Nowy telewizor – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Planujesz zakup nowego telewizora? Którym parametrom przyjrzeć się przed podjęciem ostatecznej decyzji? O czym pamiętać przed zakupem?

Jak wybrać telewizor?

Na sklepowych półkach czeka na Ciebie szeroki wybór telewizorów. Poszczególne modele różnią się między sobą rozmaitymi parametrami, takimi jak wielkość ekranu, rozdzielczość czy wiele innych. Planując zakup nowego telewizora, możesz stać przed naprawdę niełatwym zadaniem – jak spośród tak dużej liczby urządzeń wybrać to, które będzie najlepsze dla Ciebie?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jaki rozmiar ekranu wybrać. Większość użytkowników decyduje się na telewizory z przekątną ekranu między 50 a 65 cali. W dzisiejszych czasach takie rozmiary uważana są za najbardziej uniwersalne – nie dość, że gwarantują wysoki komfort użytkowania, to do tego dość łatwo umieścić je w pokoju. Kwestia rozmieszczenia telewizora w pomieszczeniu jest zresztą bardzo ważna, gdyż znacząco wpływa to na jakość każdego seansu. Ponadto na odległość od odbiornika, w jakiej powinieneś się znajdować, ma też wpływ jakość obrazu. Poniżej znajdziesz kilka przykładów telewizorów wraz z dedykowaną jakością obrazu oraz odległością, z jakiej należy wtedy oglądać:

  • telewizor
  • 55 cali; 4K – 165 cm, Full HD – 275 cm,
  • telewizor 60 cali; 4K – 180 cm, Full HD – 300 cm,
  • telewizor 65 cali; 4K – 195 cm, Full HD – 325 cm.

Co jeszcze decyduje o wyborze telewizora?

Kupując telewizor, pamiętaj o tym, że w pewnym sensie przedmiotem Twojego zakupu staje się telewizja i internet. Dlaczego? Otóż dzisiejsze urządzenia są już w pełni kompatybilne z siecią, możesz korzystać z licznych aplikacji czy serwisów VOD. Telewizja i internet to dziś bardzo bliskie siebie twory, a to połączenie otwiera przed Tobą nowe możliwości rozrywki.

Aby jednak w pełni z nich korzystać, warto zadbać także o odpowiednią jakość odtwarzania. Obecnie na rynku dominują telewizory 4K i Full HD. Format Full HD odnosi się do formatu 1920 x 1080 px, raczej występuje w telewizorach ze średniej lub niższej półki. Standard Full HD cieszy się coraz mniejszą popularnością i jest zastępowany przez 4K, czyli Ultra HD. To format oznaczający 3840 x 2160 px, czyli na jedną linię przypada 3840 pikseli w poziomie i 2160 w pionie. W 4K możesz oglądać coraz więcej filmów czy nawet grać na konsoli.

Kupując telewizor, możesz zastanowić się nad urządzeniem współpracującym z HDR. To technologia występująca w nieco lepszych telewizorach. HDR, czyli High Dynamin Range, to system, który sprawia, że obraz staje się jaśniejszy i bardziej realistyczny. Z HDR często korzystają konsole, a uzyskany w ten sposób efekt naprawdę zapiera dech w piersiach. Nim podejmiesz ostateczną decyzję, pamiętaj, że na ten moment na rynku funkcjonuje kilka standardów HDR.

Jeżeli to możliwe, decyduj się na urządzenia renomowanych marek. Zazwyczaj są one nieco droższe, z drugiej strony gwarantują jednak wyższe walory użytkowe oraz większą funkcjonalność. Do tego objęte są gwarancją i znacznie łatwiej uzyskać stosowną pomoc, jeśli zajdzie taka potrzeba. Oprócz wspomnianych elementów dobrze zwrócić uwagę np. na system Smart TV, oprogramowanie czy po prostu opinie innych użytkowników. W ten sposób dokonasz wyboru, którego nie będziesz żałował, a w Twoim domu czy mieszkaniu pojawi się urządzenie będące nowym centrum rozrywki dla całej rodziny!

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię