Narzędzie do wizualizacji danych – na co zwrócić uwagę?

Wizualizacja danych pozwala na przedstawienie rozmaitych informacji w czytelnej, przejrzystej i przyjaznej formie. Stawiając na wizualizację nawet trudne zagadnienia można wyjaśnić laikom w przystępny sposób. Obecnie istnieje wiele profesjonalnych narzędzi do wizualizacji danych, które są wykorzystywane na szeroką skalę. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru narzędzia do wizualizacji danych? Szczegółowo objaśniamy to w niniejszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Wizualizacja danych – co to takiego? 

Wizualizacja danych to określenie dla procesu polegającego na przedstawianiu rozmaitych danych i informacji z wykorzystaniem grafik, diagramów, wykresów oraz wszelkiego rodzaju innych elementów wizualnych.

Najważniejszy cel wizualizacji to przekształcenie danych w czytelne formy, które mogą być łatwo przyswojone przez laików nie mających wszechstronnej wiedzy na temat danego zagadnienia. Ponadto wizualizacja danych ułatwia analizę, pomaga odkrywać wzorce, identyfikować tendencje i komunikować wyniki. 

Zalety wizualizacji danych

Wizualizacja danych ma ogromną liczbę atutów. Przede wszystkim chodzi o to, że dzięki niej łatwiej można wyszukiwać zależności, szybciej podejmować decyzje dzięki dostępowi do informacji a także skutecznie komunikować wyniki przeprowadzonych analiz. 

Warto wskazać, że dane przedstawione w atrakcyjnej, graficznej formie, są łatwiejsze do przyswojenia dla odbiorców i bardziej atrakcyjne niż suche liczby czy tabeli. Wizualizacja pomaga uporządkować dane i prezentować je w sposób czytelny, co stanowi jej największą zaletę. 

Wizualizacja danych może polegać na tworzeniu rozmaitych wykresów, np. słupkowych, kołowych, liniowych, hierarchicznych czy punktowych. Każdy z nich ma swoje określone wady i zalety, dlatego wykorzystuje się je w zależności od konkretnych potrzeb oraz specyfiki danego zagadnienia. 

Jak wybrać odpowiednie narzędzie do wizualizacji danych? 

Wizualizacja danych pomaga przedstawiać szereg informacji w przystępnej formie i pełni niezwykle istotną rolę w popularyzowaniu wiedzy na poszczególne tematy. Aby w efektywny sposób przygotowywać wizualizacje rozmaitych danych, warto postawić na profesjonalne narzędzie. W tym momencie istnieje cała masa zróżnicowanych aplikacji i programów, które służą do wizualizowania danych. Jedną z najbardziej znanych aplikacji jest Qlik Sense

O czym należy pamiętać przy szukaniu dobrego narzędzia do wizualizacji danych? Przede wszystkim w pierwszej kolejności zastanówmy się, jakie dane chcielibyśmy wizualizować oraz w jakiej formie. Być może chcemy przedstawiać trendy, porównania, relacje lub omawiać dane statystyczne. Precyzyjne określenie celów pomoże w znalezieniu narzędzie najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb. 

Bardzo ważne jest to, byśmy sprawdzili, jakie typy wykresów można tworzyć z wykorzystaniem danego narzędzia. Najlepiej, gdy dany program pozwala na wizualizowanie danych na jak najwięcej sposobów – im zestaw wykresów i innych form przedstawiania danych jest bogatszy, tym lepiej. 

Niezwykle istotne jest też to, by aplikacja była prosta w obsłudze. Interfejs musi być intuicyjny tak, aby nawet osoby początkujące łatwo mogły opanować wszystkie funkcjonalności danej aplikacji. 

Przed skorzystaniem z jakiegokolwiek narzędzia do wizualizacji danych warto też upewnić się, iż jest ono kompatybilne z naszymi danymi. Warto zweryfikować, czy istnieje możliwość importowania danych z różnych źródeł, np. plików CSV, baz danych, arkuszy kalkulacyjnych itd. 

Ostatnie Wpisy

5 powodów, dla których warto dać szansę sprzętowi poleasingowemu

W dobie ciągłych nowości technologicznych wiele firm i użytkowników indywidualnych zastanawia się, jak efektywnie i ekonomicznie zaktualizować swój sprzęt komputerowy. Jednym z...

Jak wybrać hurtownię do dostawy kartonów fasonowych?

Wybór odpowiedniej hurtowni do dostawy kartonów fasonowych jest istotny dla wielu firm, które potrzebują tego rodzaju opakowań do swoich produktów. Oto kilka...

Skuteczny Monitoring Marki: Klucz do Utrzymania Pozytywnego Wizerunku

Twoja marka to twój skarb. Skuteczny monitoring marki jest kluczem do utrzymania pozytywnego wizerunku w erze cyfrowej. W dzisiejszych...

Strefa Q&A Inelo – uzyskaj wsparcie ekspertów

Dostęp do wsparcia eksperckiego jest bardzo istotny. Inelo to lider w dziedzinie rozwiązań dla transportu. Firma dostarcza nie tylko specjalistyczne oprogramowanie i...

Słaby zasięg sieci? Przetestuj routery WiFi Mesh!

Słaby zasięg sieci to poważne zmartwienie przede wszystkim dla tych osób, które mieszkają na co dzień w wielopoziomowych i dużych budynkach lub...

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię