Najczęstsze awarie taśmy LED

Taśmy LED stały się częstym elementem nowoczesnych wystrojów wnętrz. Fantazyjnie oświetlone meble, chociaż wciąż zachwycają, to przestały być rzadkim widokiem. Na co należy zwrócić uwagę podczas użytkowania taśm LED, jakie są najczęstsze rodzaje ich awarii i jak się przed nimi uchronić?

Taśma LED, dzięki swojej konstrukcji, jest stosunkowo mało awaryjna. Oczywiście zdarzają się przypadki, w których jedna z diod przepali się i przestanie działać, ale rzadko bywa, że jednocześnie działać przestaną wszystkie diody umieszczone na taśmie. W przypadku takiego zdarzenia przyczyny należy upatrywać bezpośrednio w zasilaczu lub w tym, w jaki sposób taśma LED została z nim połączona. Poniżej wyszczególnione zostały najpowszechniejsze awarie, jakie mogą dotknąć taśmę LED, zarówno te powstałe z nieuwagi użytkownika, jak i z powodu uszkodzenia systemu oświetleniowego.

Awaria zasilacza

Podłączenie każdej taśmy LED powinno zaczynać się od wyboru odpowiedniego zasilacza, który obsłuży całą instalację oświetleniową. Uszkodzony zasilacz sprawi, że diody na całej taśmie LED nie zaświecą. Diody LED są wrażliwe na wahania zasilania – przepięcia, zakłócenia i zwarcia, dlatego odpowiedni dobór zasilacza jest tak istotny dla długiego i bezpiecznego użytkowania taśmy LED. Zakup zasilacza LED uznanej marki sprawi, że taśma będzie dłużej w użytku, pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy, które wydane zostałyby na jej wymianę. 

Zasilacz GPV do taśm Greenie-35W 12V/3A IP67 – 12V

Migotanie diod na taśmie LED

Przyczyną tego problemu może być niskiej jakości zasilacz lub ściemniacz, ale też błędy popełnione przy przeprowadzaniu całej instalacji. Przewody wykorzystane w instalacji mogą mieć zbyt mały przekrój, połączenia mogą być zbyt długie lub też sama ich jakość może być bardzo niska. Ostatecznym winowajcą mogą być też same diody, których niska jakość może powodować problemy z utrzymywaniem jasności świecenia. Przed instalacją taśm LED warto skonsultować się ze specjalistami i przygotować sobie wstępny projekt, zwłaszcza kiedy nie jesteśmy ekspertami w danej dziedzinie. 

Problem z podłączeniem zasilacza do taśmy

Kolejnym często spotykanym problemem podczas użytkowania taśmy LED jest nieprawidłowe połączenie jej z zasilaczem. Plus zasilacza powinien być połączony z plusem taśmy, analogicznie minus zasilacza powinien być połączony z minusem taśmy. Dla ułatwienia każda taśma LED jest odpowiednio oznaczona. Trzeba też upewnić się, że przewody odpowiednio stykają się z połączeniami.

Przegrzanie diody LED

Ten rodzaj awarii najczęściej zdarza się, kiedy taśma zostanie przyklejona do elementu, który nie jest przewodnikiem cieplnym. Taśm LED nie należy przyklejać bezpośrednio na szkło i tynk. Takie działanie może skończyć się przegrzaniem i przepaleniem diody LED. Może to też prowadzić do wypaczenia koloru diody. 

Zakłócenia

Diody LED są bardzo wrażliwe na zakłócenia. Skutkiem zakłóceń mogą być krótkie impulsy prądu o znacznym napięciu. Diody reagują nawet na najmniejsze przepięcie, które doprowadzić może do całkowitego ich uszkodzenia. Decydując się na instalację systemu taśm LED, należy zminimalizować zakłócenia. Żeby im zapobiec, trzeba przede wszystkim stosować wysokiej jakości zasilacze i urządzenia sterujące. Ważne są też odpowiednie przekroje przewodów i ich połączenia. Dobrym pomysłem będzie poradzenie się specjalistów, którzy pomogą dobrać odpowiedni sprzęt. Źle wykonana instalacja może sprawić, że zmarnujemy cenne środki i czas.

Uszkodzenia spowodowane przez wilgoć 

Standardowe taśmy LED są bardzo wrażliwe na wilgoć. Decydując się na oświetlenie łazienki lub kuchni, czyli miejsc, w których taśma może mieć kontakt z wilgocią, należy wybrać wersję wodoodporną. Zaoszczędzi to zmartwień o uszkodzenia wynikające z wystawienia taśmy na długotrwały kontakt z wilgocią.

Taśma LED Greenie 1m 60 diod 5050SMD na metr 14.4W/mb wodoodporna

Zbyt długie połączenia szeregowe

Szeregowe połączenia taśm LED nie mogą być zbyt długie. Diody znajdujące się na końcu instalacji będą świeciły znacznie słabiej niż te znajdujące się na początku. Rozwiązaniem w takim wypadku może być obustronne zasilanie taśmy LED. Sytuacja może też wymagać zastosowania większej liczby zasilaczy. 

Diody LED mają bardzo dużo zalet, ale trzeba również o nie odpowiednio zadbać. Pieczołowicie przygotowana instalacja LED pozwoli nam cieszyć się pięknie oświetlonym mieszkaniem przez całe lata. Odpowiedni dobór sprzętu i instalacja pomogą chronić cały system przed wszelkimi negatywnymi efektami.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię