Najciekawsze rozwiązania logistyczne do magazynu

Współcześnie w magazynach największe znaczenie ma dotrzymywanie terminów, a także dokładne i jak najwyższej jakości działanie na rzecz klientów oraz kontrahentów. W tym kontekście szczególnie istotne są rozwiązania logistyczne.

Projekt logistyczny magazynu

Pierwszym i najważniejszym rozwiązaniem, nad którym powinien zastanowić się przedsiębiorca prowadzący magazyn, jest stworzenie projektu logistycznego magazynu. W jego skład wchodzą następujące elementy:

 • szacowana ilość towarów i ich charakterystyka;
 • liczba przyjęć i wydań towarów;
 • powierzchnia magazynu;
 • sposób zarządzania firmą i pracownikami;
 • terminy;
 • rodzaje systemów składowania.

Projekt układu magazynu powinien być stworzony dokładnie i rzetelnie. Dodatkowo warto zastanowić się nad analizą celów i możliwości przedsiębiorstwa. W ten sposób można stworzyć projekt, który ułatwi codzienną pracę podwładnych, a także będzie jak najlepiej dopasowany do współczesnych rozwiązań logistycznych.

Regały paletowe i automatyzacja

Podstawowym wyposażeniem każdego magazynu są regały paletowe, ponieważ to właśnie one umożliwiają składowanie palet z towarami. Pełnią następujące funkcje w magazynie:

 • pozwalają na szybki dostęp do towarów;
 • przyspieszają pracę i zwiększają wydajność wykonywanych zadań;
 • umożliwiają dokonanie szybkiej kontroli zapasów;
 • przydają się przy dużej liczbie artykułów i towarów;
 • można je dopasować do przestrzeni magazynowej. 

Regały paletowe przyspieszają więc czas załadunku oraz zapewniają swobodny dostęp do półek i towarów. W magazynie duże znaczenie ma także automatyzacja procesów intralogistycznych. W ten sposób pracownicy działają znacznie bardziej efektywnie, a dodatkowo nie tracą cennego czasu na proste czynności. Sprawdź, jakie regały paletowe możesz wybrać na stronie https://www.still.pl/rozwiazania-intralogistyczne/systemy-regalowe/regaly-paletowe.html

Kompletacja zamówień

Jednym z ważniejszych aspektów wpływających na efektywność działań w magazynie jest kompletacja zamówień. Chodzi o to, aby pracownicy mieli jak najłatwiejszy dostęp do towarów oraz mogli pracować bardzo szybko i sprawnie. Spore znaczenie ma wysokość, na której kompletowane są towary, a także sposób działania podwładnych. Ważne jest zadbanie o to, aby pracownicy mieli ułatwione codzienne zadania i mogli swobodnie przemieszczać się po magazynie. 

Zarządzanie zapasami i bezpieczeństwo

Obecnie bardzo duże znaczenie ma zarządzanie zapasami w taki sposób, by towary nie marnowały się, a jednocześnie klienci nie czekali długo na przesyłkę. Tutaj istotne są czytniki danych oraz konkretny system zarządzania magazynem. Warto także zaznaczyć, że w tego typu przestrzeni pracownicy mogą być narażeni na wypadki, dlatego tak ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo. Oznacza to, że magazyn musi zostać wyposażony w system ochrony przeciwpożarowej, a regały paletowe i pojazdy, m.in. wózki widłowe oraz paleciaki, powinny być poddawane regularnej kontroli.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię