Najwyższy czas na rozwój? – komu przydadzą się szkolenia managerskie

Gdy firma wchodzi w fazę szybkiego i prężnego rozwoju, rośnie jej zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę zarządzającą. Jako manager staniesz się odpowiedzialny za nadzorowanie wyników pracy Twojego zespołu i obejmiesz rolę przewodnika, aby Twoi pracownicy mogli rozwijać się i odnosić sukcesy w swoich rolach. Aby objąć i efektywnie pełnić tę funkcję, będziesz potrzebował wiedzy na temat najlepszych praktyk zarządzania projektami i zasobami ludzkimi. Zastanawiasz się, gdzie zdobyć niezbędne kwalifikacje i kiedy najlepiej podjąć się odpowiednich szkoleń? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

O roli managera…

Praca w charakterze managera wymaga nieco innych umiejętności i wiedzy niż te, do których przywykłeś jako indywidualny specjalista. Istnieje również kilka dziedzin, które wymagają szczególnej znajomości obowiązującego prawa. Podczas gdy niektóre programy szkoleniowe z zakresu zarządzania są specyficzne dla danej branży lub działalności, inne poruszają kwestie uniwersalne. 

Co obejmuje szkolenie managerskie?

Szkolenie managerskie to proces edukacyjny, który wyposaża przyszłych i aktualnych kierowników w kompetencje potrzebne do zarządzania zespołami pracowników. Może obejmować wiedzę i umiejętności z zakresu przywództwa, budowania zespołu, komunikacji w relacjach służbowych (w tym otrzymywanie i udzielanie feedbacku), zasad zarządzania sytuacyjnego i wielu innych pól tematycznych, które przygotują Cię na realia codziennej pracy na pozycji lidera.

Dlaczego warto uczestniczyć w szkoleniu na managera?

Skuteczne szkolenia managerskie przynoszą korzyści zarówno kadrze zarządzającej, jak i pozostałym pracownikom firmy. W przypadku kierowników zdobyta przez nich wiedza pozwala na jeszcze lepsze wykorzystywanie mocnych stron zespołu, ułatwia odnalezienie odpowiednich rozwiązań, niezbędnych do zminimalizowania słabych stron, uczy wyznaczać realne cele i opracowywać skuteczny plan ich osiągania. 

Dzięki temu możesz poprawić swoje zdolności decyzyjne i uzyskać wgląd w to, co myślą i czują Twoi pracownicy. Będziesz również w stanie inspirować i mobilizować swój zespół działania. Członkowie zespołów chętniej współpracują z managerami, którzy otrzymali niezbędne narzędzia do przewodzenia i motywowania ich.

Kto powinien zainteresować się kursem managerskim?

Nie otrzymałeś jeszcze awansu, ani nie rekrutujesz się na stanowisko kierownicze? To nie znaczy, że kurs na managera nie jest dla Ciebie! Większość pracodawców na liderów woli wybierać sprawdzonych i zaufanych pracowników, niżeli prowadzić nabór zewnętrzny. Jeśli funkcjonowanie Twojego działu znasz od podszewki, doskonale rozumiesz jego mocne i słabe strony, to już masz ogromną przewagę na tle potencjalnych kandydatów. 

Jeśli więc firma, w której jesteś zatrudniony, znajduje się w fazie intensywnego rozwoju, możesz postawić na szkolenie managerskie i przedstawić swoją kandydaturę na funkcję kierowniczą, nawet jeśli takowa rekrutacja jeszcze się nie rozpoczęła. To będzie wyraźny sygnał dla Twojego pracodawcy, że jesteś gotowy na dalszy rozwój i posiadasz odpowiednie kompetencje, potwierdzone certyfikatem, aby objąć nowe, bardziej odpowiedzialne stanowisko. Przełożeni będą mieli to w pamięci, gdy pojawi się miejsce na nowego managera.

Jeśli jesteś zainteresowany kontynuowaniem kariery w kierunku zarządzania ludźmi, ważne jest, abyś posiadł niezbędną wiedzę i kompetencje do rozwijania się w roli przywódcy. Nie musisz iść do szkoły biznesu, aby zostać managerem, jednak warto, abyś wziął udział w kursach szkoleniowych z tego zakresu. Dzięki temu udoskonalisz swoje umiejętności i poznasz najlepsze praktyki. Zdobędziesz wiedzę o tym, jak wykorzystywać dane do podejmowania decyzji, inspirować członków zespołu i doradzać nowym pracownikom. Pomoże Ci to w rozwoju kariery, a Twój zespół oraz całą firmę poprowadzi do sukcesu.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię