Narzędzie do wizualizacji danych – na co zwrócić uwagę?

Wizualizacja danych pozwala na przedstawienie rozmaitych informacji w czytelnej, przejrzystej i przyjaznej formie. Stawiając na wizualizację nawet trudne zagadnienia można wyjaśnić laikom w przystępny sposób. Obecnie istnieje wiele profesjonalnych narzędzi do wizualizacji danych, które są wykorzystywane na szeroką skalę. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru narzędzia do wizualizacji danych? Szczegółowo objaśniamy to w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Wizualizacja danych – co to takiego? 

Wizualizacja danych to określenie dla procesu polegającego na przedstawianiu rozmaitych danych i informacji z wykorzystaniem grafik, diagramów, wykresów oraz wszelkiego rodzaju innych elementów wizualnych.

Najważniejszy cel wizualizacji to przekształcenie danych w czytelne formy, które mogą być łatwo przyswojone przez laików nie mających wszechstronnej wiedzy na temat danego zagadnienia. Ponadto wizualizacja danych ułatwia analizę, pomaga odkrywać wzorce, identyfikować tendencje i komunikować wyniki. 

Zalety wizualizacji danych

Wizualizacja danych ma ogromną liczbę atutów. Przede wszystkim chodzi o to, że dzięki niej łatwiej można wyszukiwać zależności, szybciej podejmować decyzje dzięki dostępowi do informacji a także skutecznie komunikować wyniki przeprowadzonych analiz. 

Warto wskazać, że dane przedstawione w atrakcyjnej, graficznej formie, są łatwiejsze do przyswojenia dla odbiorców i bardziej atrakcyjne niż suche liczby czy tabeli. Wizualizacja pomaga uporządkować dane i prezentować je w sposób czytelny, co stanowi jej największą zaletę. 

Wizualizacja danych może polegać na tworzeniu rozmaitych wykresów, np. słupkowych, kołowych, liniowych, hierarchicznych czy punktowych. Każdy z nich ma swoje określone wady i zalety, dlatego wykorzystuje się je w zależności od konkretnych potrzeb oraz specyfiki danego zagadnienia. 

Jak wybrać odpowiednie narzędzie do wizualizacji danych? 

Wizualizacja danych pomaga przedstawiać szereg informacji w przystępnej formie i pełni niezwykle istotną rolę w popularyzowaniu wiedzy na poszczególne tematy. Aby w efektywny sposób przygotowywać wizualizacje rozmaitych danych, warto postawić na profesjonalne narzędzie. W tym momencie istnieje cała masa zróżnicowanych aplikacji i programów, które służą do wizualizowania danych. Jedną z najbardziej znanych aplikacji jest Qlik Sense

O czym należy pamiętać przy szukaniu dobrego narzędzia do wizualizacji danych? Przede wszystkim w pierwszej kolejności zastanówmy się, jakie dane chcielibyśmy wizualizować oraz w jakiej formie. Być może chcemy przedstawiać trendy, porównania, relacje lub omawiać dane statystyczne. Precyzyjne określenie celów pomoże w znalezieniu narzędzie najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb. 

Bardzo ważne jest to, byśmy sprawdzili, jakie typy wykresów można tworzyć z wykorzystaniem danego narzędzia. Najlepiej, gdy dany program pozwala na wizualizowanie danych na jak najwięcej sposobów – im zestaw wykresów i innych form przedstawiania danych jest bogatszy, tym lepiej. 

Niezwykle istotne jest też to, by aplikacja była prosta w obsłudze. Interfejs musi być intuicyjny tak, aby nawet osoby początkujące łatwo mogły opanować wszystkie funkcjonalności danej aplikacji. 

Przed skorzystaniem z jakiegokolwiek narzędzia do wizualizacji danych warto też upewnić się, iż jest ono kompatybilne z naszymi danymi. Warto zweryfikować, czy istnieje możliwość importowania danych z różnych źródeł, np. plików CSV, baz danych, arkuszy kalkulacyjnych itd. 

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię