Praca zdalna: najlepsze programy do pracy w domu, które warto znać

Przyszłość nie jest pewna, ale wiemy jedno: praca zdalna zostanie z nami na dłużej. Łatwo zrozumieć dlaczego. Praca zdalna sprawia, że pracownicy są szczęśliwi. Większość ludzi lubi nie mieć dojazdów do pracy, a nowym rodzicom znacznie łatwiej jest pogodzić pracę w niepełnym wymiarze godzin z opieką nad dziećmi, ponieważ obecnie można znaleźć wiele ofert pracy online.  

Jeśli jednak jesteś menedżerem, przejście na model pracy zdalnej może być trudne. Zarządzanie projektem w dużej mierze opiera się na umiejętnościach miękkich, które mogą być trudne do odtworzenia online. Mimo to, dzięki dzisiejszej technologii, koordynowanie pracy zespołu z domu jest dość łatwe. 

Istnieje jednak tak wiele narzędzi, że rozpoczęcie pracy może być przytłaczające. Dlatego też podzieliliśmy różne rodzaje oprogramowania zwiększającego produktywność, które będą potrzebne do stworzenia dobrze zaokrąglonego stosu technologicznego. Niezależnie od tego, z czym masz do czynienia w swoim nowym zespole roboczym, mamy rozwiązanie.

Oprogramowanie do zarządzania projektami

Istnieje wiele narzędzi do zarządzania projektami, które pozwalają zebrać wszystkich na tej samej stronie – dosłownie. Ten rodzaj oprogramowania tworzy jeden portal, w którym wszyscy mogą współpracować. 

Różne oprogramowanie wykorzystuje różne projekty do zarządzania przepływem pracy. Niektóre działają jako rodzaj „wirtualnej mapy drogowej”, podczas gdy inne naśladują tablicę online, na której ludzie mogą współpracować w czasie rzeczywistym. 

Najważniejszą rzeczą, o której warto pomyśleć przy wyborze oprogramowania do zarządzania projektami, jest integracja. Warto najpierw wybrać inne aplikacje, a następnie sprawdzić, które narzędzia do zarządzania projektami najlepiej z nimi współpracują.

Kto tego potrzebuje?

 • Zespoły programistów
 • Zespoły marketingowe
 • Wirtualni asystenci
 • Menedżerowie mediów społecznościowych

Nasze ulubione:

 • Monday.com
 • ClickUp
 • Trello

Oprogramowanie CRM

Systemy CRM są jednym z głównych trendów w biznesie online. Zarządzanie relacjami z klientami pomaga kontaktować się z nimi, sprzedawać i uczyć się od nich. 

Dzięki dobremu systemowi CRM nie musisz pozostawać online, aby śledzić swoich klientów. Dobry CRM automatycznie gromadzi dane i tworzy raporty dotyczące interakcji z klientami. W ten sposób możesz ulepszyć swoje usługi i zmaksymalizować zwrot z inwestycji w kampanie marketingowe. 

Jeśli Twoja firma online korzysta z zespołu marketingowego, musisz zainwestować w dobre oprogramowanie CRM. Jest to standardowe narzędzie branżowe, które pomaga dostosować obsługę klienta do demografii rynku.

Kto tego potrzebuje?

 • Zespoły sprzedaży
 • Sklepy internetowe
 • Menedżerowie baz danych
 • Konsultanci

Nasze ulubione:

 • Salesforce
 • Monday.com
 • PipeDrive

Ulepszacze konferencji wideo

Wideokonferencje przeżywają obecnie swój renesans. To, co kiedyś było postrzegane jako blada imitacja prawdziwego spotkania, znacznie się rozwinęło. Wideokonferencje są świetnym rozwiązaniem, gdy zespół musi współpracować w czasie rzeczywistym. 

Jedną z zalet wideokonferencji jest to, że nie wszyscy muszą być w pokoju, aby uzyskać informacje omawiane na spotkaniu. Do nagrywania i dystrybucji wirtualnych spotkań można użyć darmowy program do nagrywania ekranu

Dobre oprogramowanie do nagrywania ekranu zawiera narzędzia do edycji wideo. W ten sposób można przechwytywać spotkania, edytować wideo i rozpowszechniać ważne części do innych zespołów.

Kto tego potrzebuje?

 • Trenerzy online
 • Nauczyciele online
 • Deweloperzy internetowi

Nasze ulubione: 

 • Movavi Screen Recorder
 • CamStudio
 • Loom

Systemy czatu

Każdy potrzebuje skutecznego narzędzia do czatowania. E-maile łatwo się gubią, a w długich wątkach można zgubić ważne załączniki. Musisz mieć możliwość czatowania w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie do czatu usprawnia komunikację tekstową, dzięki czemu można sprawnie podejmować decyzje. 

Najważniejszą cechą narzędzi do czatu jest ich integracja. Potrzebujesz narzędzia do czatowania, które może współpracować z twoim systemem zarządzania projektami i na wszystkich urządzeniach twojego zespołu. Jeśli Twój czat działa na Androidzie, możesz mieć problem z nawiązaniem kontaktu z kimś, kto używa iPada do pracy zdalnej. 

Co więcej, zwróć uwagę na funkcje potencjalnej aplikacji do czatu. Czy możesz łatwo odczytać układ konwersacji? Ma to wpływ na to, jak dobrze można pracować w zespołach. Warto również zastanowić się nad możliwościami aplikacji do czatu w zakresie udostępniania plików. Wiele z nich ma trudności z udostępnianiem dużych plików.

Kto tego potrzebuje?

 • Dowolny zespół do pracy zdalnej

Nasze ulubione:

 • Slack
 • Microsoft Teams
 • RingCentral

Wskazówki dotyczące wyboru dobrych narzędzi do pracy zdalnej

Nie ma uniwersalnego narzędzia do pracy zdalnej. Należy określić, czego się potrzebuje i odpowiednio wybrać każdą aplikację. Korzystanie ze zbyt wielu narzędzi może sprawić, że praca zdalna stanie się nieporęczna i utrudni komunikację. Teraz, gdy już omówiliśmy działanie tych narzędzi, oto kilka pomocnych pytań, które pomogą ci dokonać mądrego wyboru.

Czym zajmuje się mój zespół pracy zdalnej?


Zanim zdecydujesz się na wybór narzędzi, musisz najpierw określić, jaki rodzaj pracy wykonujesz. Na przykład, jeśli jesteś copywriterem, możesz nie potrzebować żadnego systemu CRM. Ale jeśli sprzedajesz przedmioty lub usługi za pośrednictwem sklepu internetowego, zdecydowanie będziesz go potrzebować. 

Jeśli chodzi o nowe narzędzia do pracy w domu, mniej znaczy więcej. Wybieraj nowe rzeczy, gdy są potrzebne. Łatwo jest wziąć zbyt wiele rzeczy, zanim nauczysz się, jak każda z nich działa. Wybierz mniej narzędzi, które są łatwe w użyciu i współpracują ze sobą.

Jaki jest mój miesięczny budżet na te narzędzia?


Wszystko zależy od wyniku finansowego. Zysk zależy od przychodów w stosunku do kosztów ogólnych. Wiele firm oszczędza na kosztach ogólnych, nie posiadając fizycznego biura, ale nadal potrzebny jest miesięczny budżet na pokrycie kosztów subskrypcji. 

Jeśli pracujesz z małym zespołem, masz szczęście. Wiele firm programistycznych oferuje darmową wersję dla zespołów liczących do pięciu osób. Warto jednak wziąć pod uwagę skalowalność, jeśli zamierzasz powiększyć swój zespół. Nie chcesz utrudniać możliwości rozwoju, wydając mniej na początku. Przejście na nowy program może spowodować problemy z przepływem pracy.

Należy pamiętać, że niektóre z droższych programów są również najbardziej wszechstronne. Przykładowo, Salesforce znajduje się na wyższym końcu oprogramowania CRM. Mimo to wielu niezależnych sprzedawców internetowych preferuje go, ponieważ jest to kompleksowy system oparty na chmurze, który zarządza wszystkimi aspektami relacji klient-biznes.

Które narzędzia lubię najbardziej i co się z nimi integruje?


Na koniec warto wziąć pod uwagę osobiste preferencje. Czasami wolisz jeden układ od drugiego lub lubisz funkcje określonej aplikacji. 

Niezależnie od tego, z którego narzędzia będziesz korzystać najczęściej, upewnij się, że naprawdę je lubisz. Następnie wybierz inne aplikacje pomocnicze na tej podstawie. Jeśli Twoje aplikacje nie udostępniają łatwo informacji, łatwo o awarie komunikacji.

Przemyślenia końcowe

Istnieje silny nacisk ze strony największych talentów na pracę zdalną. Ogólnie rzecz biorąc, osoby pracujące z domu są o 20% szczęśliwsze. Jeśli więc cenisz sobie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, praca zdalna jest najlepszym rozwiązaniem.

Zarządzanie zespołem pracowników z domu może być jednak trudnym zadaniem. Istnieje jednak wiele programów zaprojektowanych, aby pomóc ludziom współpracować, nawet jeśli są daleko od siebie. 
Gdy ocenisz potrzeby swojego zespołu, możesz skutecznie wybrać oprogramowanie, które pomoże ci pozostać w kontakcie. Praca zdalna to przyszłość, a my mamy już narzędzia, by ją urzeczywistnić.

Ostatnie Wpisy

Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz swój komentarz!
Podaj swoje imię