Oświetlenie magazynu i jego wymagania

Oświetlenie stanowisk pracy jest jednym najważniejszych aspektów zapewnienia odpowiednich warunków pracy. Także w przypadku magazynów, właściwe ich oświetlenie sprawi, że praca w nich będzie bezpieczna oraz wydajna. Jednocześnie oświetlenie magazynu stanowi główny koszt eksploatacji całego magazynu. Ważne więc jest, aby oświetlenie to było również energooszczędne. Odpowiedni dobór lamp, służących do oświetlenia magazynu zapewni zauważalną redukcję kosztów, zwiększenie wydajności pracy i zagwarantuje odpowiednie, bezpieczne dla pracujących w nich osób warunki oświetleniowe. Oświetlenie w magazynach musi spełniać także wszystkie normy i wymagania, jakie są stawiane przed oświetleniem przestrzeni, w których odbywa się praca.

Oświetlenie magazynu

Oprócz wyboru odpowiednich lamp i opraw, istotne jest także ich rozmieszczenie. Ważne, aby światło emitowane przez lampy oświetlało w sposób równomierny całą przestrzeń w magazynie. Niedopuszczalne jest postawianie miejsc niedoświetlonych czy zacienionych. Dlatego nie możemy instalować lamp bezpośrednio nad regałami, które ograniczałyby rozchodzenie się światła i rzucały cień na płaszczyznę podłogi. W miarę możliwości powinniśmy zapewnić dostęp światła słonecznego. Wskazane więc są różnego rodzaju świetliki dachowe. Niestety w magazynie, ze względu na specyfikę jego budowy oraz często nocną w nim pracę nie mam możliwości ograniczenia się do światła słonecznego. Musimy więc wspomagać się oświetleniem sztucznym o odpowiednio dobranych parametrach emitowanego światła.

Oświetlenie magazynu – wymagania

oświetlenie do magazynu

Oświetlenie, jakie powinno znaleźć się w magazynie, określają odpowiednie normy. Mówią one, że minimalne natężenie światła w magazynie to 100-200lx, a w strefach pakowania i wysyłek 300lx. Mniejsze parametry natężenia światła uniemożliwiają bowiem bezproblemowe odczytywanie tekstu na opakowaniach i etykietach. Oświetlenie magazynu powinno być także wolne od migotania i efektu stroboskopowego. Należy również stosować środki ochrony przed olśnieniem, jakie mogłoby powodować oświetlenie magazynu. Zarówno migotanie, jak i olśnienie w znacznym stopniu może obniżyć komfort i bezpieczeństwo pracy w magazynie, a w skrajnych przypadkach nawet tę pracę uniemożliwić.

Lampy do magazynu

oświetlenie na magazynie

Wybierając lampy do magazynu, jak już napisaliśmy, musimy wybrać takie oprawy, które spełnią szereg wymagań i zapewnią dobre warunki pracy. Wybierając oświetlenie do magazynu mamy możliwość wyboru z szerokiej oferty lamp dedykowanych właśnie do przestrzeni przemysłowych i magazynowych. Możemy więc skorzystać z pomocy profesjonalnych lamp typu High Bay, różnego rodzaju opraw liniowych hermetycznych, czy opraw świetlówkowych. Do doświetlenia poszczególnych, konkretnych miejsc w magazynie doskonale sprawdzą się naświetlacze LED o odpowiednich parametrach. Przemyślane podejście do tematu wyboru lamp do magazynu przyniesie wymierne korzyści w postaci zwiększenia wydajności pracowników, ich bezpieczeństwa oraz zadowolenia z pracy.

Oświetlenie magazynów LED

oświetlenie magazynu led

W każdym magazynie koszt energii elektrycznej związanej z funkcjonowaniem oświetlenia może stanowić nawet 80% kosztów eksploatacyjnych. Dlatego należy dokonać takiego wyboru lamp do magazynu, aby te koszty w możliwie największym stopniu zredukować przy zachowaniu wymaganych warunków oświetleniowych. Idealnie z tego zadania wywiązują się lampy ledowe przemysłowe. Lampy LED są dużo bardziej energooszczędne od tradycyjnych źródeł światła, a jednocześnie oferują doskonałe parametry emitowanego światła. Lampy LED są lampami trwałymi i żywotnymi, wrażliwymi w niewielkim stopniu na nierzadko ciężkie warunki pracy. Inwestując w ledowe oświetlenie magazynu, zyskujemy znaczące obniżenie rachunków za energię elektryczną i zredukowanie konieczności jego serwisowania i wymian poszczególnych jego podzespołów w trakcie całej eksploatacji.

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu SMD-LED.pl

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię