Na co zwrócić uwagę podczas używania karty płatniczej za granica?

Przygotowując się do wyjazdu zagranicznego, warto pomyśleć również o tym, w jaki sposób będziemy płacić za towary i usługi. Część osób nadal korzysta z płatności gotówkowych, dlatego przed wyjazdem odwiedzają kantory w celu wymiany złotówek na dolary, funty czy euro. Dość popularne stały się również karty wielowalutowe oferowane przez banki lub inne instytucje finansowe. Na co jednak musimy zwrócić uwagę, gdy nie możemy zapłacić gotówką, a nie posiadamy karty walutowej? Z jakimi dodatkowymi opłatami możemy się spotkać?

Co zrobić by korzystać ze swojej karty?

Niezależnie od tego, jaką kartę posiadamy – debetową, kredytową czy przedpłaconą, dają nam one możliwość płacenia za granicą. Aby móc skorzystać z tej funkcji wystarczy ją aktywować za pomocą rozmowy z konsultantem, podczas osobistej wizyty w banku, lub czatu udostępnianego w aplikacji mobilnej. Za pomocą aplikacji opcję płacenia za granicą możemy również aktywować samodzielnie.

Z jakimi opłatami możemy się spotkać?

Zanim zaczniemy dokonywać jakiejkolwiek transakcje bezgotówkowe przez płatność kartą, najpierw powinniśmy zapoznać się z informacjami na temat tego, z jakimi kosztami wiążą się płatności kartą w innym kraju. Na co musimy zwrócić uwagę?

Przewalutowanie, czyli zamiana należności, której wartość wyrażona jest w jednej walucie np. euro na należność nominowaną w innej walucie (np. złotówka) według określonego kursu walutowego.

Kurs waluty – zarówno pod względem kupna, jak i sprzedaży jest dokładnie ustalany przez każdą instytucję finansową – w tym przypadku banki. Wysokość kursu wskazuje tzw. spread walutowy, który im jest niższy tym większą korzyść odnosi konsument.

Waluta rozliczeniowa karty płatniczej, która ustalana jest między dwoma podmiotami: bankiem i organizacją płatniczą np. Visa i MasterCard. Oznacza to, że transakcja, jakiej dokonaliśmy za granicą, jest przeliczana przez walutę rozliczeniową karty i kurs narzucony przez bank.

Gdy płacimy kartą złotową

Dokonywanie płatności kartą złotówkową wydaje się być nie najlepszym wyborem. Płatności kartą nie wszędzie są akceptowane – dotyczy to zwłaszcza mniejszych miejscowości oraz obiektów takich jak targi, stragany czy wystawy. Druga rzecz to przewalutowanie każdej operacji i to prawie zawsze po zdecydowanie gorszym kursie niż w kantorze.

Podobnie ma się sprawa podczas korzystania z bankomatów. Nawet jeśli bank nie pobiera od nas prowizji za wypłatę, z nawiązką odrobi to sobie w inny sposób, na przykład przez wysokie spready walutowe albo opłaty za przewalutowanie transakcji. Należy pamiętać, że szczególnie wysoką prowizję będziemy płacić gdy skorzystamy z karty kredytowej.

Jak obniżyć koszty?

Karta wielowalutowa, to rodzaj karty płatniczej, która umożliwia konsumentowi dokonywanie bezgotówkowych transakcji za pośrednictwem terminali płatniczych, podczas pobytu za granicą oraz w trakcie internetowych zakupów w zagranicznych sklepach. Możemy wyróżnić dwa rodzaje karty wielowalutowej, mianowicie karta, która łączy w sobie dostęp do różnych kont walutowych, oraz taka, na którą przelewamy wybraną kwotę i korzystamy z niej, płacąc za granicą. Karta (wielo)walutowa wydaje się być najlepszą dostępną opcją podczas wyjazdów zagranicznych. Aby zasilić kartę, możemy skorzystać z oferty pożyczki na raty i spokojnie cieszyć się z zagranicznych wojaży bez ciągłego przeliczania pieniędzy.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię