Rosnące obciążenia fiskalne utrudniają prowadzenie biznesu wielu przedsiębiorcom, a przerzucanie kosztów na klienta nie może przecież trwać w nieskończoność. W wielu wypadkach ratunkiem okazuje się umiejętna optymalizacja podatkowa, która zależnie od branży i generowanych obrotów przybierać będzie różne formy. Samo pojęcie budzi u niektórych zbędne obawy, gdyż niezaznajomionym z tematem kojarzyć się może z ukrywaniem dochodów. Optymalizacja jest jednak działaniem w pełni legalnym – pod nadzorem specjalistów pozwala wykorzystać przepisy na swoją korzyść, bez negatywnych konsekwencji i naruszeń Kodeksu karnego skarbowego. Czytaj dalej i sprawdź jakie rozwiązania warto wziąć pod uwagę!
Jak zredukować wysokość podatków w pełni legalnie: Metody optymalizacji podatkowej
Sposoby na obniżenie ponoszonych obciążeń fiskalnych mogą być bardzo zróżnicowane, a wybór najlepszej ścieżki warto powierzyć w ręce doświadczonego doradcy podatkowego. W niektórych przypadkach potrzebne będzie również wsparcie radcy prawnego. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych rozwiązań:
1. Zmiana formy opodatkowania
Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z wyborem określonej formy opodatkowania, która po czasie może stracić na aktualności i przestaje odpowiadać potrzebom. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej warto wziąć pod uwagę zmianę podatku dochodowego ze skali podatkowej na podatek liniowy lub ryczałt. W sprzyjających warunkach da się w ten sposób uzyskać spore oszczędności, bez żadnego ryzyka. Tego rodzaju optymalizacja podatkowa jest możliwa również w przypadku spółek – godną rozważenia opcją będzie tutaj CIT estoński, pozwalający w ogóle nie płacić podatku. Warto zaznaczyć, że zmiana formy opodatkowania jest dozwolona, ale czas na jej zgłoszenie w danym roku pozostaje ograniczony do 20 lutego. Z tego powodu warto przeanalizować sytuację firmy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby możliwe było przeprowadzenie korekty w wymaganym terminie.
2. Zmiana formy prawnej
Wielu polskich przedsiębiorców zakładając firmę decyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą, niektórzy wybierają spółkę cywilną lub jawną. Niestety zmiany związane z wprowadzeniem programu Polski Ład sprawiły, że wymienione wyżej formy prowadzenia biznesu zostały mocno obciążone fiskalnie. Dotychczasowy podatek dochodowy został powiększony o zależną od dochodu stawkę zdrowotną, co sumarycznie generuje spore kwoty. Wyjątkowo efektywna stała się przez to optymalizacja podatkowa, polegająca na zmianie formy prawnej prowadzenia działalności. Należy w tym celu przekształcić JDG w spółkę z o.o., lub w niektórych przypadkach w spółkę komandytową, aby uniknąć płacenia nie tylko składki zdrowotnej, ale również daniny solidarnościowej.
3. Skorzystanie z ulgi podatkowej
Istotnym czynnikiem wpływającym na wysokość obciążeń fiskalnych jest umiejętne korzystanie z różnego rodzaju ulg. W ostatnich latach dużo mówi się np. o uldze termomodernizacyjnej, ale prawo przewiduje również szereg innych przypadków – od ulgi rehabilitacyjnej, przez ulgę na leki, aż po darowizny na cele charytatywno-opiekuńcze Kościołów. Przedsiębiorcy mocno stawiający na innowacyjne rozwiązania z pewnością chętnie skorzystają jeszcze z ulgi na badanie i rozwój. Dodatkowo niemal każda firma posiada flotę firmową, przez co godna uwagi będzie ulga na samochód. Umiejętnie przeprowadzona optymalizacja podatkowa powinna wdrożyć wszelkie dostępne ulgi, do których kwalifikuje się firma w danym roku rozliczeniowym.
4. Odpowiednie koszty uzyskania przychodu
Kolejne pole, na którym wielu przedsiębiorców nie maksymalizuje swojego potencjału, to wykazywanie kosztów. Wynagrodzenie pracowników i wydatki związane z użytkowaniem samochodu w sposób oczywisty wiążą się z prowadzeniem działalności, ale nie każdy ma świadomość, że istnieje również opcja odliczenia niestandardowych wydatków – nawet takich jak zakup zegarka lub karmy dla psa. Dobrym nawykiem jest proszenie o fakturę przy każdej okazji, bo kancelaria umiejętnie prowadząca optymalizację podatkową czasami będzie w stanie wykorzystać zupełnie nieprzewidziane opcje, pozwalające zakwalifikować zakup jako koszt.