Zatrudnienie poza granicami kraju podejmuje coraz większa liczba osób w wieku produkcyjnym. Lepsze warunki pracy i płacy sprawiają, że chętnie szukamy szczęścia poza Polską. Pozostaje jednak kwestia znalezienie zaufanego pracodawcy, zwłaszcza w przypadku, gdy problemem jest bariera językowa. Z pomocą przychodzi na przykład agencja pośrednictwa pracy za granicą, z której usług warto skorzystać.
Jak szukać pracy za pośrednictwem agencji?
Agencja pośrednictwa pracy za granicą, jak sama nazwa wskazuje, jest podmiotem pośredniczącym pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Zgłaszają się do niej z jednej strony osoby zainteresowane podjęciem zatrudnienia w innym kraju, z drugiej strony przedstawiciele firm poszukujących pracowników. Głównym zadaniem agencji jest kojarzenie ze sobą pracownika i pracodawcy, lecz jednocześnie przejmuje ona opiekę nad całą procedurą formalną, związaną z podjęciem zatrudnienia w innym kraju. Czasami bowiem konieczne jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń czy złożenie właściwych dokumentów w urzędach. Nierzadko agencja wypłaca również wynagrodzenie pracownikowi. Dodatkową korzyścią z jego punktu widzenia jest fakt, iż agencja pośrednictwa pracy za granicą bardzo dokładnie weryfikuje każdego pracodawcę, co redukuje ryzyko nadużyć ze strony nieuczciwie działających firm.
Agencję pośrednictwa pracy za granicą znajdziesz na: https://workafford.pl/
Pracodawca z polecenia
Większość osób zainteresowana wyjazdem do pracy zagranicę zna kogoś, kto podjąć zatrudnienie w obcym kraju w tej samej bądź podobnej branży. W takim przypadku można szukać pracodawcy z polecenia znajomego lub członka rodziny. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że pozwala pozyskać niezbędne informacje z pierwszej ręki. W dodatku w wielu firmach zagranicznych obowiązuje system poleceń, co oznacza, że rekomendowani przez bieżących pracowników kandydaci są brani pod uwagę jako pierwsi w procesie rekrutacyjnym. Z drugiej strony, w takim przypadku obowiązek dopełnienia wszelkich formalności spoczywa na osobie, które chce wyjechać do pracy zagranicę. Ponadto nie zawsze w danej firmie prowadzony jest akurat nabór na konkretne stanowisko.
Ogłoszenia na portalach
Poszukiwania pracy za granicą mogą sprowadzać się do przeglądania ogłoszeń na dedykowanych portalach. Działają one na podobnych zasadach, jak polskie serwisy, umożliwiając jednocześnie przesłanie aplikacji do pracodawcy. Niemniej jednak takie rozwiązanie jest korzystne wyłącznie w przypadku osób, które dobrze znają języki obce. Ogłoszenia najczęściej publikowane są w języku urzędowym kraju, do którego się wybieramy, ewentualnie po angielsku. Warto też zwrócić uwagę na konieczność dopełnienia formalności związanych z zatrudnieniem we własnym zakresie. Tutaj ponownie — osobom znającym język obcy nie sprawi to większego problemu, choć oczywiście zabierze sporo cennego czasu. Ilość dostępnych na portalach ogłoszeń może być w pewnych okresach mocno ograniczona, co także utrudnia znalezienie pracy. W tym przypadku bardzo ważna jest regularność i konsekwencja, tak samo, jak w przypadku poszukiwania pracy w Polsce.