Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?

Zakup nieruchomości to bardzo ważne, a często stresujące wydarzenie w życiu rodziny. Wymaga długich przemyśleń i starannego wyboru lokalizacji oraz konkretnego lokalu. Na co więc zwrócić uwagę, kupując mieszkanie? Podpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Niezależnie od tego, jakie lokum zamierzasz kupić – nowe domy od dewelopera czy lokal z rynku wtórnego, zwróć uwagę na kilka kwestii.

Okolica mieszkania na sprzedaż

Ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, kupując nowe mieszkania https://www.dopoznania.pl/, jest lokalizacja domu. Do szczególnie ważnych kwestii należą przede wszystkim odległość mieszkania od miejsca pracy, ale również szkoły, przedszkola, sklepów spożywczych, poczty, przystanku autobusowego oraz parkingu. Są to aspekty, które bardzo ułatwiają życie, zwłaszcza w przypadku, gdy w rodzinie są dzieci.

Ponadto zaleca się sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym można zobaczyć, jak wygląda dane otoczenie z szerszej perspektywy, a także jak będzie się kształtowało w kolejnych latach. W planie znaleźć można więc m.in. określenie, które miejsca są przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną, gdzie budowane będą centra handlowo-usługowe albo obiekty gastronomiczne.

Cena mieszkania

Bardzo ważną kwestią jest też cena mieszkania. Cenę lokalu można negocjować, dlatego też zawsze warto się przygotować do rozmowy ze sprzedającym. Co ważne, koszt lokum można negocjować nie tylko w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, ale również pierwotnego, zwłaszcza w sytuacji zakupu nie tylko mieszkania, ale dodatkowych powierzchni, takich jak garaż, miejsce postojowe bądź komórka lokatorska.

Przygotowując się do negocjacji, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Dobrze jest sprawdzić np. jak długo publikowane jest ogłoszenie. Jeśli „wisi” od pewnego czasu w serwisach ogłoszeniowych, tym szansa na niższą cenę wzrasta. Sprawdź też, jak kształtują się ceny podobnych mieszkań w okolicy. Dokładnie obejrzyj lokum, zwracając uwagę na ewentualne niedociągnięcia. Podkreśl też swoje atuty jako kupującego, w tym zwłaszcza płatność gotówką od ręki albo szybką decyzję o zakupie.

Sąsiedzi mieszkający w pobliżu

Warto też zwrócić uwagę na mieszkających w pobliżu sąsiadów. Jeśli to możliwe, należy zaobserwować, jacy mieszkańcy zakupili albo wynajmują sąsiednie lokale – czy są to np. rodziny z dziećmi, ludzie starsi, czy może bardzo młode osoby, przypuszczalnie studenci. To ważna kwestia również w sytuacji, kiedy zamierzamy zakupić lokum celem wynajmowania. Na przykład, grono rozrywkowych, imprezujących studentów, którym wynajmiemy lokum, zapewne nie przypadnie do gustu seniorom mieszkającym po sąsiedzku.

Księga wieczysta

Przy zakupie nowego lokum należy też zwrócić uwagę na kwestie formalne. Należy zajrzeć więc do księgi wieczystej, aby sprawdzić, czy deweloper ma prawo do gruntu i otrzymał pozwolenie na budowę. W Krajowym Rejestrze Sądowym można natomiast sprawdzić, czy deweloper nadal działa i nie jest w stanie likwidacji.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię