Perspektywy dla rynku kryptowalut

Wstęp

Z biegiem lat ludzkość stopniowo udoskonalała formy płatności za towary lub usługi. Wszystko zaczęło się od systemu barterowego – mówiąc najprościej, ludzie wymieniali się przedmiotami, których potrzebowali. Dopiero jakiś czas później pojawiły się fizyczne monety, banknoty, karty kredytowe i debetowe oraz systemy płatności mobilnych. Z każdym rewolucyjnym etapem związanym z nowinkami technologicznymi ludzie coraz bardziej sceptycznie podchodzą do tego typu rozwiązań. Jest to bezpośrednio związane z malejącą wiarygodnością konwencjonalnych banków, ponieważ kryzysy pokazują ich niestabilność i zależność od czynnika ludzkiego. Tak czy inaczej, rok 2007 był kolejnym kamieniem milowym dla technologii walut cyfrowych. Wtedy Satoshi Nakamoto zaprojektował i stworzył pierwszy blockchain. Od tego czasu deweloper i jego współpracownicy rozpoczęli proces udoskonalania kryptowaluty, starając się doprowadzić ją do lepszego stanu. Dziś, 16 lat później, bitcoin i cała branża kryptowalut wciąż poszukują nowych trendów i rozwiązań dla pomyślnej przyszłości tego nowego etapu w historii finansów. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie – jaka jest przyszłość kryptowalut w ogóle, a także ocenić prognozy i perspektywy, które już istnieją. 

Wszelkiego rodzaju ryzyka

Dla rynku kryptowalut, a także dla całej społeczności, rok 2022 był z pewnością najtrudniejszym i być może najbardziej obfitującym w wydarzenia rokiem w historii istnienia. Głównym celem wszystkich zaangażowanych w rozwój tej sfery zawsze było uczynienie jej popularną i dostępną na całym świecie. Niestety, hakerzy i złe zarządzanie ryzykiem doprowadziły do wielu awarii, włamań, a także oszustw społeczności. Rekordowo wysoka globalna inflacja, niestabilne rynki energii, a także zakłócenia w eksporcie towarów w związku z wojną na Ukrainie doprowadziły do rekordowego spadku wartości bitcoina o prawie 80%. Na tle 2021 roku była to katastrofalna wartość, która zapoczątkowała falę paniki na rynku. Stanem na dziś aktualny bitcoin kurs na cryptonisation dla przykładu wynosi 26 442 usd za jeden. Nie wiemy, jak rynek zachowa się w przyszłości, ale jedno jest pewne – liczba ta będzie się dynamicznie zmieniać. Warto również zauważyć, że rynek kryptowalut jest bezpośrednio zależny od tła informacyjnego. Udowodnił to niejednokrotnie Elon Musk, który doskonale zna siłę i konsekwencje swoich tweetów. Kiedy miliarder przyznał podczas jednej z konferencji, że jest właścicielem monety Ethereum, jej cena wzrosła o 12%.  Takich przykładów jest znacznie więcej, a motywacja Ilona Muska jest jasna dla wszystkich. Manipuluje on rynkiem kryptowalut, aby przynieść korzyści swojej marce i wszystkim swoim aktywom. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że rynek ten zależy od opinii influencerów lub celebrytów. Perspektywy dla kryptowalut są wówczas zagrożone, ponieważ nowe pokolenie inwestorów będzie podążać za opiniami innych, zamiast formułować własne opinie i przeprowadzać niezależne badania oraz dokładną analizę tego, co dzieje się na rynku. Teraz jest doskonały czas na wprowadzenie lub przynajmniej zaplanowanie procedury regulacyjnej, aby zapobiec manipulacjom ze strony wpływowych osób. 

Aby zakończyć temat ryzyka na rynku kryptowalut, powinniśmy również wspomnieć o głównych prognozach analityków, a także podać przykłady ich głównych wskazówek. Przede wszystkim należy odpowiedzialnie wybierać giełdę. Uczciwość i otwartość są tutaj kluczowe. W niedalekiej przyszłości nie będzie miejsca dla giełd, które będą próbowały ukrywać pewne rzeczy przed swoimi użytkownikami. Warto również zwrócić uwagę na rozwój inflacji w USA i bezpośrednio na decyzje amerykańskiego systemu bankowości centralnej. Stosunek społeczności kryptowalutowej do ryzyka rynkowego zależy bezpośrednio od stabilności dolara i amerykańskiego systemu gospodarczego. Powyższe czynniki mają charakter fundamentalny i mają bezpośredni wpływ na perspektywy rynku kryptowalut. 

Pozytywne prognozy

Warto również wspomnieć o pozytywach związanych z potencjalną przyszłością branży. Duży, obiecujący sukces odnotowaliśmy we wrześniu 2022 roku. Wówczas doszło do historycznej fuzji w Etherneum. Nastąpiło długo oczekiwane przejście z systemu „proof of work” na system „proof of ownership”. Proces ten był przygotowywany od 6 lat, a cała społeczność uważa go za ważny kamień milowy dla całego rynku kryptowalut. Inicjatywy takie jak ta nie tylko zwiększają zaufanie inwestorów, ale także dodają rynkowi optymizmu na tle ostatnich negatywnych wydarzeń. Taka decyzja może przyćmić ogromną inflację i rosnące stopy procentowe. Wybiegając w przyszłość na kilka następnych lat, daje to nadzieję na potencjał rozwoju mniej energochłonnego miningu i zwiększenia ogólnego bezpieczeństwa. Jeśli deweloperzy nadal będą przekonywać świat, że pomimo wszystkich przeszkód, rynek wprowadza skuteczne narzędzia i jest gotowy do ustabilizowania ogólnej sytuacji, perspektywy dla kryptowalut są obiecujące. Ważne jest, aby pamiętać, że jest to wspólny wysiłek wszystkich zaangażowanych stron. 

Podsumowanie

Podsumowując, rynek kryptowalut znajduje się na jednym z najbardziej dynamicznych etapów w historii. Z jednej strony motywuje to doświadczonych graczy do opracowywania nowych podejść w celu ustabilizowania rynku, ale z drugiej strony często zniechęca potencjalnych inwestorów do zapuszczania się w ryzykowny obszar. Po przeanalizowaniu wszystkich prognoz, perspektyw i zagrożeń związanych z rynkiem kryptowalut można wyciągnąć główny wniosek: będzie to trudna podróż, obejmująca różnego rodzaju przeszkody i możliwości, które należy pokonać, wykorzystać i stworzyć uniwersalną procedurę reagowania na każdą sytuację kryzysową. Doprowadzi to następnie do masowej popularyzacji kryptowalut jako systemu płatności i przesunie granice dla inwestorów.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię