Oświetlenie szynowe – do domu czy do firmy?

Wiele osób ceni oświetlenie szynowe za elegancki wygląd i duże możliwości, jakie daje rozmieszczenie lamp na szynie zamontowanej pod sufitem. Dlatego takie oświetlenie co raz częściej można spotkać nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale także w gabinetach czy lokalach usługowych. Czym się charakteryzuje takie oświetlenie?

Oświetlenie szynowe – co to jest i kiedy warto je wybrać?

Oświetlenie zamontowane na szynie to nowoczesny rodzaj oświetlenia sufitowego. W zależności od pomysłu i aranżacji takie światło można najczęściej spotkać w salonie, sypialni, jadalni, kuchni, przedpokoju czy w korytarzu. Oświetlenie szynowe to tak naprawdę bardzo pojemna kategoria produktów, gdzie można znaleźć wszystko, co potrzebne do skompletowania zestawu oświetlenia. Oświetlenie sufitowe typu szynowego wymaga odpowiedniego zaplanowania instalacji i skompletowania wszystkich niezbędnych części. Jest to nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku zwykłej lampy czy żyrandolu, bo aby tworzyć oświetlenie szynowe, potrzebne są nie tylko lampy, ale także zaślepki i łączki.

Gdzie kupić dobre oświetlenie szynowe?

Na szczęście w dobrych salonach wnętrzarskich i sklepach z oświetleniem takich jak MAXLIGHT można kupić oświetlenie szynowe w formie gotowego zestawu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy chcesz samodzielnie wybrać rodzaj oświetlenia, ale nie masz odpowiedniej wiedzy z zakresu elektryki. Każdy w końcu zasługuje na to, aby mieszkać w ładnym, odpowiednio oświetlonym wnętrzu. Poza tym oświetlenie szynowe to także doskonały wybór do lokalu usługowego czy firmy. Oświetlenie tego typu daje duże możliwości aranżacji i tworzenia własnych układów oświetleniowych. Światło padające z sufitu jest przyjemne, a dzięki możliwości zamontowania wielu lamp o drobnej oprawie można doskonale doświetlić ciemnie kąty. Do tego oprawa sufitowa nie rzuca się w oczy, więc świetnie pasuje do wszelkich minimalistycznie urządzonych wnętrz.

Oświetlenie szynowe 1-fazowe i 3-fazowe

Dużą zaletą oprawy sufitowej jest to, że można samodzielnie i stosunkowo łatwo stworzyć nawet bardziej rozbudowaną instalację oświetleniową. Szyny można łączyć, tworząc kształty na wzór litery L, T czy X. Jak to wygląda w praktyce? Oprawa to rodzaj długiej listwy montowanej do sufity natynkowo lub też podtynkowo. Wewnątrz niej przewodzony jest prąd, a sama szyna jest podpięta do instalacji elektrycznej, dlatego nie potrzeba dodatkowych przewodów. Można samodzielnie ustalić ilość oraz układ lamp w szynie oraz ustawić pożądany kierunek. Dlatego oświetlenie szynowe uchodzi za bardzo praktyczne i funkcjonalne – świetnie sprawdza się w trudnych wnętrzach i dobrze doświetla ciemniejsze kąty. Trzeba jednak zdecydować, czy ma to być oświetlenie 1-fazowe czy 3-fazowe. Chodzi o sposób sterowania światłem. Oświetlenie szynowe 1-fazowe to takie, gdzie jednym przyciskiem włącza się naraz wszystkie światła. Oświetlenie 3-fazowe daje znacznie większe możliwości sterowania światłem i pozwala na włączenie tylko części lamp. W przypadku oświetlenia 3-fazowego potrzebny jest włącznik dwupunktowy, który pozwoli na włączanie kolejnych faz. Jak widać, oświetlenie szynowe jest ciekawe i funkcjonalne, a takie lampy mają elegancki wygląd, jest to dobry wybór do domu czy firmy.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię