Monitoring cyfrowy – co potrafi poza rejestrowaniem obrazu?

Obecnie kamery do monitoringu IP mają bardzo zaawansowane funkcjonalności – od śledzenia ruchu obiektów po rozpoznawanie twarzy. Wszystko po to, aby monitorowanie było łatwiejsze i skuteczniejsze. Przegląd trybów i funkcji kamer IP pomoże ci wybrać odpowiednie urządzenia do obserwacji domu lub firmy.

Wysoka jakość obrazu

Nowoczesne kamery IP oferują funkcjonalności, z których często nawet sami użytkownicy monitoringu nie zdają sobie sprawy. Wykorzystanie pełni możliwości kamery o wysokiej rozdzielczości może zaskoczyć. Odpowiednia rozdzielczość w połączeniu z dobrym obiektywem sprawia, że na obrazie widoczne są najdrobniejsze szczegóły. Co to oznacza dla ciebie jako użytkownika? Nie musisz już prowadzić okablowania do wielu punktów na posesji – zamiast tego wykorzystaj opcję powiększenia obrazu. Możesz więc zdecydować się na mniejszy zestaw do monitoringu, pod warunkiem, że wybierzesz kamery oferujące wysoką rozdzielczość.

Nowoczesne modele wyposażone są w systemy, które korygują obraz. Wydobywają kolor i kontrasty, są w stanie nagrać wyraźny obraz „pod światło”. Nie musisz już ustawiać kamer w miejscach, z których widoczność będzie dobra. Możesz zainstalować je tam, gdzie są naprawdę potrzebne. Takie rozwiązania sprawiają, że monitoring jest skuteczniejszy. Inteligentna analityka obrazu to sposób na uniknięcie fałszywych alarmów. Dzięki temu system monitoringu nie będzie generował alarmu, kiedy np. mocniejszy wiatr poruszy drzewami. 

Wykrywanie obiektów 

Kamera, która wykrywa przekroczenie wyznaczonej na obrazie linii, nie jest dziś szczytem możliwości technologicznych. Zaawansowane systemy monitorują ruch i zliczają np. liczbę ludzi odwiedzających dany obiekt. Funkcjonalności kamer mogą wspierać analizy marketingowe – mapy ciepła to sposób na sprawdzenie, w którym miejscu w sklepie zatrzymuje się największa liczba klientów. Dzięki temu możemy sprawdzić, które elementy ekspozycji budzą największe zainteresowanie potencjalnych nabywców. 

Interesujące funkcjonalności mają kamery LPR, które potrafią określić liczbę wolnych miejsc parkingowych i rozpoznają tablice rejestracyjne. Takie rozwiązania wraz z rozpoznawaniem twarzy są wykorzystywane w systemach kontroli dostępu. W dobie epidemii coraz większym zainteresowaniem cieszą się też kamery termowizyjne. Wykrywanie osób, które mogą być potencjalnym źródłem zakażenia, to jeden ze sposobów zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa. 

Funkcje domowych kamer IP

Opisane wyżej funkcjonalności z pewnością przydadzą się w biznesie, jednak w domowym monitoringu nie mają zastosowania. W przeciwieństwie do dwukierunkowego audio, które można stosować na wiele różnych sposobów. Przykładowo, korzystając z kamer, masz wgląd w to, co dzieje się w domu osoby starszej i jesteś w stanie kontaktować się z nią za pomocą smartfona ze specjalną aplikacją oraz kamery z mikrofonem i głośnikiem. Za pośrednictwem tego sprzętu możesz również uspokoić stęsknionego pupila lub porozmawiać z kurierem. Obecnie domowy monitoring nie wymaga już instalacji rejestratora – nagrania są przechowywane w odpowiednio zabezpieczonej chmurze. Nowoczesny monitoring to system, który stawia na jak najłatwiejszą obsługę i rozszerzoną funkcjonalność. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię