miejsce dla osób, które szukają możliwości uzyskania szybkiej gotówki za wartościowe rzeczy, jakie posiadamy w domu. Czym jednak dokładnie jest lombard i jak działa? Dlaczego korzystamy z lombardu? Jakie są koszty związane z umową tzw. pożyczki lombardowej? Na co zwracać uwagę, gdy decydujemy się na skorzystanie z lombardu jako formy ratunku? A do tego, czy wiesz, że z lombardu możesz skorzystać także online?

Lombard – od historii do praktyki, czyli jak to wszystko działa?

Czym jest lombard i jak działa? W bardzo dużym uproszczeniu, każdy z nas może udać się do lombardu z wartościową rzeczą np. starym zegarkiem dziadka, dokonać wyceny i uzyskać krótkoterminową pożyczkę pod zastaw tegoż przedmiotu. Gotówkę dostajemy do ręki, a jeśli w ustalonym czasie nie spłacimy swoich zobowiązań, przedmiot staje się własnością sklepu i może być przez niego sprzedany z zyskiem.

Samo słowo lombard, z języka włoskiego, oznacza właśnie bankiera, który udzielał pożyczek w średniowieczu. Profesja ta, utrzymywała się w Europie Zachodniej aż do XV wieku. Współcześnie, lombard – o czym wie niewiele osób  – jest instytucją pożyczkową, świadczącą usługi wsparcia pod zastaw.

Powyżej, opisaliśmy już mniej więcej jak to wszystko działa. Jeśli potrzebujesz środków, zastawiając dany przedmiot w lombardzie, uzyskasz gotówkę od ręki. Aby podjąć czynności w lombardzie, musisz być pełnoletni i mieć dowód osobisty. Przychodząc do lombardu możesz dokonać wyceny przedmiotu, która zazwyczaj jest darmowa, a jeśli odpowiadają ci warunki – podpisujesz z lombardem tzw. umowę pożyczkową na krótki czas (od kilku dni do 30 dni). Po tym czasie, możesz odkupić przedmiot za kwotę określoną w umowie lub – jeżeli nie masz środków na spłatę – na lombard przechodzi własność twojej rzeczy, którą może on sprzedać z zyskiem dla siebie. Należy jednak pamiętać, że jeśli twój przedmiot został wyceniony np. na 700zł, zazwyczaj otrzymujesz do ręki kwotę nieco mniejszą, a spłacić musisz kwotę, obejmującą oprocentowanie oraz prowizję, a czasami także inne dodatkowe koszty.

W lombardzie teoretycznie możemy zastawić niemal każdą rzecz ruchomą. W praktyce, najczęściej zastawiane są przedmioty, na jakie jest popyt sprzedażowy i które nie będą zalegać w lombardzie, jeśli w nim pozostaną w przypadku braku twojej spłaty. Zatem najczęściej zastawić tu możemy telefony, tablety, komputery, laptopy, sprzęt agd, sprzęt rtv, biżuterię i zegarki, złoto i srebro, monety, antyki, rzeźby, dzieła sztuki, sprzęt sportowy itp.

Dlaczego korzystamy z lombardów?

W Polsce ilość lombardów rośnie z roku na rok. Już w 2017 roku ich liczba wynosiła ok 25 tys. Określa się również, że w ciągu ostatniego roku, z lombardów skorzystało ponad 1,5mln rodaków. Duży wpływ na konieczność korzystania z nich miała pandemia i lockdown. Szacuje się, że 65% osób do skorzystania z lombardu w tym okresie zmusiła niekorzystna sytuacja materialna, a 41% zdecydowało się na te formę, gdyż nie posiadało zdolności kredytowej do uzyskania standardowej pożyczki czy kredytu w banku.

Co więcej, z badań wynika także, na co przeznaczamy środki pozyskane w lombardzie. 36% stanowią tzw. wydatki konsumpcyjne na wyżywienie, odzież czy obuwie, 25% to opłaty i rachunki, 14% to jakiś jednorazowy spory wydatek, a 11% spłata innych zobowiązań.

Z całą pewnością, korzystanie z lombardu podyktowane jest trudną sytuacją konsumenta, brakiem środków na podstawowe nawet rzeczy niezbędne do codziennego przetrwania. Nie mogąc uzyskać pożyczki bankowej, kierujemy swe kroki właśnie do lombardu, nieraz pod wpływem impulsu, emocji.

Koszt pożyczki lombardowej – najważniejsze informacje

Tak zwany kredyt czy pożyczka lombardowa to jednak rodzaj finansowania, obwarowany także stosownymi przepisami. Oczywiście, dokonując umowy pod zastaw w lombardzie, mamy niejako dość ułatwioną sytuację. Pożyczka udzielana jest szybko, dyskretnie, do ręki i nie jest w żadnej instytucji sprawdzana nasza zdolność kredytowa. Co za tym idzie, nie jesteśmy także również zgłaszani do żadnego rejestru np. dłużników, w przypadku braku spłaty. Zgodnie z podpisaną umową, w takim przypadku, nasz zastaw po prostu przepada na rzecz lombardu.

Co ciekawe, w niektórych przypadkach możemy wziąć pożyczkę lombardową pod zastaw samochodu lub innego wielkogabarytowego przedmiotu, czasami także możemy użytkować dany przedmiot podczas trwania umowy. Co więcej, nawet jeśli minie okres 30 dni, na jaki zazwyczaj maksymalnie są podpisywane takie umowy, w niektórych punktach możemy wnioskować o wydłużenie okresu spłaty za dodatkową opłatą.

Sama pożyczka lombardowa jednak może wydawać się niektórym skomplikowana pod kątem kosztów. Jak już wspomniano, kwota samej pożyczki nie jest równa wycenie danego przedmiotu. Zazwyczaj, lombard oferuje nam wypłatę gotówki w kwocie ok 30-60% oszacowanej kwoty. Do tego dochodzą warunki finansowe, określone w umowie lombardu, które muszą odpowiadać przepisom prawa. Co się zatem na nie składa?

Po pierwsze jest to prowizja lombardu, oceniana zazwyczaj na ok 10zł od każdego przedmiotu, jednak jej wysokość zależna jest od wartości rzeczy i okresu kredytowania.

Po drugie, mamy także oprocentowanie. Zgodnie z prawem taka suma nie może być większa niż 20% w skali roku. Oprocentowanie to bazuje na wysokości tzw. odsetek maksymalnych, określonych przez kodeks cywilny. Takie ustawowe odsetki są równe sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5 punktów procentowych.

Biorąc zatem pod uwagę dane z lipca, w których stopa referencyjna wynosiła 6,5% zyskujemy równanie: 2 x (6,5 + 3,5)= 2 x 10 = 20%

Dodatkowo, pamiętaj, że prócz prowizji i oprocentowania, mogą być także doliczone takie opłaty jak np. dodatkowe ubezpieczenie czy dodatkowe opłaty manipulacyjne. Zatem zdecydowanie warto zajrzeć do pełnych warunków umowy przed jej podpisaniem.

Na co zwrócić uwagę, korzystając z lombardu?

Będąc w trudnej sytuacji materialnej, łatwo nam skorzystać z lombardu, gdyż wydaje się, iż ma on sporo zalet – szybka gotówka do ręki, brak konieczności posiadania zdolności kredytowej, dyskrecja, brak wpisu do rejestru dłużników w przypadku braku spłaty.

Zanim jednak skorzystasz z tej formy, warto pamiętać o kilku dobrych praktykach, jakich warto się trzymać.

Po pierwsze – umowa. Powinna być jasna i precyzyjna, zawierać także wszelkie informacje formalne tj. dane klienta, opis przedmiotu i formy zastawu, inf o kwocie pożyczki i wartości zastawu, termin i formę spłaty, wyszczególnione opłaty związane z pożyczką. Tu warto pamiętać także, że warunki wykupu zastawu powinny byc klarowne. Musimy znać czas i wysokość spłaty, a także być zapoznani z możliwościami ewentualnego przedłużenia czasu spłaty i kosztów z tym związanych.

po drugie, umowa powinna być na piśmie. Na przysłowiową „gębę” możemy niby ustalać wszystko, ale w przypadku sporu sądowego, udowodnienie ustalonych warunków może być trudne, dlatego forma pisemna jest najbezpieczniejsza dla obu stron.

Pamiętaj, że tak samo, jak w przypadku umowy pożyczki w banku, zgodnie z prawem masz prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania. Oczywiście wówczas, musisz zwrócić wszystkie środki jakie pobrałeś.

Dodatkowo, w odniesieniu do ustawy o RODO, twoje dane powinny być chronione również w lombardzie, zatem poproś o jasną informację jak i w jakim zakresie lombard będzie przetwarzał twoje dane osobowe.

Na końcu – solidnie przemyśl swoją decyzję i nie podejmuj jej w trudnej sytuacji emocjonalnej.

Lombard nie tylko dla potrzebujących, ale jako forma zakupów

Pamiętajmy o tym, że lombard, choć kojarzymy zazwyczaj z miejscem, gdzie możemy uzyskać dodatkową gotówkę, to jest także sklepem , gdzie możemy nabyć popularne towary w bardzo atrakcyjnych cenach.

A jako że większość usług obecnie oferuje nam mozliwość dokonywania zakupów bez wychodzenia z domu, ty także możesz skorzystać z formy lombardu online.

W naszym sklepie szybko znajdziesz interesujący produkt, który dostępny jest także w salonie stacjonarnym. Oferujemy jasne i dokładne, zgodne z prawdą opisy przedmiotów, jasną formę transakcji i szybką dostawę.

Jeśli chcesz zatem zakupić przedmiot w okazyjnej cenie – nasz lombard online jest do tego idealnym miejscem.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię