Oświetlenie biurowe a wydajność pracownika

Praca biurowa wiąże się ze spędzaniem dużej ilości czasu przed komputerem, często bez odpowiedniej dostępności do światła dziennego. Środowisko, w jakim przychodzi nam pracować biurowo, ma duży wpływ na nasze samopoczucie, nastrój i efektywność wykonywanych przez nas zadań. Jakie więc powinno być główne, ogólne oświetlenie biura, aby nasza praca była odpowiednio wydajna i sprawiała nam przyjemność? Jakie oświetlenie biurowe sufitowe będzie odpowiednie dla pomieszczeń biurowych? Dziś postaramy się uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Nowoczesne oświetlenie biura

oswietlenie-biura

Oświetlenie w biurze powinno zapewniać właściwe warunki pracy każdemu pracownikowi o każdej porze. Stąd też nawet zapewnienie dostępu do światła dziennego okazuje się niewystarczające. Wszak okresy o skróconej porze dziennej oraz przejściowe, okresowe zachmurzenia znacząco zmniejszają ilość wpadającego do biura światła dziennego. Konieczne okazuje się wykorzystanie sztucznych źródeł światła. Jakie więc oświetlenie do biura będzie najlepsze? Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia led. Lampy biurowe led zapewniają bowiem światło o doskonałych parametrach świecenia. Światło emitowane przez ledowe źródła światła pozbawione jest niekorzystnego efektu migotania, zapewnia także stałe natężenie światła w miejscu pracy. Tym samym oświetlenie biurowe led pozbawione jest wielu wad tradycyjnych źródeł światła i stanowi doskonały, nowoczesny ich zamiennik. Technologia led jednocześnie umożliwia dostosowanie parametrów świecenia do potrzeb. Odpowiednia barwa światła, natężenie, kąt świecenia danej lampy czy oprawy, wszystko to wpłynie na polepszenie komforty pracy biurowej na danym stanowisku. Przy okazji technologia led umożliwi osiągnięcie znaczących oszczędności w ciągu długiego czasu funkcjonowania danego biura. Wyższe koszty zakupu ledów szybko przełożą się na niższe rachunki za energię elektryczną, a żywotność i bezawaryjność ledowych źródeł światła, pozbawi nas konieczności serwisowania i wymiany kosztownych elementów oświetlenia w przyszłości.

Natężenie oświetlenia na stanowisku pracy

Oświetlenie w biurze powinno być dostosowane do przepisów BHP. Określają one jasno jakie natężenie oświetlenia stanowiska pracy powinno być zapewnione pracownikom biurowym. Ile lux natężenia światła w biurze jest więc wymagane? Wartości natężenia oświetlenia wymaganego w pracy biurowej określają rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa oraz Polskie Normy. Normy te uzależniają ilość lux w zależności od rodzaju wykonywanej na danym stanowisku pracy biurowej. Minimalna wartość, jaka jest dopuszczalna to 200lx w archiwach i magazynach. Przy segregowaniu i kopiowaniu dokumentów wymagane już jest światło o natężeniu 300lx. Z kolei praca przy klawiaturze, pisanie ręczne, spotkania w salach konferencyjnych itd. wymagają już natężenia światła na poziomie minimum 500lux. Oświetlenie pomieszczenia pracy biurowej powinno być jednocześnie równomierne i stałe. W celu zapewnienia takiego właśnie wskazane jest zapewnienie jak najlepszego oświetlenia ogólnego w postaci lamp sufitowych, a także dodatkowego, miejscowego, uwzględniającego konkretne już wymagania dotyczące wykonywanej na danym stanowisku czynności.

Jakie oświetlenie do biura jest najlepsze?

Najlepsze oświetlenie stanowiska pracy biurowej to oświetlenie dzienne o stałym natężeniu światła przez cały dzień. Niestety zapewnienie takiego oświetlenia pozostaje jedynie w sferze marzeń. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zawsze musimy wspierać się oświetleniem sztucznym. Zapewni ono właściwe warunki panujące w biurze w sferze oświetlenia. Jako oświetlenie główne polecamy wykorzystać panele sufitowe led. Oświetlenie biurowe sufitowe led w tej właśnie postaci zapewni doskonałe, równomierne warunki oświetleniowe w całym pomieszczeniu, gwarantując komfort i wygodę pracy w danym biurze. Więcej informacji odnośnie paneli led znaleźć można na stronie https://www.smd-led.pl/panele-led. Pracę oświetlenia głównego wspierać możemy lampkami biurowymi i ściennymi, których właściwy wybór zależeć już będzie od specyfiki czynności wykonywanych na danym stanowisku. Odpowiednio dobrane lampy do biura sufitowe, a także lampy oświetlenia dodatkowego, wspomagającego zapewnią idealne i komfortowe warunki pracy, a także sprawią, że oświetlenie w biurze będzie oświetleniem oszczędnym i bezpiecznym zarazem.

Lampy biurowe sufitowe

Lampy sufitowe biurowe stanowią główną część oświetlenia w pomieszczeniu i odpowiadają za ogólne warunki oświetleniowe w nim panujące. Budują generalny poziom światła, który będzie zachęcający i zapewniający satysfakcję z przebywania w biurze lub też będzie męczący dla osób w nim się znajdujących. Nie podchodźmy więc „byle jako” do kwestii zapewnienia komfortowych ogólnych warunków w biurze, skupiając się tylko na oświetleniu poszczególnych stanowisk. Owszem, ono również jest istotne, ale to lampa biurowa sufitowa wpłynie w dużym stopni na poziom zadowolenia pracowników biurowych i jakość wykonywanej przez nich pracy. Jednocześnie przemyślane oświetlenie główne, sufitowe jest niejako niezależne od ustawienia stanowisk prac w pomieszczeniu. Czyli zmiana ustawienia biurek, nie niesie za sobą konieczności zmiany oświetlenia sufitowego. Dobrze dobrane sufitowe lampy led do biura zapewnią więc doskonałe warunki pracy w różnych możliwych w długoletniej działalności biura konfiguracjach.

Oświetlenie do biura i gabinetu

Różnica między dużym biurem a małym gabinetem jest tylko różnicą w metrażu pomieszczenia i liczby osób w nim pracujących. Specyfika pracy i warunki do komfortowego jej wykonywania pozostają praktycznie takie same. Dlatego też lampa do biura sufitowa będzie miała kluczowe znaczenie zarówno w jednym, jak i w drugim. Światło, zarówno w biurze, jak i gabinecie najlepiej, jeśli będzie miało dzienną barwę. Nie będzie ono powodować zmęczenia oczu pracownika i będzie mu najbardziej odpowiadało. W obu przypadkach wybór oświetlenia w postaci lampy sufitowej led przyniesie oczekiwane korzyści w postaci stworzenia perfekcyjnych warunków do pracy, a także dużej oszczędności w ciągu wielu lat działania oświetlenia.

Jak widać, wybór odpowiednich źródeł światła w biurze ma kluczowe znaczenie do zapewnienia komfortowych i bezpiecznych warunków pracy i odwdzięczy się wydajną i efektywną pracą całego zespołu biurowego, niezależnie od jego wielkości. Zachęcamy więc do pozmyślanego podejścia do kwestii instalacji oświetlenia sufitowego. W przypadku wątpliwości i rodzących się pytań nasz wyspecjalizowany zespół służy Państwu pomocą. Zachęcamy więc do kontaktu droga telefoniczna oraz mailową.

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię