Maszyny do cięcia wodą

Cięcie materiałów przy użyciu tarcz do cięcia czy innych ostrych narzędzi nikogo nie dziwi. Czy wiesz jednak, że równie skutecznym, jeśli nawet nie skuteczniejszym narzędziem jest woda pod odpowiednim ciśnieniem? Na czym polega cięcie strumieniem wody i jakie ma zalety i wady? Jakie materiały może obrabiać w ten sposób?

Cięcie wodą – kiedy znajduje swoje zastosowanie?

Nie każdy wie, że strumień wody pod wysokim ciśnieniem jest w stanie przeciąć twarde materiały budowlane, w tym nawet kamień! Cięcie wodą to technologia nazywana również waterjet. Nie jest to nowa technologia, bo w różnych formach używana była już w latach 30-tych ubiegłego stulecia. Dzisiaj jednak do tego celu używa się profesjonalnych, wyspecjalizowanych maszyn, które pozwala na jeszcze większa precyzję i łatwość cięcia najtwardszych i najodporniejszych na obróbkę materiałów. Największą zaletą cięcia wodą jest ogromna precyzja, wynosząca nawet do 0,1mm dokładności.

Jak ciąć strumieniem wody?

Za pomocą strumienia wody można ciąć wiele różnych materiałów, w tym m.in. stal nierdzewną, stal węglową, szkło, ceramikę, naturalny kamień czy nawet konglomerat. Jeżeli cięciu poddajemy materiały o średniej twardości, do precyzyjnego cięcia wystarczy jedynie strumień wody. Jeżeli jednak chcemy przeciąć twarde materiały, konieczne jest zastosowanie tzw. garnetu, czyli dodatkowego środka ściernego, który swoim wyglądem i konsystencją przypomina twardy i ostry piasek.

Mówiąc o cięciu strumieniem wody mamy na myśli wyjątkowo precyzyjne cięcia, które byłyby niemożliwe do uzyskania w inny sposób. Zaletą tego rozwiązania jest wysoka jakość ciętych krawędzi, a także brak oddziaływania cieplnego na cięty materiał. Nie ma konieczności stosowania jakiejkolwiek obróbki wykańczającej, gdyż cięty materiał jest pięknie wykończony już w momencie cięcia. Duża efektywność i wydajność daje nieograniczone możliwości obróbki każdego materiału. Podczas cięcia nie dochodzi do ingerencji w wewnętrzną strukturę obrabianego materiału, dzięki czemu nie ma ryzyka odkształceń ciętych materiałów. Zużycie wody podczas cięcia jej strumieniem jest niskie, a ponadto woda ta może być wykorzystana ponownie dzięki zamkniętemu obiegowi. Pozwala to na spore oszczędności. Wykorzystywany do cięcia twardych materiałów garnet jest zupełnie nietoksyczny i łatwy w utylizacji, również może być użyty ponownie w obiegu zamkniętym. To wszystko sprawia, że cięcie wodą jest przyjazne dla środowiska. 

Wady i zalety cięcia wodą

Cięcie wodą ma swoje zalety, jak i wady. Zaletą jest przede wszystkim niezawodność i uniwersalność. Woda daje nieograniczone możliwości, dzięki czemu z łatwością możemy obrabiać każdy materiał. Obróbce możemy poddawać także materiały łatwopalne, bo podczas cięcia nie wydziela się ciepło, nie ma więc ryzyka zapłonu. Technika waterjet jest niezawodna i pewna, a do tego ekonomiczna. Obrabiany materiał nie wymaga żadnych dodatkowych metod wykończenia, w przeciwieństwie do cięcia metodą plazmową czy laserową. Warto wspomnieć także o tym, że cięcie wodą jest w pełni przyjazne dla środowiska, a ilość powstających odpadów jest naprawdę niewielka. Nie wydzielają się żadne gazy ani trujące dymy, a stosowany środek ścierny również jest nietoksyczny. 

Wadą cięcia wodą może być czas, jaki potrzebny jest do przecięcia grubych materiałów, a także spore ograniczenie w geometrii wyboru. Za pomocą wody można ciąć jedynie powierzchnie płaskie o stałej grubości.

Maszyny do cięcia wodą

Aby możliwe było precyzyjne cięcie, konieczne jest zastosowanie profesjonalnego sprzętu. Maszyny do cięcia wodą stosuje się przede wszystkim w przemyśle lotniczym, kosmicznym, ale także samochodowym czy w budownictwie. Za ich pomocą możliwe jest wytwarzanie precyzyjnych części z materiałów, które są bardzo trudne w obróbce. Maszyny zwiększają ciśnienie wody i wypychają ją z szybkością ponad dwa razy większą niż prędkość dżwięku. To trudne do wyobrażenie, jednak wyrazem tego jest wyjątkowo precyzyjne cięcie. Nowoczesne maszyny do cięcia wodą pozwalają na jeszcze prostszą obróbkę strumieniem materiału ściernego. Dołączone do maszyn oprogramowanie jest proste w zastosowaniu, a w większości przypadków dostępna jest pomoc internetowa. Za pomocą oprogramowania możliwa jest wygodna kontrola urządzenia, zarówno pompy wodnej, jak ruchów głowicy. Nie ma właściwie potrzeby jakiejkolwiek interwencji operatora, a cały proces odbywa się w sposób zautomatyzowany. System dokładnie oblicza wszystkie wymiary, by cięcie było idealne i precyzyjne. Cały proces trwa bardzo krótko, co pozwala na oszczędność czasu i większe zyski.

Profesjonalne maszyny do cięcia wodą znajdziesz tutaj: https://www.omax.pl/pl/maszyny/. Bez względu na to, czy obrabianym materiałem jest stal nierdzewna, materiały drewnopochodne, metale kolorowe czy może zwykłe opakowania papierowe, precyzja cięcia potrafi zaskoczyć. Łatwa obsługa maszyny sprawia, że możliwa jest spora oszczędność czasu. Obrabiany materiał jest idealnie wykończony, a głowica tnąca podczas pracy nie wydziela toksycznych oparów.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię