Paysafecard – czy warto kupić dziecku kartę przedpłaconą (prepaid)?

Dzieci i młodzież sprawnie poruszają się w Internecie i korzystają z jego dobrodziejstw. Jest to fakt, z którym trudno dziś dyskutować. Nie warto także walczyć ze światem wirtualnym. Wprost przeciwnie – należy pokazać dziecku, jak bezpiecznie poruszać się w internetowej przestrzeni. Pomoże w tym karta paysafecard, o której opowiemy w poniższym artykule.

Czym jest Paysafecard?

Na początek warto wyjaśnić, czym właściwie jest paysafecard. Otóż jest to rozwiązanie dotyczące płatności internetowych, dostarczane przez międzynarodowego dostawcę. Paysafecard to dostawca, zatwierdzony przez władze nadzoru bankowego.

Idea płatności paysafecard opiera się natomiast na możliwości kupowania produktów i usług w świecie wirtualnym – bez konieczności podawania swoich danych osobowych, posiadania karty płatniczej, karty kredytowej czy konta bankowego. Płatności paysafecard odbywają się za pomocą 16-cyfrowego kodu PIN.

Doładowanie paysafecard można zaś kupić praktycznie w każdym sklepie, a jego nominały są różne – 20, 30, 50, 100 oraz 200 złotych. Jeśli kupisz kartę o większej wartości niż kupowany produkt czy usługa, to niewykorzystanymi środkami możesz zapłacić później.

Płatności Paysafecard – za co można płacić kartą prepaid?

Płatności z użyciem paysafecard są honorowane w wielu miejscach – sklepach internetowych, u dostawców usług (np. streamingowych), producentów gier itp. Użytkownik bez problemu zrealizuje transakcję za pomocą paysafecard w takich miejscach w sieci, jak: Google Play, Steam (sklep dla graczy), Spotify, Amazon czy Xbox Store.

W ten sposób można nabywać gry, filmy czy muzykę. Dzieci najczęściej korzystają z takich internetowych płatności, by kupować gry czy dodatki do nich. Kartą paysafecard można jednak płacić wszędzie tam, gdzie takie płatności są przyjmowane. W praktyce coraz więcej sklepów internetowych decyduje się na taką formę płatności.

Jak przebiega doładowanie Paysafecard?

Co zrobić, jeżeli chcesz podarować dziecku kartę prepaid? Doładowanie paysafecard można kupić w wielu punktach handlowych, ich wykaz znajdziesz w Internecie. Niemniej najlepiej kupować kartę Paysafecard w autoryzowanym serwisie internetowym.

Cały proces zakupu jest szybki i bezproblemowy. Po prostu wybierasz nominał, podajesz niezbędne dane, a następnie dokonujesz szybkiej płatności (np. BLIK-iem lub przez swoją bankowość internetową). Oczywiście kupno doładowania paysafecard odbywa się bez prowizji, gdyż jest to de facto zamiana pieniędzy na ich cyfrową wersję.

Płatność za pomocą karty jest niezwykle prosta. Wystarczy wybrać ten sposób płatności, a następnie wpisać unikatowy 16-cyfrowy kod – i gotowe!

Zalety posiadania karty Paysafecard przez dziecko

Karta Paysafecard jest niezwykle popularna właśnie wśród dzieci i młodzieży. Dlaczego? Tak młodzi ludzie najczęściej nie mają własnego rachunku bankowego ani karty płatniczej. Obecnie banki mają wprawdzie w swojej ofercie produkty i usługi bankowe skierowane do małoletnich użytkowników. Nie każdy rodzic chce jednak zakładać dziecku konto czy dawać mu do ręki kartę płatniczą. Łatwo taką kartę zgubić czy paść ofiarą oszustwa. Ponadto podawanie danych osobowych i danych karty bywa ryzykowne, o czym dzieci mogą nie wiedzieć. Lepiej uniknąć narażania się na nieprzyjemności.

Paysafecard to zupełnie bezpieczna metoda, która zapewnia anonimowość w sieci. Jako dorośli potrafimy dostrzec wiele zagrożeń, natomiast w przypadku dzieci lepiej trzymać rękę na pulsie i zaproponować im bezpieczną alternatywę. Jednocześnie bardzo ważna jest rozmowa i uświadamianie pociech na tematy, związane z bezpieczeństwem cyfrowym.

Wielu rodziców obawia się, że ich dziecko będzie nieumiejętnie operować pieniędzmi w Internecie. Takie myślenie jest błędne. Zazwyczaj i tak dajemy dziecku gotówkę w ramach kieszonkowego. Zamiast tego – dziecko może otrzymać kartę przedpłaconą. Takie rozwiązanie ma również walory edukacyjne. Młody człowiek uczy się dysponowania własnymi środkami pieniężnymi i podejmowania własnych decyzji.

Ponadto jako rodzic masz pełną kontrolę nad tym, ile dziecko wyda. Kupujesz przecież doładowanie na określoną kwotę, a więc od ciebie zależy, czy pociecha będzie miała do dyspozycji 50 czy 200 złotych. W razie potrzeby kartę można natomiast w każdej chwili doładować. Na przykład wtedy, gdy dziecko dostanie pieniądze w prezencie od dziadków.

Takie rozwiązanie pomaga ćwiczyć samodzielność. Dziecko musi świadomie rozporządzać swoim budżetem w Internecie; tak, aby starczyło mu na wszystko, co chce kupić. Poznaje w ten sposób wartość pieniądza i zależność pomiędzy ceną a jakością danego produktu czy usługi. Niezwykle istotna jest przecież umiejętność dokonania oceny, czy warto nabyć daną rzecz. Dziecko uniknie kompulsywnego kupowania, jeśli samo będzie miało kontrolę nad własnymi – co warto podkreślić – ograniczonymi środkami. W przyszłości z pewnością zaowocuje to świadomymi decyzjami zakupowymi.

Oczywiście należy podkreślić, jak ważna jest obecność rodzica i zainteresowanie tym, co dziecko robi i jakie usługi kupuje w sieci. Nie ma sensu demonizować gier i popularnych serwisów internetowych. Kluczem do międzypokoleniowego porozumienia jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa. Dla rodziców to bodaj najważniejsza zaleta płacenia kartą paysafecard.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię