Płyty drogowe wykonane z tworzywa sztucznego to ciekawa alternatywa dla klasycznych, betonowych lub gumowych płyt drogowych. Co je wyróżnia, jakie są ich wady i zalety? W jakich sytuacjach wybór płyt z tworzywa sztucznego będzie najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym tekście!
Płyty drogowe wykonane z tworzywa sztucznego to ciekawa alternatywa dla klasycznych, betonowych lub gumowych płyt drogowych. Co je wyróżnia, jakie są ich wady i zalety? W jakich sytuacjach wybór płyt z tworzywa sztucznego będzie najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym tekście!
Co wyróżnia płyty drogowe z tworzywa?
Czym są płyty drogowe z tworzywa sztucznego? To lekkie i wytrzymałe arkusze plastiku, które możesz wykorzystać do ułożenia drogi tymczasowej, parkingu albo lądowiska dla helikoptera. Płyty tego typu sprawdzą się również np. do wyłożenia i przygotowania terenu, na którym ma odbyć się koncert albo duże wydarzenie sportowe.
Jeśli wybierasz płyty od sprawdzonego producenta – np. płyty drogowe od Road System, możesz być pewien, że są to produkty przyjazne środowisku. Płyty wykonywane są w 100% z pochodzącego z recyclingu polietylenu i nadają się do wielokrotnego użytku.
Plastikowe płyty drogowe – wymiary
Płyty drogowe z tworzywa dostępne są różnych rozmiarach. W przypadku produktów Road System, mniejsze mają wymiary 120×180 cm (powierzchnia płyty to 2,16 m2). Większe płyty to takie o wymiarach 120×240 cm, a ich powierzchnia wynosi 2,88 m2.
Płyty różnią się również wagą – zależną od wielkości i rodzaju tworzywa. Mniejsze i lżejsze z nich ważą odpowiednio 27 i 37 kg. Z łatwością więc mogą przenosić je i układać dwuosobowe zespoły monterów. Najcięższe płyty charakteryzują się już wyższą wagą – 97 kg. Wciąż jednak nie jest to dużo – podobną masę osiągają płyty drogowe gumowe albo betonowe.
Płyty drogowe – cena
Czy nowoczesne płyty drogowe to duży wydatek? Czy ich koszt jest porównywalny do kwot, które trzeba zapłacić zamawiając betonowe albo gumowe płyty drogowe? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, gdyż cena samych płyt to nie wszystko! Nawet jeśli znajdziesz tanie materiały, będziesz jeszcze musiał przetransportować je na plac budowy. W przypadku płyt betonowych (a nawet gumowych) jest to dużo większe przedsięwzięcie logistyczne, które wiąże się ze sporymi kosztami – takie płyty są przecież bardzo ciężkie (ich waga zazwyczaj przekracza 2 tony)!
Płyty z tworzywa przetransportujesz natomiast znacznie łatwiej. Nie będzie Ci potrzebny specjalny, ciężki sprzęt. Przy rozładunku większej ilości płyt wystarczy koparko-ładowarka albo wózek widłowy. Dzięki temu nawet jeśli za same płyty zapłacisz nieco więcej, ostatecznie zaoszczędzisz czas i pieniądze.
Zalety płyt drogowych polietylenowych
Wymiary i waga, a także wytrzymałość to nie jedyne zalety płyt drogowych z tworzywa sztucznego:
- płyty z tworzywa są również łatwe do ułożenia. Zwykle całą pracę mogą wykonać zaledwie dwie osoby wyposażone w podstawowe narzędzia.
- płyty drogowe od eu są dwustronne. Dzięki temu można wykorzystać je zarówno do ruchu pieszego, jak i kołowego. Wystarczy jedynie dobrać odpowiednią stronę: wyższe wypustki na płycie dla samochodów i niższe dla pieszych.
- płyty można wykorzystywać wielokrotnie. Kiedy ułożona z nich droga tymczasowa przestaje być potrzebna, swobodnie można rozebrać ją, a płyty wykorzystać przy kolejnej inwestycji. Kiedy już przestaną być potrzebne albo zużyją się, tworzywo wciąż nadawać się będzie do ponownego wykorzystania przy innych produktach.
- płyty drogowe z tworzywa sztucznego dostosowują się do podłoża i chronią je. Podczas użytkowania np. drogi tymczasowej nie zostanie więc ono tak bardzo zniszczone, jak wówczas, gdy droga jest ułożona z płyt betonowych. Co więcej, nie trzeba długo i dokładnie przygotowywać nawierzchni przed rozpoczęciem układania drogi z płyt.
Czy płyty drogowe z tworzywa sztucznego mają jakieś wady?
Układanie i użytkowanie płyt drogowych z tworzywa jest bardzo komfortowe. Czy jednak to rozwiązanie ma same zalety? Oczywiście jak każdy produkt, ma on także swoje słabe strony. Minusem jest na pewno nieco wyższa cena zakupu, która jednak w sporym stopniu jest niwelowana przez niższe koszty transportu i montażu. Warto też podkreślić, że płyty z tworzywa są mniej powszechne niż np. płyty betonowe. Warto jednak podkreślić, że w przypadku Road System, od złożenia zamówienia na płyty do jego realizacji mijają jedynie 1-2 dni robocze.
Czy warto wypróbować plastikowe płyty drogowe? Z całą pewnością produkty tego rodzaju mają naprawdę sporo zalet. Dlatego też warto je wypróbować w praktyce – szczególnie jeśli zależy nam nie tylko na wygodnej drodze, ale też ekologii!