Na co zwrócić uwagę wybierając system CRM dla firmy?

Jeżeli prowadzisz swoją firmę, z pewnością choć raz natknąłeś się na termin „system CRM”. Jeżeli nie wiesz, czym jest taki system, gdzie warto go wdrożyć i jakie to przynosi efekty, wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w poniższym tekście.

Czym jest system CRM (Customer Relationship Management)?

CRM, z angielskiego Customer Relationship Management, jest systemem zarządzania relacjami z klientami, zarówno tymi aktualnymi, rzeczywistymi, jak i potencjalnymi. Mówiąc inaczej, CRM zapewnia zestaw narzędzi i gotowych procedur, które ułatwiają i usprawniają komunikację z kontrahentami. Działanie systemów CRM można wytłumaczyć, przytaczając sytuację, w której w firmie zmienia się kadra pracowników. W dzisiejszych czasach rotacja pracowników jest dość typowa. Czy to oznacza, że w momencie zmiany pracowników firma traci swoje doświadczenie? Nie do końca. Oczywiście, do działalności firmy każdy pracownik wnosi cząstkę siebie, jednak sukces, szacunek i markę tworzą nie tyle pracownicy, co stali klienci. Celem zastosowania systemów CRM jest budowanie stałej i trwałej relacji z klientami.

W jakiej firmie warto wdrożyć oprogramowanie CRM?

Wielu przedsiębiorców błędnie twierdzi, że program CRM jest przeznaczony tylko dla dużych firm. W rzeczywistości jednak jego wdrożenie ma sens także w przypadku niewielkich przedsiębiorstw. Przykładem oprogramowania przydatnego w każdej firmie jest ASARI CRM. Zyskuje on coraz większą popularność głównie dzięki możliwości dowolnego dostosowania do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Możliwe jest sprawne zarządzanie bazą klientów, co ułatwia wszelkie działania marketingowe i sprzedażowe.

Co powinieneś wiedzieć o systemie CRM przed jego wdrożeniem?

Aby wdrożenie systemu CRM miało sens, trzeba zrozumieć, że system ten nie jest tylko narzędziem, ale całą strategią skierowaną na potrzeby klientów. Biorąc pod uwagę budowę systemu CRM, należy wspomnieć, że składa się on z wielu różnych modułów. Część z nich służy stricte do nawiązywania relacji, inna część do porządkowania i katalogowania informacji. Oprogramowanie składa się z bazy informacji o klientach, zarówno tych bieżących, jak i potencjalnych. Poza danymi, w programie zapisuje się wszelkie ważne informacje na temat spotkań, telefonów i zadań do wykonania. Ciekawym elementem oprogramowania są szanse sprzedaży. Każda kolejna szansa to rozpoczęty nowy temat z klientem, który może okazać się początkiem owocnej współpracy. W programie gromadzi się także wszelkie zawarte z klientami umowy, kontrakty, materiały sprzedażowe, a także informacje o konkurencji. Modułów systemów CRM jest oczywiście o wiele więcej, a o ich użyciu decyduje sam sprzedawca.

Wybierając system CRM, warto zwrócić uwagę na to, by był on łatwy i szybki do wdrożenia. Ważne jest także, by koszty jego wdrożenia nie były zbyt wysokie. System CRM w zamierzeniu ma rosnąć i rozwijać się wraz z firmą, ważne jest więc, by dawał on możliwość rozbudowy o nowe moduły.

System CRM

Systemy CRM – największe zalety

Największą zaletą wdrożenia systemu CRM w firmie jest łatwość zarządzania relacjami z klientami i automatyzacja sprzedaży. Automaty marketingowe wiele zadań wykonują za nas, dzięki czemu możemy skupić się na zadaniach naprawdę ważnych i istotnych dla rozwoju firmy. System dobiera najbardziej odpowiednią formę dystrybucji informacji do potencjalnych klientów, co zwiększa szanse na nawiązanie nowych relacji biznesowych i pozyskanie nowych klientów. Wdrożony w firmie system CRM znacząco ułatwia pracę, stanowi swoistą bazę wiedzy i doświadczenia firmy, które nie znika w momencie zmian kadrowych. Filozofia CRM jest prosta, a jej istotą jest troska o relacje z klientami, zarówno aktualnymi, jak i potencjalnymi.

Według badań skuteczności oprogramowania CRM, zadowolenie z wdrożenia systemu potwierdza znaczna część przedsiębiorców. Bardzo wygodną opcją dla firm jest korzystanie z CRM online, czyli z usługi chmurowej. Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że użytkownik ma dostęp do systemu z każdego miejsca na świecie. Zgromadzone dane są w pełni bezpieczne i nie ulegną utracie nawet w przypadku awarii komputerowego dysku. Przydatną opcją jest także integracja systemów CRM z oprogramowaniem księgowym, sklepem internetowym czy też witryną www. Możliwe jest także zintegrowanie systemu z Call Center, dzięki czemu jeden system umożliwia korzystanie z całego szeregu możliwości. 

Czy warto wdrożyć system CRM?

Zdecydowanie tak! Wie o tym doskonale każdy przedsiębiorca, który kiedykolwiek spróbował pracy z systemem. Dzięki jego zastosowaniu, zarządzanie firmą, delegowanie zadań i kontakt z klientami jest o wiele prostszy. Wiele zadań może być zautomatyzowanych, a co najważniejsze, wszystkie istotne informacje i dane są zawsze w jednym miejscu, pod ręką. To bardzo ważne dla skutecznego działania firmy i jej zrównoważonego rozwoju. Systemy CRM z całą pewnością już niebawem staną się normą w każdej firmie, której zależy na wzrastaniu i budowaniu trwałych relacji z klientami.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię