Najnowsza analiza rynku e-commerce w Polsce

Postęp technologiczny sprawił, że coraz więcej zakupów robimy przez Internet. Coroczna analiza rynku e-commerce pomaga przedsiębiorcom w zaspokajaniu potrzeb klientów. Wyniki najnowszego badania, przedstawione w raporcie „E-commerce w Polsce 2020”, pokazują stosunek internautów do zakupów online. Jaki procent kupujących wybiera przesyłki kurierskie? Z jakich powodów najchętniej kupujemy w sieci? Odpowiedzi na te pytania przytoczymy poniżej.

Jakie zmiany w rynku e-commerce przyniósł 2020 rok?

Główną zmianą był wzrost liczby kupujących przez Internet – w 2019 roku 62%, teraz 73% badanych internautów. W grupie osób, które przynajmniej raz w ciągu roku zrobiły zakupy online:

  • 72% kupowało w polskich e-sklepach, a 30% w serwisach zagranicznych (rok temu – 26%).
  • 80% wykorzystywało w tym celu laptopy, 69% – smartfony, a 50% – komputery stacjonarne. 
  • W grupie wiekowej 15-24 aż 92% respondentów kupowało przez telefon.
  • 32% stanowiły osoby w wieku 35-49 lat.

Przeciętny internauta kupujący w sieci miał wykształcenie średnie lub wyższe, średnio lub dobrze oceniał sytuację materialną swojego gospodarstwa domowego i mieszkał w mieście powyżej 200 tys. mieszkańców.

Płatność i dostawa – najpopularniejsze metody

W 2020 respondenci najczęściej wybierali dostawę do maszyny paczkowej (61%), a na drugim miejscu uplasowały się przesyłki kurierskie do domu lub miejsca pracy (55%).

W Polsce funkcjonuje ponad 8000 Paczkomatów InPost. Mimo gęstego rozmieszczenia, maszyny często bywają przepełnione. Dlaczego Polacy darzą ten sposób dostawy tak wielkim zaufaniem? Paczkę mogą odebrać w dowolnych godzinach, również w niedziele i święta. Wybierając Paczkomat, mniej zapłacimy za dostawę i możemy wygodnie zwrócić towar (najpopularniejszą metodą zwrotu pozostaje jednak door-to-door).

Jakie firmy kurierskie były najwyżej oceniane? Ranking wygląda tak:

  1. DPD
  2. DHL
  3. InPost.

Jeśli chodzi o płatność, 70% kupujących korzystało z szybkich przelewów przez serwisy płatności. Najmłodsi (w wieku 15-24 lat) korzystali też m.in. z kodów QR, BLIK i płatności za pobraniem.

Zaufanie dla sklepów e-commerce – czynniki budujące wiarygodność

Kupując przez Internet, badamy wiarygodność serwisów na różne sposoby. Niemal połowa kupujących za najważniejszy czynnik uznała opinie internautów na temat sklepu. W grupie wiekowej 15-24 lat istotny okazał się wygląd strony, widoczność regulaminu i certyfikaty zaufania. Osoby powyżej 50. roku życia najbardziej ufały firmom, które pozwalają płacić przy odbiorze i jasno opisują warunki zwrotów. 

Co zachęcało internautów do kupowania w sieci? Badani wskazywali m.in. na wygodę, szeroki wybór towaru (w porównaniu do tradycyjnych sklepów), całodobową dostępność (82%) i niższe ceny niż w sklepach stacjonarnych (prawie 75%).

Respondenci, którzy nie dokonywali zakupów online, woleli obejrzeć produkt na żywo przed zakupem (43%) i byli przyzwyczajeni do sklepów tradycyjnych. Niektórzy obawiali się, że transakcje online nie są całkowicie bezpieczne.

Bezpieczeństwo zakupów przez Internet oceniono na 3,61/5, a ich wygodę na 4,47/5. Aby zwiększyć zaufanie konsumentów, przedsiębiorcy mogą zadbać o większe bezpieczeństwo zakupów i budowanie wiarygodności marki w sieci.

Ostatnie Wpisy

Składasz PIT-37? Cztery rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Jak co roku, miliony Polaków są zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej. Najpopularniejszym rodzajem deklaracji jest oczywiście PIT-37. Na przestrzeni ostatnich lat urząd...

Etykiety samoprzylepne – dlaczego warto z nich korzystać?

Etykiety samoprzylepne są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa produkujące różnorodne towary. Stosowanie ich przynosi wiele korzyści. Nie tylko pozwalają na oznakowanie konkretnych produktów, lecz...

Jak długo trwa integracja systemów informatycznych w firmie? Kluczowa jest rola oprogramowania

Równoczesne wykorzystywanie w firmie wielu systemów sprawia olbrzymie problemy techniczne i organizacyjne, przekłada się również na znaczne obniżenie efektywności wykonywanych działań. Jest...

Na co zwrócić uwagę, wybierając kartę paliwową i dlaczego warto z niej korzystać?

Coraz więcej firm transportowych oraz właściciel samochodów firmowych korzysta z kart paliwowych, doceniając możliwość dokonywania uproszczonych rozliczeń oraz tańszego tankowania pojazdów. Jakie...

Oświetlenie biurowe a wydajność pracownika

Praca biurowa wiąże się ze spędzaniem dużej ilości czasu przed komputerem, często bez odpowiedniej dostępności do światła dziennego. Środowisko, w jakim przychodzi...

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię