Pomysły na biznes w domu w 2020 | Jaką firmę otworzyć?

Znużenie pracą na etacie skłania do zastanowienia nad ścieżką osobistego rozwoju. Może lepiej byłoby założyć własny biznes? Niewielka firma, którą zarządzałbyś samodzielnie i według własnego uznania – ale skąd wziąć fundusze na wynajem lokalu? Nie martw się! Działalność gospodarczą można prowadzić w domowym zaciszu. Wystarczą oryginalne pomysły na biznes w domu i podstawowa wiedza na temat funkcjonowania biznesu. Kwalifikacje zawsze możesz podnieść, a spieniężenie hobby bywa zaskakująco dochodowe.

Domowy biznes – jak to wygląda?

Najlepszy pomysł na własny biznes w domu to taki, który wiąże się z Twoją pasją. Nie spodziewaj się jednak, że w ciągu kilku miesięcy będziesz mógł zrezygnować z umowy o pracę. Potrzeba czasu i starannego planowania kolejnych kroków, aby firma zaczęła odnosić sukcesy. Zanim zaczniesz sprzedawać produkty lub usługi, ułóż biznesplan i zapoznaj się z obowiązkami, które będziesz wykonywać jako osoba samozatrudniona lub mikroprzedsiębiorca. Konieczne będzie m.in. odprowadzanie podatków i składek ZUS oraz prowadzenie księgowości

Aby otworzyć własną firmę, musisz posiadać pewien kapitał. Jeśli pierwszy raz zaczynasz prowadzić działalność gospodarczą, najlepiej wybrać zajęcie niewymagające dużego nakładu pieniędzy na start. Możesz także ubiegać się o bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie firmy w Urzędzie Pracy i przeznaczyć otrzymane środki na zakup sprzętu lub materiałów do produkcji dóbr.

Zalety działalności gospodarczej w domu

Prowadzenie własnej firmy to niezwykle rozwijające zajęcie. Stawiając pierwsze kroki, zdobywasz wiele kompetencji. Uczysz się o finansach, maksymalizacji zysków, organizacji pracy i skutecznym marketingu. Z czasem możesz poszerzyć zakres działalności i zatrudnić pracowników lub pozostać wolnym strzelcem. Działalność gospodarcza zapewnia dużą niezależność i swobodę w ustalaniu godzin pracy, wysokości zarobków i dalszych inwestycji.

Pomysły na biznes w domu – 15 interesujących zajęć

Przejdźmy teraz do konkretnych odpowiedzi na pytanie, jaką firmę założyć w domu. Większość z poniższych zajęć możesz wykonywać, nie opuszczając swojego mieszkania. Inne będą wymagały poruszania się, lecz firmę poprowadzisz z domu, bez wynajmowania lokalu. 

1. Rękodzieło – sprzedawaj unikalne przedmioty

Produkcja hand-made cieszy się dużym uznaniem. W domu możesz tworzyć wiele rzeczy – szyć (np. koce, ubranka dla lalek, spódnice), rzeźbić (ozdoby z drewna, z kamienia czy z modeliny), konstruować (biżuterię, zabawki, ozdobne pudełka)… Możliwości są nieograniczone, o ile masz talent do ręcznych robótek. Swoje wyroby możesz sprzedawać na festynach i targach, poprzez ogłoszenia lub założyć sklep internetowy. Najłatwiej zacząć na portalach sprzedażowych, takich jak Etsy czy Allegro.

2. Artystyczne hobby – fotografia, rysowanie czy muzyka?

Jeśli wolisz zajęcie, które nie wymaga regularnego zamawiania materiałów i pakowania przesyłek, masz sporo możliwości. Możesz zostać fotografem bez własnego studio – rób zdjęcia przyrody lub oferuj sesje zdjęciowe dla par. Potrafisz rysować? Spróbuj wykonywać ilustracje na zamówienie, ogłaszając swoje usługi w Internecie. Inną opcją jest scrapbooking – tworzenie ręcznie dekorowanych albumów. Jeśli masz talent muzyczny, możesz użyczać zespołom wokalu, gry na instrumencie lub miksować utwory.

3. Catering dietetyczny lub domowe słodkości

Również gotowanie i pieczenie należą do wartościowych umiejętności. Aby na nich zarobić, możesz założyć niewielką działalność cateringową. To dobre zajęcie dla par lub współlokatorów, którzy mogą ugotować duże ilości jedzenia w krótkim czasie. Sprzedawać możesz także własnoręcznie upieczone ciasta, ciasteczka i torty. Aby uniknąć wynajmu lokalu, wystarczy zaoferować dostawę słodkości do mieszkań klientów.

4. Blogowanie – dziel się wiedzą i doświadczeniem

Pisanie bloga to świetny pomysł na biznes w domu dla mamy, hobbysty i każdej osoby, która lubi dzielić się wiedzą. Nie wymaga żadnych nakładów finansowych – wystarczy lekkie pióro, dużo wolnego czasu, dostęp do Internetu i głowa pełna pomysłów. O czym pisać na blogu? Temat nie ma większego znaczenia. Popularność zyskują zarówno blogi o wychowywaniu dzieci lub pielęgnacji cery, jak i specjalistyczne blogi motoryzacyjne czy biznesowe. Blogowanie daje się łatwo połączyć z pracą zawodową.

5. Copywriting i korekta

Copywriting wymaga podobnych kompetencji, co tworzenie bloga. Oprócz umiejętności przejrzystego wyrażania myśli i zaciekawienia odbiorcy, konieczny jest wnikliwy research i skuteczne poszukiwanie zleceń. Poznając rynek i branżę, uczysz się pisać skuteczne treści marketingowe – możesz zainwestować w szkolenia, które wprowadzą Cię w zawód copywritera. Zarabiać można również na korekcie gotowych tekstów, tłumaczeń i transkrypcji. To zajęcia, które można wykonywać w ramach własnego biznesu lub pracy na etacie.

6. Usługi IT – naprawa, czyszczenie sprzętu, odzyskiwanie danych

Biegłość w obsłudze sprzętów elektronicznych możesz wykorzystać w celach zarobkowych. Jako niezależny informatyk możesz przyjmować zlecenia od znajomych, lokalnych firm i internautów w potrzebie. Ktokolwiek będzie potrzebował naprawy komputera, likwidacji wirusów, optymalizacji lub odzyskania skasowanych danych, z pewnością przyzwoicie zapłaci za usługę, którą wykonasz sprawnie i niewielkim kosztem. 

7. Grafika komputerowa, obróbka audio i wideo

Chcesz połączyć sztukę z nowoczesną technologią? Możesz spróbować swoich sił w grafice komputerowej. Nie musisz od razu sprzedawać projektów logo – możesz na przykład zająć się obróbką fotografii lub tworzeniem cyfrowych ilustracji. Podobnym zajęciem będzie obróbka dźwięku i montowanie filmów. Tego typu zlecenia można znaleźć na portalach ogłoszeniowych lub w grupach na Facebooku.

8. Fryzjer dla zwierząt – zaproś do siebie lokalnych pupili

Jaki biznes w domu założyć, aby stać się rozpoznawalnym w lokalnej społeczności? Na przykład salon fryzjerski dla zwierząt. Nie wymaga tak dużego wyposażenia, jakiego potrzebuje fryzjer dla ludzi. Klienci mogą zaczekać na wykonanie usługi w pokoju dziennym, podczas gdy Ty stylizujesz futerko ich pupila w niewielkiej pracowni. Latem wielu właścicieli psów i kotów decyduje się na zabawne strzyżenie zwierzaków, aby przynieść im ulgę w upałach i nadać zaskakujący wygląd. 

9. Korepetycje – pomóż uczniom w przygotowaniach do egzaminu

Jeśli czujesz się silny w określonej dziedzinie nauki, możesz pomagać w nauce dzieciom i nastolatkom. Korepetytor zazwyczaj jeździ do swoich podopiecznych, więc nie musisz przygotowywać własnego mieszkania do wykonywania pracy. Konieczny będzie jednak zakup materiałów – podręczników i zeszytów ćwiczeń. Książki porządkują tok nauczania i zawierają gotowe zadania, które możesz wykorzystać w trakcie korepetycji. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się przygotowania do matury z pomocą korepetytora.

10. Opiekun dla dziecka lub zwierzaka

Dobrym sposobem na dorobienie w ramach własnej działalności gospodarczej jest opieka nad dziećmi lub zwierzętami. Uważa się, że to raczej pomysł na biznes dla kobiety – rodzice najchętniej darzą zaufaniem młode dziewczyny, lecz mężczyzna także może się sprawdzić w roli opiekuna. Jeśli chodzi o zwierzęta, obowiązków jest mniej. Petsitter przychodzi do mieszkania kilka razy dziennie, aby nakarmić psa lub kota i wyprowadzić go na spacer lub pobawić się z nim. To zajęcie pozwala zarobić sporo pieniędzy na godzinę, lecz popyt jest największy w okresie wakacyjnym.

11. Doradztwo i planowanie 

Każdy, kto orientuje się w jakiejś branży, może spróbować swoich sił jako profesjonalny doradca. Na przykład doświadczony podróżnik może pomagać innym w zaplanowaniu trasy i wyborze tanich środków transportu oraz zakwaterowania. Również doradca zawodowy może pracować zdalnie, pomagając w znalezieniu zatrudnienia lub w wyborze ścieżki edukacyjnej. W tych zajęciach czynnikiem przyciągającym klientów będzie atrakcyjna cena i umiejętność reklamowania swoich usług.

12. Złota rączka – naprawa i montaż

Nie boisz się pracy fizycznej, wymagającej umiejętności manualnych i dużej wiedzy teoretycznej? Zaprezentuj się jako złota rączka, oferując naprawę samochodów, rowerów, motocykli czy domowych instalacji. Innym rodzajem pracy ręcznej, w której łatwo wystartować, jest renowacja mieszkań lub montaż (np. ogrodzeń, altan czy zabezpieczeń). 

13. Ogrodnictwo – uprawa ziół i warzyw

Jeśli posiadasz działkę lub ogródek w miejscu wolnym od zanieczyszczeń, ekologiczna uprawa to dobry pomysł na działalność gospodarczą w domu. Warzywa możesz sprzedawać na lokalnym rynku. Zioła sprzedasz świeże lokalnie lub suszone przez Internet. Niektóre rośliny jadalne można hodować w doniczkach, dzięki czemu nawet brak ogródka nie jest przeszkodą. Ciekawym pomysłem jest uprawa jadalnych kwiatów.

14. Warzenie piwa lub wina 

To propozycja skierowana przede wszystkim do rolników, lecz spróbować może każdy, kto zaopatrzy się w dobrej jakości surowce. Domowa produkcja wina lub piwa wymaga zakupu sprzętu, lecz po pewnym czasie inwestycja może się zwrócić. Lokalny browar lub winiarnia przyciągnie osoby, które nie przepadają za komercyjną produkcją. Twój alkohol musi mieć jednak charakter – opanowanie idealnej receptury może zająć trochę czasu.

15. Usługi krawieckie lub szewskie

Ostatnie pomysły na biznes w domu to przeróbka odzieży i naprawa butów. Krawiectwa i szewstwa można nauczyć się samemu, korzystając z poradników i stopniowo zwiększając swoją wydajność. Obecnie większość osób nie potrafi samodzielnie zwęzić ubrania, naprawić podeszwy buta lub przerobić sukienki na bluzkę. Takie drobne usługi mogą przynieść zadowalający zarobek dodatkowy, a z czasem możesz zacząć szyć ubrania lub obuwie od zera.

Czy teraz już wiesz, jaką firmę otworzyć w domu? Wymienione opcje to nie jedyne możliwości. Aby założyć prosperujący biznes, zastanów się, co wychodzi Ci najlepiej i jakiego rodzaju praca sprawia Ci największą przyjemność. Być może Twoje serce skradną inne pomysły na biznes w domu, na przykład praca webmastera lub kaligrafia. Warto dobrze zaplanować początek działalności gospodarczej, aby krok po kroku stworzyć swój wymarzony domowy biznes.

Ostatnie Wpisy

Składasz PIT-37? Cztery rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Jak co roku, miliony Polaków są zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej. Najpopularniejszym rodzajem deklaracji jest oczywiście PIT-37. Na przestrzeni ostatnich lat urząd...

Etykiety samoprzylepne – dlaczego warto z nich korzystać?

Etykiety samoprzylepne są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa produkujące różnorodne towary. Stosowanie ich przynosi wiele korzyści. Nie tylko pozwalają na oznakowanie konkretnych produktów, lecz...

Jak długo trwa integracja systemów informatycznych w firmie? Kluczowa jest rola oprogramowania

Równoczesne wykorzystywanie w firmie wielu systemów sprawia olbrzymie problemy techniczne i organizacyjne, przekłada się również na znaczne obniżenie efektywności wykonywanych działań. Jest...

Na co zwrócić uwagę, wybierając kartę paliwową i dlaczego warto z niej korzystać?

Coraz więcej firm transportowych oraz właściciel samochodów firmowych korzysta z kart paliwowych, doceniając możliwość dokonywania uproszczonych rozliczeń oraz tańszego tankowania pojazdów. Jakie...

Oświetlenie biurowe a wydajność pracownika

Praca biurowa wiąże się ze spędzaniem dużej ilości czasu przed komputerem, często bez odpowiedniej dostępności do światła dziennego. Środowisko, w jakim przychodzi...

Przeczytaj również

1 Komentarz

  1. Ja ze swojej strony polecam szczególnie blogowanie! Jeśli lubimy coś robić, potrafimy pisać i możemy nauczyć się kilku dodatkowych kwestii jak np. stworzenie własnej strony czy SEO to możemy na tym całkiem nieźle zarobić!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię